Pirmieji vasaros derliai ūkininkus nuvylė

Pirmieji vasaros derliai ūkininkus nuvylė

Pirmieji vasaros derliai ūkininkus nuvylė

Pavasarinis, iki Joninių trunkantis medunešis, Pakruojo rajono bitininką Arvydą Kompauską nuvylė. Orai buvo šalti, žiedų nektarą plovė smarkūs lietūs ir medaus bitininkas prisuko keturis kartus mažiau nei pernai. Vėluojančiu ir šaltu pavasariu nesidžiaugia ir braškių bei ankstyvųjų bulvių augintojai — pirmosios braškės ir šviežios bulvės turguose pasirodė savaitę vėliau. O sutartis su prekybos centrais sudarę daržovių augintojai lietuviškas morkas ir svogūnus pasiūlys liepos pabaigoje.

Angelė MOCKUTĖ

angele@skrastas.lt

Pavasario nesulaukė 8 šeimos

A. Kompauskas laiko daugiau kaip 150 bičių šeimų. Po praėjusios šaltos žiemos išmirė 8 šeimos. Užpernykštis nuostolis buvo tik viena šeima. Vasarą vieną šeimą sudaro iki 70 000 bičių.

„Bites žiemą visada maitiname. Matyt, pasitaikė stipresnės šeimos, atsirado naujų perų ir maisto nebeužteko. Dalis bičių galėjo išmirti ir dėl kitų priežasčių“, — sakė bitininkas.

Tačiau jo nuostoliai, palyginus su pažįstamo bitininko švedo, yra menki — švedui iš 600 šeimų beliko 20. A. Kompauskas palygino: su jo turimu kiekiu bičių, tai būtų bankrotas.

„Nors žiema buvo šalta, mūsų, Šiaurės kraštui dar pasisekė, kad bitės nekrenta dėl infekcinių ligų kaip Pietų Lietuvoje. Kai kurie tenykščiai bitininkai neteko po pusę bityno. Nesisekė jiems ir pernai — pas mus buvo gražūs orai, ten merkė lietūs. Kad neprarastų savo pirkėjų, medų pirko iš mūsų“, — pasakojo bitininkas.

Bitės šaltu oru nedirba

Bitininkas suskaičiavo, kad gegužės mėnesį šiltų, bitėms palankių orų darbuotis buvo gal savaitė. Nors bitės iš avilių išskrenda atšilus iki 15 laipsnių, vėliau, arčiau vasaros, joms toks oras yra per šaltas darbuotis, nemėgsta jos ir vėjuotų dienų.

Nektarą iš augalų išplovė ir lietūs. Po liūčių turi praeiti diena dvi, kol jis atsistato.

„Kai bitės nedirba, joms ateina spietimo nuotaikos, jos pradeda daugintis ir išskrenda, automatiškai susilpnėja šeima“, — pasakojo A. Kompauskas.

Lyginant su praėjusiais metais, kuriuos bitininkas vadina rekordiniais, šiemet iki Joninių medaus prisuko keturis kartus mažiau.

Bitininkas guodžiasi tuo, jog pagaliau sulaukta bitėms darbuotis tinkamų orų ir iki didžiojo medunešio, kuris baigsis po geros savaitės, koriai vėl bus pilni. Ar pasieks pernykštį sezono rezultatą, kai iš šeimos surinko po 70-80 kilogramų medaus, A. Kompauskas iš anksto nespėlioja.

Dėl nepalankių oro sąlygų ir bičių kritimo ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje, medus šiemet brango. A. Kompauskas pernai iš namų kilogramą medaus pardavė už 10 litų, šiemet — už 14-ka. Stiklainis medaus turguje pernai kainavo 8 litus, šiemet — 10.

Braškės sirpti neskubėjo

Braškių augintojai parduoda paskutines uogas.

„Šiemet braškes pradėjome skinti gegužės paskutinėmis dienomis. Derlius vėlavo penkias dienas, tačiau augintojams tai neatsiliepė, nes uogos vėliau sirpo ir Lenkijoje“, — pasakojo Šiaulių rajono ūkininkas Dainius Serva.

Ūkininkas nuostolių patyrė, bet ne dėl vėlyvo pavasario — praėjusią šaltą žiemą jam pirmą kartą iššalo 40-50 procentų braškyno. Ir iššalo trimečiai uogienojai.

Už pirmųjų uogų kilogramą šiemet braškių augintojai prašė iki 18 litų. Kaina, pasak, D. Servos, atitiko uogų kiekį. Vėliau kainos krito, o paskutinės uogos vėl kainuoja 8-12 litų.

„Uogos šiemet brangesnės 20-30-ia procentų. Bet jei iš pusės braškyno neturi ką skinti, toks pat gaunasi ir nuostolis“, — skaičiavo D. Serva.

Ūkininkas D. Serva augina ir daugiau uogų — avietes, trešnes, vyšnias.

„Trešnės derėjo neblogai. Vyšnios žydėjo, bet uogų nesimato. Apie avietes kalbėti anksti, auginame vėlyvąsias uogas, kurios skinamos rugpjūčio-spalio mėnesiais. Obuolių matosi ne per daugiausia, po šaltos žiemos medžiai yra pavargę“, — kalbėjo ūkininkas.

Šviežių bulvių sulaukėme vėliau

Šiaulių rajone mamai ūkininkauti padedantis Paulius šiemet turguje šviežiomis bulvėmis pradėjo prekiauti tik liepos 7 dieną. Pernai turguje stovėjo savaite anksčiau — dar prieš Mindaugines.

„Pernai bulves pasodinome 10-ia dienų anksčiau. Šiemet dirva buvo šlapia, šalta. Jau sudaigintas bulves bėrėme balandžio 25 dieną“, — pasakojo vaikinas.

Praėjusią vasarą iki šio laiko į turgų buvo išvežta keletas tonų bulvių, šiemet pabandymui — tik pusę tonos.

Pradėjęs prekiauti savaite anksčiau, vaikinas už kilogramą būtų prašęs 3 litus. Pirmomis dienomis šviežios bulvės kainavo 1,50-2,5 lito, penktadienį pirmarūšių bulvių kaina krito iki 2 litų.

Bulvės, pasak Pauliaus, šiemet neblogos, ir dar galėtų augti, bet vėliau jų kaina bus žemesnė.

Dėl drėgnų orų šiemet bulves nuo maro ir kenkėjų teko purkšti du kartus, Paulius sako, jog reikės ir trečio karto. O kiekvienas vieno hektaro purškimas kainuoja 60-150 litų.

Lietuviškas morkas aplenks lenkiškos

Šiaulių rajono ūkininkas Linas Šateika didžiuliuose plotuose augina svogūnus ir morkas. Produkciją superka prekybos centrai, bet ūkininkas ankstyvųjų daržovių jiems pasiūlyti šiemet dar negali.

„Derlius prastesnis. Pavasaris buvo šaltas, svogūnas pasėjome vėliau. Dalis svogūnų ir morkų plotų yra išmirkusių nuo liūčių. Panašiu laiku pernai ankstyvąsias morkas jau pristatinėjome, dabar reikės laukti mėnesio pabaigos. Tačiau iki to laiko atsiras pigesnių lenkiškų“, — pasakojo ūkininkas.

Pernai iki Naujųjų metų ūkininkui laikas irgi buvo liūdnas: morkos visiems gerai derėjo ir už išrūšiuotas, nuplautas morkas atseikėta po 30 centų.

„Konkurencija yra didelė“

Taip sakė kalbinti ūkininkai ir pridūrė, jog dėl konkurencijos nebankrutuoja, bet ir neturtėja.

„Turguje bulvių augintojas esu vienas, bet yra 3-4 perpardavinėtojai. Kasame nedidelį kiekį, kad bulves atvežtume šviežias, sveikas. Man, augintojui, lengviau laviruoti tarp kainų, nei perpardavinėtojams“, — pasakojo Paulius.

Uogų augintojas D. Serva mano, kad konkurencija yra gerai, nes reikia galvoti, kokiomis naujomis uogų veislėmis prisivilioti pirkėją. O ir per šešeris metus jau yra savas pirkėjas, ieškantis šio, o ne kito ūkininko uogų.

Ūkininkas L. Šateika pridūrė, kad žemės ūkio produkcijos augintojai turi kitą, nenuspėjamą konkurentą: „Užeis koks krušos debesėlis ant lauko, ir gali likti plikas basas“.

Darbas: Penktadienio rytą Arvydas ir Irena Kompauskai iš bityno parsivežė apie 240 korių. Kiekvieną korį pirma reikia atakiuoti — atverti skylutes. Rankų darbas čia nepakeičiamas. 

MEDSUKIS: Atakiuoti koriai sustatomi į medsukį. Kol jis susksis, bitininkai paruoš kitus korius. 

MEDUS: Po 10-15 minučių, atidarius medsukio angą, pradeda tekėti šviesus rapsų medus. Iš trisdešimties korių jo pritekėjo apie 30 kilogramų. 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.