Pinigų yra, bet idėjų trūksta

Pinigų yra, bet idėjų trūksta

Pi­ni­gų yra, bet idė­jų trūks­ta

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė­je vie­ša­me svars­ty­me su vi­suo­me­ne pri­sta­ty­tos pro­jek­ta­vi­mo už­duo­tys Auš­ros alė­jai re­konst­ruo­ti ir Vil­niaus gat­vės bul­va­ro am­fi­teat­ro priei­goms su­tvar­ky­ti. Erd­vę prie am­fi­teat­ro no­ri­ma pri­tai­ky­ti vai­kų ir jau­ni­mo po­rei­kiams, bet vie­ša­me svars­ty­me jau­ni­mo ne­su­lauk­ta.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Is­to­ri­nė gat­vė

Auš­ros alė­jos re­konst­ruk­ci­ja – vie­nas iš UR­BAN pro­gra­mos fi­nan­suo­ja­mų pro­jek­tų. Pri­si­kė­li­mo aikš­tės priei­go­se alė­ja bus tvar­ko­ma pa­gal aikš­tės re­konst­ruk­ci­jos pro­jek­tą.

Vie­ša­me svars­ty­me pri­sta­ty­tos ki­tos Auš­ros alė­jos da­lies – nuo Že­mai­tės  iki Var­po gat­vės – tech­ni­nio pro­jek­to ren­gi­mo už­duo­tys.

Sa­vi­val­dy­bės vy­riau­sio­ji ar­chi­tek­tė Ra­sa Bud­ry­tė pa­brė­žė, jog Auš­ros alė­ja šio­je da­ly­je yra iš­lai­kiu­si daug is­to­ri­nių bruo­žų, svar­bių ar­chi­tek­tū­ros pa­vel­do ob­jek­tų.

„Pro­jek­tuo­to­jams ke­lia­ma už­duo­tis tai įver­tin­ti ir ne­pa­žeis­ti ver­tin­gų kul­tū­ros pa­vel­do ob­jek­tų sa­vy­bių, – sa­kė R. Bud­ry­tė. – Taip pat pri­tai­ky­ti bend­ruo­me­nės po­rei­kiams vie­šą­sias erd­ves prie ka­me­ri­nės sa­lės „Po­li­fo­ni­ja“, prie Šiau­lių ap­skri­ties Po­vi­lo Vi­šins­kio vie­šo­sios bib­lio­te­kos, Kul­tū­ros cent­ro, prie cent­ri­nio ir Didžd­va­rio par­ko.“

Pro­jek­tuo­to­jų bus pra­šo­ma spręs­ti trans­por­to eis­mo klau­si­mus, nu­ma­ty­ti ne tik pės­čių­jų ta­kų at­nau­ji­ni­mą, bet ir ga­li­my­bę ties­ti dvi­ra­čių ta­ką. Įver­tin­ti au­to­mo­bi­lių sto­vė­ji­mo vie­tų po­rei­kį, esa­mas au­to­mo­bi­lių sto­vė­ji­mo vie­tas iš­sau­go­ti, esant ga­li­my­bei su­pro­jek­tuo­ti pa­pil­do­mas sto­vė­ji­mo vie­tas.

Nu­ma­to­mas ir au­to­bu­sų sto­te­lių re­konst­ra­vi­mas, ga­li­ma ir sto­te­lių plėt­ra. Bū­tų pro­jek­tuo­ja­mi nau­ji suo­lai, šiukš­lia­dė­žės, po­že­mi­niai ar pu­siau po­že­mi­niai kon­tei­ne­riai at­lie­koms rū­šiuo­ti, gė­li­nės. Se­nie­ji me­džiai bū­tų ker­ta­mi, ap­lin­kos spe­cia­lis­tai tei­gian­tys, jog jų būk­lė pra­sta. So­din­tų nau­jus – 2,2 met­ro aukš­čio.

Kur sta­ty­ti au­to­mo­bi­lius?

Vie­šo svars­ty­mo da­ly­viai ak­cen­ta­vo au­to­mo­bi­lių sta­ty­mo pro­ble­mą.

Auš­ros alė­jos 15 a na­mo gy­ven­to­jai at­krei­pė dė­me­sį, jog jie nei iš gat­vės pu­sės au­to­mo­bi­lių ne­ga­li sta­ty­ti, nei į sa­vo kie­mą įva­žiuo­ti. Kaž­ka­da su­jun­gus du pa­sta­tus įva­žia­vi­mas pa­nai­kin­tas, o prieš ke­lerius me­tus pa­nai­kin­ta ir au­to­mo­bi­lių sta­ty­mo aikš­te­lė.

„Par­kin­gui prie bib­lio­te­kos ar ne­ga­li­ma bū­tų nu­gnyb­ti par­ko?“ – klau­sė bib­lio­te­kos at­sto­vės.

„Ne­ga­li­ma“, – at­sa­kė R. Bud­ry­tė.

Vie­nas mies­tie­tis siū­lė Sa­vi­val­dy­bei automobilių statymo aikštelę įreng­ti prie Kaš­to­nų alė­jos tuš­čia­me ap­leis­ta­me skly­pe, ku­ria­me kaž­ka­da vei­kė, bet su­de­gė ka­vi­nė „Gul­bė“.

R. Bud­ry­tė aiš­ki­no, jog į šį skly­pą orien­tuo­tis nei­šei­na, nes jis pri­va­tus.

Dau­giaaukš­tę au­to­mo­bi­lių sta­ty­mo aikš­te­lę ga­li­ma bū­tų įreng­ti Kaš­to­nų alė­jos priei­go­se – bu­vu­sios čiuo­žyk­los te­ri­to­ri­jo­je. Da­lis jos pri­klau­so pri­va­čiam sa­vi­nin­kui.

„Gal kas in­ves­tuos? – sa­kė ar­chi­tek­tė. – Bet prie kiek­vie­no ob­jek­to par­kin­go ne­pas­ta­ty­si­me – rei­kia vaikš­čio­ti pės­čio­mis.“

Vie­šo svars­ty­mo da­ly­viai kė­lė klau­si­mą, ar lo­giš­ka įren­gi­nė­ti dvi­ra­čių ta­ką, kai ly­giag­re­čiai – vos už po­ros šim­tų met­rų – toks ta­kas jau yra Vil­niaus gat­vės bul­va­re.

Ka­zi­mie­ras Ša­vi­nis, bu­vęs mies­to me­ras, siū­lė iš es­mės gal­vo­ti apie dvi­ra­čių ta­kų tink­lą mies­to cent­re, o „ne at­ski­rais ga­ba­liu­kais spręs­ti“.

Jis siū­lė re­zer­vuo­tai žiū­rė­ti ir į au­to­mo­bi­lių statymo, ir į pri­va­žia­vi­mų prie pa­sta­tų pro­jek­ta­vi­mą.

„Auš­ros alė­ja – ant­ra gra­žiau­sia mies­to gat­vė po Vil­niaus gat­vės, – pa­brė­žė K. Ša­vi­nis. – Jei­gu ten­kin­tume vi­sų no­rus, tai ar po re­konst­ruk­ci­jos ji taps gra­žes­nė?“

Už­duo­tis pa­ren­gus, bus per­ka­mas tech­ni­nio pro­jek­to ren­gi­mas. Ka­da pa­ts re­konst­ruk­ci­jos pro­ce­sas pra­si­dės, neaiš­ku. R. Bud­ry­tė tik pa­svars­tė, jog re­konst­ruk­ci­ja bū­tų at­lik­ta „per 4–5 me­tus“.

Jau­ni­mui – be jau­ni­mo idė­jų

Sut­var­ky­ti nu­ma­to­ma Vil­niaus gat­vės bul­va­ro am­fi­teat­ro priei­gas, ri­bo­ja­mas dau­gia­bu­čių na­mų, pra­mo­gų cent­ro „Me­ga“, Šiau­lių uni­ver­si­te­to fa­kul­te­to pa­sta­tų, trans­for­ma­to­ri­nės.

Orien­ta­ci­nis te­ri­to­ri­jos plo­tas – 0,69 hek­ta­ro. Da­bar ši erd­vė vi­siš­kai ap­leis­ta. Uni­ver­si­te­tas čia kaž­ka­da bu­vo įren­gęs krep­ši­nio aikš­te­lę, prieš tai vei­kė te­ni­so kor­tai, gu­mi­nė dan­ga se­niai su­di­lu­si, sky­lė­ta.

„No­ri­me su­kur­ti čia vie­šą erd­vę vai­kų ir jau­ni­mo po­rei­kiams“, – sa­kė R. Bud­ry­tė.

Ar­chi­tek­tė tik ap­gai­les­ta­vo, jog į vie­šą svars­ty­mą atė­jo ma­žai mies­tie­čių, o jau­ni­mo at­sto­vų, nors bu­vo kvies­ti, iš vi­so ne­pa­si­ro­dė. Tad ne­bu­vo kam pa­gal mies­to jau­ni­mo ar uni­ver­si­te­to stu­den­tų po­rei­kius „ko­re­guo­ti“ Sa­vi­val­dy­bės spe­cia­lis­tų for­mu­luo­ja­mų už­duo­čių tech­ni­niam pro­jek­tui reng­ti.

Pa­ti Sa­vi­val­dy­bė čia ma­to įvai­raus am­žiaus vai­kų žai­di­mų aikš­te­lę. R. Bud­ry­tės tei­gi­mu, no­ri­ma, kad ji bū­tų ypa­tin­ga, sie­ja­ma su edu­ka­ci­niu gam­tos pa­ži­ni­mu. Jau­ni­mui ga­lė­tų bū­ti įreng­ta in­ter­ne­to vie­ša priei­ga.

Ga­li bū­ti sta­to­mas ir in­for­ma­ci­nis sten­das, me­ni­nis ak­cen­tas.

Nu­ma­to­ma sta­ty­ti ir vie­šą­jį tua­le­tą, įreng­ti van­den­tie­kio ir ki­tų tink­lų inf­rast­ruk­tū­rą. Ji ga­lin­ti pa­si­tar­nau­ti va­sa­ros lau­ko pre­ky­bai, jei­gu toks po­rei­kis at­si­ras­tų.

Tu­rė­tų bū­ti pro­jek­tuo­ja­ma ir au­to­mo­bi­lių sta­ty­mo aikš­te­lė, pės­čių­jų ir dvi­ra­čių ta­kai.

ŠU at­sto­vas žel­di­nių spe­cia­lis­tas Kęs­tu­tis Auk­se­lis kė­lė idė­ją so­din­ti ro­do­dend­rus – jie il­gaam­žiai ir bū­tų lyg uni­ver­si­te­to Bo­ta­ni­kos so­do da­lis. Ati­tik­tų ir gam­tos pa­ži­ni­mo kryp­tį.

Ar­chi­tek­tas Vy­te­nis Ru­do­kas kri­ti­ka­vo, jog stin­ga prio­ri­te­tų su­dė­lio­ji­mo, „kar­di­na­laus siū­ly­mo“, ką ko­kio­je vie­to­je da­ry­ti. Ko no­ri­ma am­fi­teat­ro priei­go­se – par­ko, oa­zės, are­nos žai­di­mams ar kaž­ko ki­to?

„Tai mies­to kvar­ta­las ir for­muo­ti jį rei­kia kaip kvar­ta­lą – at­si­žvelg­ti į gy­ven­to­jų po­rei­kius, nes tai ir jų kie­mas, – ak­cen­ta­vo ar­chi­tek­tas. – Šią erd­vę svar­bu su­ves­ti ir su am­fi­teat­ru – šį due­tą ma­ty­ti.“

Jo nuo­mo­ne, ša­lia am­fi­teat­ro rei­kia for­muo­ti uni­ver­sa­lią erd­vę, ki­taip pro­jek­tas ga­li bū­ti „neį­ga­lus“.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Vy­riau­sio­ji ar­chi­tek­tė Ra­sa Bud­ry­tė pri­sta­tė Auš­ros alė­jos ir am­fi­teat­ro priei­gų su­tvar­ky­mo už­duo­tis.

Auš­ros alė­ja pa­gal at­ski­rą tech­ni­nį pro­jek­tą bus re­konst­ruo­ja­ma nuo Var­po  iki Že­mai­tės gat­vės.

Šio­je ap­leis­to­je te­ri­to­ri­jo­je ša­lia am­fi­teat­ro no­ri­ma įreng­ti vai­kų žai­di­mų aikš­te­lę.