Pieno upės gali pasukti į užsienį

Pieno upės gali pasukti į užsienį

Pieno upės gali pasukti į užsienį

Šiaulių rajono ūkininkai skaičiuoja mažėjančias pieno, daržovių supirkimo kainas. Bet eilinis pirkėjas to nepajaučia: prekybos centruose kainos ne tik kad nemažėja, bet ir auga.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Kaina krenta kas dekadą

Ūkininkų Dalės ir Vitoldo Norkų ūkio viena iš šakų — pienininkystė. Ūkininkai augina apie 170 karvių, vidutiniškai per parą parduoda 3 tonas pieno, todėl jiems mokama supirkimo kaina — kiek didesnė.

Bet D. Norkuvienė mato, kad nuo metų pradžios pieno supirkimo kaina smuko beveik 20 centų už litrą.

Pieną iš Norkų ūkio perkantis „Žemaitijos pienas“ aukščiausią kainą mokėjo antrąją sausio ir pirmąją vasario dekadą — 1 litą 7 centus už litrą. Antrąją vasario dekadą kaina pradėjo mažėti — iki 1 lito 3 centų, o antrąją kovo dekadą — 90 centų.

„Balandį, geriausiu atveju, liks 88 centai, o vėliau kaina bus “numušta“ ir iki 80 centų. Supirkėjai ne tik kas mėnesį, bet net kas dekadą mažina kainą penkiais centais. Manau, kad supirkimo kainų kritimą lėmė tai, kad pienininkai sulaukė baudos už kartelinius susitarimus“, — svarsto ūkininkė.

Ūkininkės skaičiavimu, pardavus pieną ir atmetus išlaidas, patiems lieka trečia dalis. Jei per mėnesį gauna 90 tūkstančių litų, vien 30 tūkstančių išleidžia įvairiems priedams — neįskaičiuojant išlaidų miltams, silosavimui, algoms. Ūkininkė įsitikinusi, kad už litrą pieno turėtų būti mokamas bent litas.

„Kai pieno supirkimo kaina pakilo, darbininkams kėlėme atlyginimus. O dabar jų negalime sumažinti. Juk negaliu pasakyti, kad kainos krito, ir nebegausite tiek algos. Man pasiūlys eiti pačiai karves melžti“, — sako moteris.

Šiuo metu Norkų ūkyje, kuriame per 1000 hektarų užima dirbama žemė, dirba per 20 žmonių.

Prisijungs prie akcijos

D. Norkuvienė neabejoja: jei šalies ūkininkai, pasipiktinę mažomis pieno supirkimo kainomis, prie didžiųjų prekybos centrų nemokamai dalins pieną, jų ūkis prisijungs prie akcijos. O jei bus sugalvota kliūčių ir ūkininkams ši akcija nepavyks, D. Norkuvienė žada pieną pilti lauk, šerti kiaulėms ir išvežioti į kaimus žmonėms.

„Jei visi aktyviai nesijungsime, nieko nepasieksime. Jei visi supirkėjai vienodai mokės, ką tu, paprastas žmogelis, gali padaryti? O prekybos centrai užsiseda didžiulius antkainius. Kalbėjome su supirkėjais — jie sako, jei turėtų savo parduotuvių tinklą, tai sūrelis, kuris prekybos centre parduodamas gerokai virš lito, kainuotų 80 centų. Todėl, esant tokiems pardavėjų pelnams, iš po nakties ir išdygsta prekybos centras“, — sako D. Norkuvienė.

Prieš mėnesį moteris su kitais pienininkais buvo nuvykusi į Švediją: čia ūkiuose sužinojo, kad vietiniai gauna po 1,27 — 1,30 lito už litrą pieno. Švedijoje apie supirkimo kainos kritimą nebuvo nė kalbos.

Ūkininkė į perspektyvą vežti pieną į užsienį žiūri atsargiai.

„Kai kiek anksčiau Lietuvoje buvo pradėta kalbėti apie pieno vežimą į Lenkiją, supirkėjai kainą iš karto kėlė. Ir dabar girdėjome kalbų apie eksportą — bet kažin, ar mūsų valdžia leis išvežti pieną. Su mažais juk niekas nešneka“, — pesimistiškai kalba D. Norkuvienė.

Bulvės, morkos pigo perpus

Šiaulių rajono ūkininkas Edas Sasnauskas augina sėklines, maistines bulves, morkas ir grūdines kultūras.

Vyras sako, kad maistinių bulvių supirkimo kaina, lyginant su praėjusiais metais, nukrito apie 50 procentų. Jei pernai maistinių bulvių kilogramas kainavo 1,10— 1,20 lito, dabar ūkininkas gauna 65 centrus.

„O supirkėjai, nors ir neauginę, “užsideda“ dvigubą kainą“, — šypteli ūkininkas.

65 centai, ūkininko skaičiavimu, dar nėra nuostolis, bet investicijos į rūšiavimą, fasavimą, specialistus bus mažesnės. E. Sasnausko teigimu, „labai gera“ kaina būtų litas.

Pasak E. Sasnausko, kainos kritimą įtakojo legaliai ir nelegaliai įvežtų lenkiškų ir latviškų bulvių, ant kurių būna uždedamos ir lietuviškos etiketės, perteklius.

Kalbėdamas apie perspektyvą, E. Sasnauskas mano, jog atsitiktiniai bulvių augintojai išnyks.

„Latvijoje, nustojus auginti cukrinius runkelius, visi puolė auginti bulves. Galvojo, kad užsidirbs, bet atsitiko atvirkščiai: dabar pardavinėja žemiau savikainos“, — E. Sasnauskas.

Morkų supirkimo kainos, palyginti su pernai metais, krito 30— 40 procentų. Pasak ūkininko, kainą koregavo ne įvežtinės morkos, bet geras Lietuvos augintojų derlius.

„Nors daržovių supirkimo kainos ir krito, pirkėjai to nepajunta. Analogiška — pieno situacija. Prekybos centruose pienas — brangsta, o supirkėjai kainą mažina. Bet lazda turi du galus. Manau, lietuviai nebus kvaili ir susitars dėl pieno išvežimo į kitas šalis. Pienininkai nusikirs šaką, ant kurios patys sėdi“, — sako ūkininkas.

Nors, pasak E. Sasnausko, šiemet Europos Sąjunga yra paskelbusi bulvių metus, dėmesio bulvių augintojams atvirkščiai — sumažėjo.

„Dauguma augintojų bulvių atsisako, Vokietijoje fiksuojamas iki 10— 15 procentų bulvių plotų mažėjimas, o tai — didžiulis kiekis. Manau, šie pokyčiai atsilieps: tie, kurie į bulvių auginimą neinvestuoja, pasitrauks. O kurie investuoja, neturi kur trauktis“, — sako ūkininkas.

E. Sasnausko teigimu, jei visi augintų geras, sveikas bulves, nereiktų nei tiek augintojų, nei kaina taip šokinėtų.

Skerdienos kaina svyruoja

Šiaulių rajono ūkininkas Petras Barista, auginantis apie 300 (įskaičiuojant mažuosius ir hibridus) mėsinių galvijų sako, kad mėsos supirkimo kainos svyruoja: rudenį buvo kritusios, o dabar jautiena yra šiek tiek pabrangusi.

Prieš porą mėnesių ūkininkas pardavė gero įmitimo ir aukštos kokybės buliukų skerdieną po 9— 10 litų už kilogramą.

„Padidėjus supirkimo kainai, pabrango jautiena ir turguje bei prekybos centruose“, — pastebi P. Barista.

Ūkininkas mano, kad supirkimo kaina turėtų būti 40— 50 procentų aukštesnė. Kuras, pasak P. Baristos, Lietuvoje kainuoja brangiau nei Vokietijoje, lietuvių trąšos kainuoja brangiau nei norvegų ir lenkų. Lietuvoje pigesnė tik darbo jėga.

„Todėl konkuruoti su vakarų broliais — labai sunku. Bet jei kainą sukelsi, nebus perkamosios galios. Perspektyvą matau varganą. Kadangi turguje prekiaujame savo kepyklos duona, galvoju, galbūt reiktų skerdieną vežti į didmiesčių turgus. Dabar dažnai žmonės turguje perka prastą mėsą ir moka aukštą kainą, nes neturi pasirinkimo“, — svarsto ūkininkas.

AKCIJA: Ūkininkė Dalė Norkuvienė žada prisidėti prie šalies ūkininkų planuojamos akcijos ir pieną prie didžiųjų prekybos centrų dalyti veltui.

ĮTAKA: Ūkininkas Edas Sasnauskas sako, kad bulvių kainą sumažino legaliai ir nelegaliai į Lietuvą įvežamos bulvės iš Latvijos ir Lenkijos.

Jono TAMULIO nuotr.

Šiaulių ūkininkai supirkėjams vidutiniškai parduoda:

1 litrą pieno — už 88 centus,

1 kilogramą maistinių bulvių — už 65 centus,

1 kilogramą morkų — už 50— 60 centų,

1 kilogramą jautienos skerdienos — už 9— 10 litų.

Išnaša: „Nors daržovių supirkimo kainos ir krito, pirkėjai to nepajunta. Analogiška — pieno situacija. Prekybos centruose pienas — brangsta, o supirkėjai kainą mažina.“