Pieno ūkiai tikisi atsigauti

Pieno ūkiai tikisi atsigauti

Pieno ūkiai tikisi atsigauti

Kelmės rajone, Laiškalnio kaime, ūkininkaujantis Liudvikas Janušauskas sako, jog pieno ūkiai šią vasarą turėtų būti „ant bangos“. Už žaliavą pieno perdirbimo įmonės pradėjo mokėti daugiau, o pašarai šiemet – pigesni.

L. Janušauskas patenka į Lietuvos ūkininkų, auginančių daugiausia gyvulių, dešimtuką. Jo ūkyje – 653 galvijai. 265 iš jų – melžiamos karvės. Ūkininkas sukūrė 23 darbo vietas.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Tėvų pėdomis

Liudvikas Janušauskas ūkininkauti pradėjo prieš septynerius metus.

„Mano tėvai visuomet gyveno ūkiškai. Laikė karvių ir kiaulių. Ir aš pats nesibaidžiau kaimo. Kaimas garantavo gyvenimo stabilumą. Pradėjo ūkininkauti brolis Povilas. Kibau į žemę ir aš.“

Kurį laiką broliai ūkininkavo drauge. Paskui specializavosi: Povilas turi augalininkystės ūkį, Liudvikas verčiasi iš gyvulių. Augalininkystės ūkiui trūktų žemės. Nė savo gyvuliams Liudvikas neužsiaugina pakankamai pašarų. Augina tik apie 100 hektarų kukurūzų. Kukurūzai iš dalies pakeičia kombinuotuosius pašarus. Ir pridėjus savus kukurūzus, galvijams per metus dar reikia 800 tonų kombinuotųjų pašarų.

Apie 400 tonų grūdų kasmet perka iš giminaičių žemės ūkio bendrovės. Perka ir cukrinių runkelių, rapsų, išspaudų.

Iš viso ūkininkas valdo 300 hektarų žemės. Pusė – nuosava, kitą nuomoja.

Nuo kukurūzų likę pora šimtų hektarų žemės praverčia ganykloms ir šienavimui. Tokiam dideliam kiekiui galvijų reikia labai daug pašaro. Kasmet į tranšėjas sudeda 6000 tonų siloso, pavyksta į rulonus susukti po 50 – 70 tonų šieno. Tiek šieno karvėms ir galvijams per žiemą neužtenka.

Pieno ūkis šiuo metu pelningas

Galvijus L. Janušauskas pirko už pinigus, kuriuos gavo pardavęs ankstesnį savo verslą. Dalį skolinosi iš banko.

Karvių bandoje yra ir juodmargių, ir žalų karvių. Skirtingos jų veislės. Dalį karvių parsivežė iš Vokietijos, dalį pirko iš Lietuvos, bene daugiausia iš Latvijos pasienio.

Vidutinis primilžis iš karvės – 7,5 tonos pieno per metus. Bandą papildo ir atnaujina iš savų telyčaičių. Jautukus augina, paskui parduoda. Apsimoka, nes neblogos jautienos kainos.

Šiuo metu ūkininkas kasdien parduoda apie 7 tonas pieno. Pieną išsivežanti bendrovė dabar moka daugiau kaip po litą už kilogramą.

Pasak ūkininko, tai nebloga kaina. Pieno ūkiai turėtų atsigauti.

Didžiausias darbdavys

L. Janušauskas sukūrė 23 darbo vietas ir yra vienas didžiausių darbdavių kaimo vietovėse. Ūkyje dirba melžėjos, šėrikai, fermos vedėjas, mechanizatoriai, zootechnikas, veterinarijos gydytojas, vadybininkas.

Gavęs Europos paramą ūkininkas pirko kukurūzų nuėmimo kombainą. Jis kainuoja panašiai kaip ir javų kombainas – per 700 tūkstančių litų.

Būtų per didelė prabanga tokią techniką laikyti dėl 100 hektarų savų kukurūzų. Todėl ūkininkas kombainą įdarbina – teikia paslaugą ir kitiems kukurūzų augintojams. Rudenį nukulia dar apie 300 hektarų kukurūzų.

Pasak Liudviko, darbo jo kombainui daugės, nes daugėja kukurūzų augintojų. Ūkininkai įsitikina, jog kukurūzai – nepamainomas pašaras melžiamoms karvėms.

L. Janušauskas susipirko visą pašarų ruošimo techniką. Kasmet ją papildo ir patobulina, tačiau rankų darbo ūkyje taip pat netrūksta.

Kartu su mokytoja dirbančia žmona Egle ūkininkas augina dvi dukras. Abejoja, ar jos norės perimti tėvų ūkį: „Abejoju, ar po kelių dešimtmečių kas nors iš jaunimo norės auginti gyvulius, dirbti žemės ūkyje. Ir dabar nebenori eiti į tvartus. Nepatinka kvapai.“

Autorės nuotr.

RŪPESČIAI: Ūkininkas Liudvikas Janušauskas sako, jog ankstesnės kainos už pieno žaliavą neatpirkdavo visų rūpesčių, kurių pareikalauja pieno ūkis.

POILSIS: Kartais poilsio minutė – ir prisėsti ant akmens.

NAUDA: Pradėjus daugiau mokėti už žaliavą, pieno ūkiai turėtų atsigauti. (