Pienininkai mažina supirkimo kainas

Pienininkai mažina supirkimo kainas

Pienininkai mažina supirkimo kainas

Nuo pirmadienio apskrities pieno gamintojai ėmė gauti pieno perdirbimo įmonių pranešimus, jog nuo kovo vidurio superkamo pieno kaina mažinama net 15-22 centų už kilogramą.

Antanas STAPONKUS

redakcija@skrastas.lt

Susitarimai tęsiasi?

Gruzdžiuose (Šiaulių rajonas), iš kur pieną išsiveža visos keturios didžiosios šalies pieno perdirbimo įmonės, pieno supirkimo kaina mažėja nuo 1,1-1,07 lito iki 79-88 centų už kilogramą.

Pusantro šimto karvių pieno ūkį turintis Šiupylių ūkininkas Vitoldas Norkus iš „Žemaitijos pieno“bendrovės begaus po 88 centus už likogramą, 170 karvių laikantis Piktuižių ūkininkas Bronislovas Barista — po 79 centus už kilogramą iš Mažeikių bendrovės “Pieno žvaigždės“, Gruzdžių ūkininkui Broniui Noreikiui už šimto karvių pieno kilogramą Marijampolės pieno įmonė bemokės po 88 centus.

Superkamo pieno kainos šiek tiek skiriasi priklausomai nuo parduodamo pieno kiekio. Bendrovė „Ginkūnų agrofirma“, per metus parduodanti apie 4 tūkstančius tonų pieno “Žemaitijos pienui“, vietoj 1,05 cento už kilogramą pieno dabar, nuo kovo vidurio begaus tik po 90 centų. Iki metų pabaigos ji gali prarasti 0,6 milijono litų pajamų. Analogiškai pieno kaina mažinama kitiems stambiesiems pieno ūkiams.

Vasario 28 dieną, po Konkurencijos tarybos posėdžio, paskelbusio verdiktą paskirti baudas bieno gamintojams už neteisėtą keitimąsi rinkos informacija, Lietuvos televizijos laidoje „Rokiškio sūrio“ bendrovės direktorius Dalius Trumpa pareiškė: “Pieno žaliava pinga“. Ši negirdėta žinia tiesiog apstulbino pieno gamintojus.

Pranešimai apie keičiamas pieno supirkimo kainas ūkininkus ir žemės ūkio bendroves pasiekė tik šia savaitę. Kai kurie smulkesnieji pieno gamintojai tokių pranešimų dar nesusilaukė. Kas galėtų paneigti, jog pieno įmonės nesusitarė dėl šio drastiško žingsnio laiko ir masto?

Žlunga verslo planai

„Praėjusių metų pabaigoje mes padidinome darbo užmokestį melžėjoms. Pastaraisiais mėnesiais smarkiai pabrango pašarinės rapsų, cukrinių runkelių išspaudos, mineraliniai pašariniai priedai. Ką turėsiu dabar daryti?“, — piktai kalbėjo “Šiaulių kraštui“ produktyviausios Šiaulių rajone pieno fermos šeimininkas Vitoldas Norkus.

„Pieno gamintojai negali sutikti su tokiu vienašališku ir drastišku pieno perdirbimo įmonių sprendimu. Panorėjusios lengvai užsidirbti, jos tiesiog tyčiojasi iš žemdirbių“, — be užuolankų kalbėjo Ginkūnų agrofirmos vadovas Arūnas Grubliauskis. Pasak jo, jau dabar pieno kilogramo savikaina jo bendrovėje yra 90 centų, mažesniuose ūkiuose — dar daugiau.

Ūkininkai, žemės ūkio bendrovės suplanavo, o kai kurie jau pasirašė sutartis investicijoms į žolinių pašarų gamybos, pieno fermų modernizavimą. Žlunga verslo planai, pasirašyti penkeriems metams, paimant Europos Sąjungos paramą ūkiams modernizuoti bei plėsti.

„Nemaža dalis smulkesnių ir vidutinių pieno ūkių neišvengiamai žlugs. Kartu žlugs ir viena ar kita stambioji pieno perdirbimo įmonė, pajutusi tuščius pieno vamzdynus savo cechuose“, — prognozavo Arūnas Grubliauskis.

Sumokėtos baudos sugrįš šimtais milijonų litų

Praėjusių metų antroje pusėje pradėjusios kasdien augti pieno kainos parduotuvėse tik po kelių mėnesių patraukė Konkurencijos tarybos dėmesį. Per tą laiką pienininkai suspėjo susikrauti didiulį pelną. Grynasis visų pieno įmonių pelnas pernai, palyginti su 2006 metais, padidėjo 1,7-2 kartus.

Tegaudami vos po 60-76 centus už kilogramą pieno ir patirdami nuostolius, pieno gamintojai ėmė dairytis kitų šalių pieno rinkose. Bene stambiausias šalyje pieno gamintojų kooperatyvas „Lietuviškas pienas“ ėmė derėtis su Lenkijoje įsitvirtinusia prancūzų kapitalo pieno perdirbimo įmone “Danon“. Šis kooperatyvas jau buvo parengęs net pieno logistikos strategiją.

„Matyt, mūsų pienininkai pajuto galį netekti pieno žaliavos, spalį-lapkritį visi kaip vienas ėmė didinti pieno supirkimo kainas. Tačiau žemdirbį jie vertina ne kaip verslo parnerį, o kaip visišką netikėlį, nemokantį savų išlaidų suskaičiuoti. Pieno gamintojams gyvybiškai būtina gauti bent litą už kilogramą pieno. Todėl derybas dėl užsienio rinkų savam pienui mes esame priversti atnaujinti“, — sakė Arūnas Grubliauskis, kuris yra ir kooperatyvo “Lietuviškas pienas“ valdybos narys.

Stambiosios šalies pieno perdirbimo bendrovės Konkurencijos taryboje buvo nubaustos bendra 2 milijonų litų bauda. Dabar skelbiamos pieno supirkimo kainos iki metų pabaigos gali atnešti pieno perdirbėjams 150-200 milijonų litų papildomų pajamų.

Juk pieno produktų kainos parduoruvėse nė kiek nemažėja.

Spendimas: Vos tris mėnesius kaimo žmonėms leidę pajusti, kad pieno ūkis gali būti pelningas, pieno perdirbėjai sutarė, jog to žemdirbiams jau gana.

Autoriaus nuotr.