
Naujausios
Patarimai: apie kriaušes, rožes ir citriną
Jau šešti metai kriaušė nemezga vaisių, nors perkant sodinuką sakė, kad derės ketvirtaisiais metais. Sodinome rudenį. Ką turėtume žinoti apie kriaušių priežiūrą?
Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.
Kriaušės derėti pradeda 5–7 metais.
Šiems vaismedžiams reikia daugiau šilumos ir šviesos nei obelims, todėl jie geriau auga pietiniuose kraštuose. Kita vertus, kriaušės ilgaamžiškesnės už obelis.
Kad sulauktumėte gero derliaus, reiktų pasodinti iškart 2–3 kriaušių rūšis.
Sodinti galima tiek pavasarį, tiek rudenį, vieta turi būti sausa, šviesi, dirva – derlinga. Nemėgsta persodinimo, ypač po 3 metų.
Priežiūra – tokia kaip ir obelų, tik žiemą kriaušės labiau bijo šalčio. Jaunus medelius reikia dengti arba apkasti sniegu.
Pašalusios kriaušės pavasarį išaugina daug vilkūglių. Tuos, kurie auga vertikaliai, reikia išpjauti, palikti tik augančius į šalis.
Prieš kelerius metus pasisodinau rožę, bet po dviejų žiemų ji sulaukėjo ir atrodo kaip paprastas erškėtis. Kodėl?
Lietuviškas erškėtis yra atsparus šalčiui, todėl kultūrinės rožės į jį įskiepijamos. Iš įskiepytosios rožės akutės, virš poskiepio, ir auga toji gražioji rožė.
Galbūt jūs nusipirkote atvežtinį sodinuką, kuris buvo įskiepytas į kitų kraštų erškėčius, todėl ir nušalo. Arba labai jau norėjo „pasireikšti“ mūsų krašto erškėtis – ir ėmė iš šaknų leisti savuosius ūglius. Jeigu jūs tų ūglių nepjovėte, leidote jiems vešėti, galiausiai jie nustelbė kultūrinę rožę.
Laukinius ūglius reikia šalinti, vos tik jie pasirodo. Žemę aplink jį atkaskite ir nupjaukite aštriu peiliu prie pat šaknies pagrindo. Jeigu nupjausite palei žemę, tai tik dar labiau paskatins jo atžalų augimą.
Ar įmanoma citrinmedį išauginti iš kauliuko? Kaip tai padaryti?
Paprasčiau – iš sodinuko, bet galima ir iš kauliuko. Pastaruoju atveju vaisių teks laukti ilgai: nuo penkerių iki penkiolikos metų. Gali būti, kad citrinmedis visai nežydės, bet jei pasiseks – gali pražysti ir po trejų metų. Pavyzdžiui, pasodinę žaliosios citrinos sėkliukę, vaisių galite tikėtis jau ketvirtaisiais metais.
Kauliukus (kuo didesnius ir sveikesnius) parą pamirkykite augimą stimuliuojančiame tirpale ir pasodinkite į indą, kuriame yra skysčio nutekėjimo skylučių (geriau keletas). Geriau nusipirkti specialaus substrato citrusiniams vaisiams, bet tiks ir sodo žemė, sumaišyta su upės smėliu. Vazone padarykite gerą drenažo sluoksnį. Laistykite tik substratui išdžiūvus.
Kai citrinmedis ims žydėti, visus žiedpumpurius geriau nuskinkite, antraip peržydėjęs augalas ims silpti.
Citrinmedį persodinkite dukart per metus: anksti pavasarį ir vasarą.
Turėkite galvoje, kad savo „tėvų“ rūšies sėkliukė nebus išsaugojusi... nors pasitaiko ir išimčių.