Pastatų registracija truko pusantrų metų

Pastatų registracija truko pusantrų metų

Pastatų registracija truko pusantrų metų

UAB „Kelmės statyba“ turtą norėjęs perregistruoti bendrovės direktorius atsisakė Registrų centro pasiūlymo sumokėti dvigubai ir matavimus atlikti skubos tvarka. Ne skubos tvarka procesas užtruko pusantrų metų.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Skubos tvarka – penkiais tūkstančiais brangiau

Prieš porą metų UAB „Kelmės statyba“ direktorius Albinas Palaikis Registrų centro Šiaulių filiale norėjo įteisinti bendrovės pastatus, esančius Pagojo kaime.

Sudarant sutartį direktoriui pasiūlyta kadastrinius matavimus atlikti ir turtą įregistruoti skubos tvarka.

Kadangi skubos tvarka būtų kainavusi beveik dvigubai arba 5300 litų daugiau, A.Palaikis atsisakė šio malonumo ir paprašė visus reikalus sutvarkyti per valstybės nustatytą terminą ir valstybinėmis kainomis.

Pasak A.Palaikio, jau sudarant sutartį dėl UAB „Kelmės statyba“ bazės objektų patikslinimo, jautęs greitesnį variantą siūliusios darbuotojos nepasitenkinimą.

Direktoriui nuostabą kėlė ir tipinė sutartis, kurioje numatytos įvairios baudos užsakovui. O rangovui jokių sankcijų nenumatyta. Darbą gali atlikti bet kaip.

„Kam reikalinga tokia sutartis, jeigu rangovas su užsakovu nesitaria, tik primeta jam savo sąlygas?“ – stebisi A.Palaikis.

Užregistravo tik pusę pastatų

Darbus buvo numatyta atlikti per mėnesį. Į Pagojį atvažiavę du jauni matininkai iš tam pačiam Registrų centrui priklausančio padalinio atliko kadastrinius matavimus.

Direktorius nuvyko į Šiaulius įteisinti pastatus Registrų centre. Kreipėsi į Kadastro duomenų tvarkymo specialistę Ireną Kučinskienę.

„Užregistruoja kelis pastatus. Toliau nė krust, – mena A.Palaikis. – Ir neaišku dėl ko. Po kiek laiko važiuoju dar kartą. Šįsyk jau su statybų inspektorium Artūru Ramanausku. Įteisina didžiąją dalį pastatų. Bet ne visus. Važiuoju trečią kartą. Užregistruoja dar du. Keturių neregistruoja.“

Atsirado kliūčių

„Kelmės statybos“ direktorius paprašė savivaldybės specialistės raštu užklausti, kodėl neregistruojami kiti bendrovės pastatai.

Tuomet sulaukė atsakymo, jog vienam pastatui įregistruoti kliūtis  – nugriautas priestatukas, buvęs prie stalių dirbtuvių, kitiems dviem – smulkios matininkų klaidelės.

Sovietiniais laikais nebuvę kur laikyti dujų balionų. Bendrose patalpose neleido. Prie stalių dirbtuvių prilipdytas dvylikos kvadratinių metrų priestatukas. Pamūrytas per pusę plytos.

„Atėjus laisvai Lietuvai, priestatukas nebuvo reikalingas. Jį nugriovėme, – pasakojo A.Palaikis. – Registrų centro darbuotoja liepia tą priestatuką vėl sumūryti. Tada gauti leidimą jį nugriauti ir griauti. Tik, kai juodu ant balto parodėme įstatymą, jog leidimo griauti reikia tada, kai pastatas didesnis negu 80 kvadratinių metrų, atlyžo. Įteisino. Bet liko neįteisinti dar trys.“

Dėl neįregistruotų dar trijų pastatų A.Palaikiui teko tęsti keliones į Šiaulius toliau.

Kaip paaiškėjo vėliau, Registrų centro klientui tenka atsakyti ir už matininko klaidas. Pasirodo, buitinių patalpų negalėjo įregistruoti dėl to, kad matininkas brėžinyje suklydo vieną raidę. Žymėjimas kampiniame spaude nesutapo su žymėjimu plane.

Gelžbetonio cechas neįregistruotas, nes matininkas supainiojo sienų ilgius. Kai ištaisė klaidą, statinį įregistravo.

Įregistravo tik su Vilniaus pagalba

Tačiau Registrų centrui liko dar vienas kabliukas. Nenorėjo įregistruoti mažosios mechanizacijos baro. Pastato pastogės gale buvo atitverta šešių metrų niša, vadinama antresole. Dėl to reikalavo projekto.

„Teko kreiptis į direktorių. O jis, pasirodo, „uždarytas po raktu“. Ne taip paprasta prieiti. Supratau, jog trukdau labai užimtą žmogų, – tvirtino A. Palaikis. – Gavau raštą, kad neregistruos, nes antresolės nėra parodyta projekte.“

Nebeliko nieko kito kaip skambinti į Vilnių.

„Laukt negaliu. Praleisiu terminą. Tampausi jau pusantrų metų. Jei nebus įregistruoti pastatai, kreipsiuosi į teismą,“ – tokius žodžius supykęs A.Palaikis išrėžė sostinės specialistei.

Ji paprašė atsiųsti dokumentus. Vilniuje nuspręsta, kad Šiaulių filialas neteisus. Duotas nurodymas mažosios mechanizacijos barą įregistruoti.

„Nežinau, kaip pavadinti tokį Registrų centro specialistų elgesį, – piktinosi A.Palaikis. – Nuvažiuoju – nė atsisėsti nepasiūlo. Nors aš jų klientas. Moku tūkstančius už inventorizaciją.“

Ar rūsio durys veda į "peklą"?

Dėl pastato teisinės registracijos turi vargų ir Kelmės rajono pedagoginė – psichologinė tarnyba.

Įstaiga įsikūrė Kelmės profesinio rengimo centro bendrabutyje. Dalį jai atitekusio pastato norėjo įteisinti Registrų centre. Tačiau nepavyko.

Mat, ankstesnėje teisinėje registracijoje nebuvo nurodytas rūsys. Nors durys į rūsį buvo parodytos.

„Kur tada jos veda? Į peklą?“ – stebisi specialistai, niekaip negalintys įrodyti, jog tai sena, o ne nauja statyba.

„Žinoma kaltas tas, kas pamiršo rūsį, kai pirmą kartą buvo atliekama pastato teisinė registracija, – sako Kelmės rajono savivaldybės Strateginio planavimo ir projektų valdymo skyriaus specialistė Aldona Kučinskienė. – Dabar vyksta debatai su Registrų centro Šiaulių filialu. Gal pavyks įrodyti, kad čia nėra naujos statybos.“

Sprendimai gali būti skundžiami

„Mes pasitikime Šiaulių filialo sprendimais, – „Šiaulių kraštui“ sakė Registrų centro atstovas spaudai Aidas Petrošius. – Teisiniai aktai – labai aiškūs. Pagal jų diktuojamas taisykles registratoriai ir dirba. O jeigu sprendimas kliento netenkina, galima skųsti centrinei komisijai. Čia problemą galima išspręsti ne teisminiu keliu.

Registrų centro Šiaulių filialo direktoriaus pavaduotojas Rolandas Bogušas tvirtino ne kažką galįs pakomentuoti. Žmonės susiduria su problemomis. Nusivilia Registrų centru. Tačiau problemas, pasak R.Bogušo, galima išspręsti kreipiantis į filialo direktorių ar pavaduotoją.

Prieš trejus metus dar buvo galima vadovautis senąja Statybos įstatymo redakcija. Tuomet daug dalykų galėjo išspręsti valstybinės statybų priežiūros inspektorius. Dabar daug kas pasikeitė. Klientas pats turi pildyti deklaracijas. Ne kiekvienas sugeba. Sugenda nuotaika.

„ Jeigu nėra pastato, rūsio ar priestato dokumento, mes negalime registruoti, – sakė R.Bogušas. – Tuomet reikėtų kreiptis į teismą. Čia nustatys juridinės reikšmės turintį faktą, kad toks statinys ar jo dalis yra, Registrų centras įregistruos.“

Dėl rūsio, kuris trukdo įregistruoti Pedagoginės – psichologinės tarnybos patalpas R.Bogušas paprašė detalesnės informacijos ir pažadėjo pasidomėti.

Giedriaus BARANAUSKO  nuotr.

KVIETIMAS: „Kviečiu Registrų centro Šiaulių filialo direktoriaus pavaduotoją į svečius. Pasiūlysiu ne tik kėdę atsisėsti, bet ir puoduką kavos su šokoladu, – sako UAB „Kelmės statyba“ direktorius Albinas Palaikis sugaišęs pusantrų metų, kol atliko teisinę bendrovės pastatų registraciją.

Autorės nuotr.

PROBLEMA: Norint įregistruoti jai priklausančią pastato dalį Kelmės pedagoginei – psichologinei tarnybai kilo problemų.