Pasiklydus miške nusiminti neverta

Pasiklydus miške nusiminti neverta

Pasiklydus miške nusiminti neverta

Šiaulių universiteto (ŠU) Botanikos sodo darbuotojas skautas Giedrius Girdvainis per "Augalų žavadienį" vaikams vedė išgyvenimo gamtoje pamokas. Keli specialisto patarimai – ir „Šiaulių krašto“ skaitytojams.

Irena BUDRIENĖ

irena@skrastas.lt

Natūralus filtras

Miške pasiklydusį žmogų apima panika: dažnas jaučiasi pavargęs, ištroškęs, beviltiška būsena, rodos, niekada nesibaigs.

„Pasiklydus nusiminti neverta – miške yra daug išgyventi padedančių vertingų dalykų: medžių žievės, šakelių ir lapų, tinkamų valgyti, arbatai virti“, – sakė G. Girdvainis.

Pasiklydęs žmogus nori bent atsigerti. Kaip išvalyti ir dezinfekuoti upelio vandenį?

Miške galima pasigaminti vandens filtrą. Skardinės dugne reikia pradurti keletą skylių ir uždengti drabužio skiaute. Ant viršaus dedamas anglių iš laužo sluoksnis ir vėl – drabužio skiautelė. Ant jos beriamas žvyro ar smėlio sluoksnis. Galiausiai filtras užbaigiamas samanų sluoksniu, ant kurių – vėl dedama skiautė.

Vandenį dezinfekuoti galima jame 2–3 valandas palaikius šermukšnio šakelę. Alyvos šakelę vandenyje gana laikyti 10–15 minučių. Dezinfekuoti vandenį gali ir skruzdėlės, ypač rudosios, kurių reikėtų gero žiupsnio. Skruzdžių rūgštis kaip mat neutralizuos bakterijas. Vandenyje skruzdes gana laikyti apie 10 minučių, po to vandenį nukošti.

Valgoma beržo tošis ir klevo pumpurai

Kai vanduo švarus, galima išsivirti arbatos iš beržų lapų, tošies arba jų kokteilio, ji iš organizmo pašalina nereikalingus skysčius.

Alkį įmanoma numalšinti iš pirmo žvilgsnio nevalgomu požieviniu beržo tošies sluoksniu. Jis  minkštas, todėl jį nulupus ir pakepus skanaujamas traškus patiekalas. Pakepintą požievinį beržo tošies sluoksnį senovėje žmonės valgydavo badmečiu. Nuo alkio gelbsti ir žali beržo lapai.

„Ne visi žino, kad beržo lapai tinka salotoms, sumuštiniams“, – šypsojosi G. Girdvainis.

Iš šermukšnio lapų galima išsivirti gardžios arbatos, bet negalima jų padauginti – į vandenį mesti 2 – 3 lapelius. Nuo per stiprios šermukšnių arbatos žmogų gali pradėti pykinti, sutrikti virškinimas.

Šermukšnio lapų arbata tinka skaudančiai gerklei skalauti – padės numalšinti skausmą ir uždegimą.

Liepžiedžių ar liepų lapų arbata, pašnekovo teigimu, ne tik labai kvapi ir skani, bet ir naudinga: padeda peršalus, gydo bronchitą, plaučių ligas, skatina atsikosėjimą.

G. Girdvainis pataria besiskundžiantiems skrandžio rūgštingumu padeginti liepos šakelę, kol ši apanglės. Angliuką nugrandžius galima sukramtyti užsigeriant vandeniu. Liepos lapai, kaip prieskonis, tinka košei, troškiniams, sriubai gardinti, jauni lapai – salotoms.

Vitamino C turtingi lazdyno lapai tinka arbatai virti, juos taip pat galima dėti ant sumuštinių, į salotas.

Vos prasiskleidę klevo pumpurai skanūs troškinti ir virti pasūdytame vandenyje.

Iš miško išves proskyna

„Numalšinęs troškulį ir alkį pasiklydęs žmogus turi ramiai apsižvalgyti ir pagalvoti, kaip surasti kelią iš miško“, – patarė G. Girdvainis. Rasti kelią padeda dideliuose miškuose esančios proskynos, kurios padaromos elektros laidams nutiesti ar ugniagesių mašinoms į mišką įvažiuoti.

Suradus proskyną galima eiti į bet kurią jos pusę – nuves prie kelio, o kartu ir grąžins į civilizaciją.

Kitas būdas išeiti iš miško – surasti uogautojų ar grybautojų takus ir eiti jais. Patariama įdėmiai klausytis – gal išgirsite važiuojančio traukinio dundesį. Išgirstas traukinys reiškia, kad nuo geležinkelio bėgių esate maždaug 7 kilometrų nuotoliu. Traktoriaus ar sunkvežimio garsas liudija, kad kelias yra už vieno kilometro.

Orientuotis miške galima ir pagal skruzdėlyną – nuolaidesnė jo pusė bus pietuose. Šiaurinėje pusėje eglių šakos – retesnės, pietų – tankesnės.

Jono TAMULIO nuotr.

RADINYS: „Net miške rasta šiukšlė – plastikinis butelis – gali būti naudingai pritaikyta vandeniui pasemti“, – rodė Šiaulių universiteto  Botanikos sodo darbuotojas skautas Giedrius Girdvainis.

ANGLIS: Iš laužo paimtos anglies, smėlio, samanų ir medžiagos skiautelės galima pasidaryti natūralų vandens filtrą.

LAPAI: Beržo lapai tinka arbatai virti, salotoms ir sumuštiniams gardinti.

TOŠIS: Iš pirmo žvilgsnio nevalgomu požieviniu beržo tošies sluoksniu pasiklydęs miške žmogus gali numalšinti alkį. Šis tošies sluoksnis  minkštas, todėl jį nulupus ir pakepus skanaujamas traškus patiekalas.