
Naujausios
Pasiblaškę po pasaulį, grįžo prie žemės
Kelmės rajone, Lupikų kaime, gyvenanti Natalijos ir Andriaus Augusčių šeima kalba lietuviškai ir ukrainietiškai. Abi kalbas puikiai moka ir jų vaikai Karolina ir Justas. Su tėte, mokykloje ir kaimo aplinkoje jie kalba lietuviškai, su mama – ukrainietiškai.
Emigracijoje Vokietijoje susipažinę Natalija ir Andrius, pasiblaškę po pasaulį, sugrįžo į Lietuvą ir įsikibo į žemę. Lupikų gyventojai sako, jog prieš trejus metus čia apsigyvenusi Augusčių šeima – kaimo akių šviesa ir pagalba.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Tėvynę prisimena per kalbą
Erdvi vakarietiška virtuvė tarybiniais laikais statytame mūriniame name, kuriame turėjo įsikurti ambulatorija ir medikai. Dabar belikęs tik medicinos punktas. Ir pora butų. Tik juose gyvena ne daktarai. Virtuvėje su mama Natalija Augustiene ukrainietiškai šnekučiuojasi ką tik iš mokyklos grįžusi trylikametė Karolina.
Ūkininko žmona Natalija su vaikais kalbasi savo kalba. Kad su anūkais galėtų susišnekėti Ukrainoje gyvenanti močiutė ir dėdės – Natalijos broliai.
Moteris išmokė vaikus ukrainietiškai skaityti ir rašyti. Kelmėje, „Kražantės“ progimnazijoje, besimokančiai Karolinai geriausiai sekasi rusų kalba.
Su tėvu Andriumi, aplinkiniais kaimo žmonėmis ir mokslo draugais Augusčių vaikai: trylikametė Karolina ir dešimtmetis Justas kalba lietuviškai. Dėl lietuvių kalbos neturi problemų.
Nors jau apie penkiolika metų Natalija Augustienė gyvena Lietuvoje, ji dar nemoka tobulai kalbėti lietuviškai. Be to, gimtąja kalba šnekėdamasi su savo vaikais, ji prisimena tėvynę.
Su saviškiais susitinka tik kartą ar porą kartų per metus. Ukrainoje, netoli Lenkijos sienos, gyvena Natalijos mama – 45 metus mėsos kombinate sunkų darbą dirbusi pensininkė, gaunanti 1 200 grivinų (45 eurų) dydžio pensiją. Kartą ji buvo atvykusi į Lietuvą. Buvo atvažiavęs ir Natalijos brolis. Sakęs, jog Lietuva nelabai ir skiriasi nuo Ukrainos. Tik užrašai ir iškabos – kitokie.
Nejaučia didelių kultūros skirtumų ir Andrius su Natalija. Aišku, religija šiek tiek skiriasi. Bet jie to nesureikšmina. Atvirkščiai – yra proga švęsti ir lietuviškas, ir ukrainietiškas šventes. Pavyzdžiui, Kalėdas lietuviai švenčia gruodžio 25-ąją, o stačiatikiai – sausio 7-ąją. Atšventusi Naujuosius metus, Augusčių šeima apie sausio vidurį dar švenčia ir stačiatikių šventę Senus – Naujus metus.
Pažintis Vokietijoje
Prieš keliolika metų ukrainietė Natalija dirbo aukle vienoje šeimoje Vokietijoje. Iš Kelmės rajono Padvarninkų kaimo kilęs Andrius tuo metu Vokietijoje darbavosi pas ūkininkus ir statybose. Likimas suvedė du bendraamžius iš skirtingų, bet drauge panašių šalių.
Į Padvarninkus A. Augustis grįžo su nuotaka. Sukūrę šeimą kurį laiką ir glaudėsi pas tėvus, padėjo jiems ūkininkauti.
Tačiau gimus dukrai Karolinai, o vėliau ir sūnui Justui, šeima įsigijo savą būstą Šiauliuose. Natalija augino vaikus. Andrius įsidarbino tolimųjų reisų vairuotoju Šveicarijos firmoje. Išvažiuodavo šešioms savaitėms. Grįžęs savaitę pailsėdavo – ir vėl į kelią.
„Materialinių nepriteklių nejautėme, – mena Andrius. – Nebuvo net kur išleisti šveicariško atlyginimo. Jokių papildomų rūpesčių. Atvairavai. Pasiėmei algą. Bet savaitės namuose aiškiai buvo per mažai. Jausdavausi kaip iš mėnulio iškritęs. Vaikai augo, jiems reikėjo tėvo.“
„Tuomet tarsi ir nebuvo šeimos, – į pokalbį įsiterpia ir Natalija. – Aš likdavau viena su dviem vaikais. Nieko nepažįstu. Draugių nė giminių čia Lietuvoje neturiu. Buvau trims mėnesiams išvažiavusi į Ukrainą, pas mamą. Vaikai išmoko kalbėti ukrainietiškai. Tačiau visą laiką ten negyvensi. Reikėjo ir vėl grįžti į Lietuvą, į savo vienatvę.“
Šeima apsisprendė – Andrius mes puikiai apmokamą darbą ir kibsis į žemę. Iš šveicariškų atlyginimų nusipirko fermą Pašventupio kaime, netoli tėvų namų. Pirko žemės. Nes neplanavo likti Šiauliuose.
Kaime gimęs ir užaugęs vyras kasdien važiuodavo į Padvarninkus, padėti tėvams. Žemės ūkio techniko-mechaniko specialybę turintis sūnus labai pravertė tėvų ūkyje.
Grįžimas į kaimą
Bet Andrius planavo ir savo ūkį, nes tėvai kaip tik ruošėsi pasitraukti iš aktyvios žemės ūkio gamybos. Netrukus perėmė tėvų ūkį. Tuomet jau nebeužteko nuvažiuoti padėti tėvams. Reikėjo nuolat gyventi kaime.
Ką daryti Natalijai? Vaikai Šiauliuose jau pradėję lankyti mokyklą. Pietų Ukrainoje, netoli Lenkijos sienos, užaugusi moteris – gryna miestietė. „Nemokėjau nei karvės melžti, nei kiaulių šerti, – pasakoja Natalija. – Bet pamaniau, jog visko galiu išmokti. Palikome butą Šiauliuose. Su vyru grįžau į kaimą.“
Prieš trejus metus Augusčiai nupirko ištuštėjusį butą buvusios ambulatorijos pastate, kuriame beliko tik medicinos punktas.
Jauna šeima būstą prikėlė naujam gyvenimui. Susitvarkė pagal paskutinį mados žodį. Iki fermos – pora kilometrų. Taigi, vėl visi kartu.
Savarankiškai Andrius Augustis ūkininkauja nuo 2011 metų. Per penkmetį šalia tėvų ūkio sukūrė mišrų optimalų jaunos šeimos ūkį, kuriame darbuojasi patys su žmona. Šiuo metu šeima laiko 15 karvių, 10 telyčių. Iš viso 50 galvijų. Dirba apie 100 hektarų žemės. Dalį jos perėmė iš tėvų, dalį pirko. Tačiau didžiausią dalį kol kas nuomojasi. Viliasi nusipirkti, nes jų savininkai sensta. Vargu ar pradės ūkininkauti patys.
Kol kas pagrindinės šeimos pajamos – iš pieno. Kasdien parduoda apie 300 kilogramų žaliavos. Kai pradėjo kristi žaliavinio pieno kainos, Andrius išbrokavo dalį karvių, paliko tik pačias pieningiausias. Kitų neapsimokėjo laikyti, nes jos pačios savęs neišlaikė. Bandą atnaujins prisiauginęs telyčių.
„Jau daugiau kaip dveji metai pieno ūkis – nuostolingas, – piktinasi A. Augustis. – Dabar pakėlė pieno kainą trimis centais, bet prieš kelerius metus ji buvo sumažinta 15 euro centų. Ne išmoka už žaliavą, o pašalpa. Ir mes jaučiamės lyg kokie pašalpiniai.“
Kol kas Augusčiai negali atsisakyti pieno ūkio, nes turi įsipareigojimų, norėdami modernizuoti fermą, paėmė paramą.
Tačiau po truputį eina link mėsinių galvijų ūkio. Mažiau darbo. Ir kainas mažiau diktuoja monopolininkai. Jaunasis ūkininkas jau sėklina karves veislinių galvijų sėkla. Dalį prisiveis patys, dalį limuzinų pirks. Jau važiavo pasidairyti po rajone didžiausią Vytauto Barkausko limuzinų ūkį. Ar visiškai atsisakys pieno ūkio, dar nežino.
„Teks kentėti iki 2018 metų pabaigos, – atvirai kalba Andrius. – Galiausiai ir gaila viską mesti. Juk sukurta pieno ūkio bazė, įdėta daug darbo, investuota nemažai lėšų. Įrengta pieno linija, nupirkta šaldymo įranga.“
Nelengvas gyvenimas kaime. Andrius ir karves melžti išmokusi Natalija prieš septynias jau pluša fermoje. Prieš tai dar reikia mokyklon suruošti vaikus. Vakare vėl kartojasi tas pats ritualas. Dieną Andrius darbuojasi laukuose arba prie technikos, turi organizacinių rūpesčių, Natalijai pakanka darbo virtuvėje.
Įsukta į greitą gyvenimo ratą jauna šeima sako, jog ir kaime nėra kada nuobodžiauti. Kartais leidžia sau ir atsikvėpti.
„Kaime gal tik mes vieni iš jaunų šeimų turime ūkį, – svarsto Andrius. – Kiti jauni palieka tuščias trobas ir važiuoja į užsienį uždarbiauti. Tokių namų Lupikuose žinau bent tris.“
Augusčiai jau nebeketina niekur važiuoti. Visos ateities viltys Lupikuose. Miestietė Natalija išmoko ne tik melžti karves, bet ir spausti skanius sūrius su paprikomis ir žolelėmis.
Ūkininkai paskaičiavo, jog sūrius parduoti būtų kelis kartus naudingiau negu pieną. Svajoja nusipirkti dar dalį buvusios ambulatorijos patalpų ir įrengti sūrių cechelį.
Autorės nuotr.
Nepaisant kultūrų skirtumo, ukrainietės Natalijos ir lietuvio Andriaus Augusčių šeima džiaugiasi darna.
Natalijos ir Andriaus Augusčių šeima, patyrusi emigracijos ir išsiskyrimų skonį, ramybę atrado kaime. Tėtis namuose džiugina ir jų dukrelę Karoliną bei sūnų Justą, kuris dar negrįžo iš futbolo treniruočių.
Palikę savo namus Šiaulių mieste Natalija ir Andrius Augusčiai su vaikais įsikūrė Lupikų kaime.