Pašalpų sanitarai ko­vo­ja dėl sa­vo mi­li­jo­nų

Pašalpų sanitarai ko­vo­ja dėl sa­vo mi­li­jo­nų

Pašalpų sanitarai kovoja dėl savo milijonų

Seimo sprendimu socialinių pašalpų skyrimas nuo kitų metų perduodamas savivaldybėms.

Akmenės rajono savivaldybė, kaip ir kitos pilotinės savivaldybės, antri metai savarankiškai skirsto pašalpas. Per metus sugebama iš socialinei paramai skirtų lėšų nebeišleisti po 7 milijonus litų, o juos panaudoti kitoms reikmėms. Tačiau savanoriškai sanitarų vaidmenį prisiėmusios savivaldybės lieka švelniai apgautos.

Vytautas RUŠKYS

vytautas@skrastas.lt

Socialinės paramos – mažiau

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skelbia, kad pilotinėmis vadinamos Akmenės ir dar keturios šalies savivaldybės, kurios gali savarankiškai skirstyti socialinius pinigus, juos taupo.

Pirmaisiais eksperimento metais, 2012-aisiais, išlaidos socialinėms pašalpoms mokėti tose penkiose savivaldybėse sumažėjo 20,1 procento, lyginant su ankstesniais metais, o socialinės pašalpos gavėjų skaičius sumažėjo 13,6 procento (nuo 18 iki 15,5 tūkstančio asmenų).

Šiemet mažėjimo tendencijos toliau tęsiasi. Sausio–rugsėjo mėnesiais, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2012 metais, socialinės pašalpos gavėjų skaičius bandomosiose savivaldybėse sumažėjo 18,2 procento (iki 13,3 tūkstančio asmenų), o išlaidos socialinei pašalpai mokėti sumažėjo 26,2 procento (nuo 30,2 iki 22,3 milijono litų).

Per dvejus metus sutaupė 14 milijonų litų

Akmenės rajono savivaldybėje pirmaisiais eksperimento metais nereikėjo piniginei socialinei paramai išmokėti apie 7 milijonus litų iš tos sumos, kuri paskirta iš valstybės biudžeto. Šiemet prognozuojami tokie pat skaičiai.

Sutaupytieji milijonai panaudoti įvairioms rajono reikmėms: nutiesta naujų šaligatvių, įrengta vaikų žaidimų aikštelių.

Savivaldybės socialinės paramos skyriaus vedėjos Aleksandros Vismantienės teigimu, dabar socialinės pašalpos gavėjams nebepakanka pristatyti reikiamus dokumentus paramai gauti.

Kai kuriuos namuose aplanko  tikrintojai, kurie pagal buitį, gyvenimo aplinką  nusprendžia, ar tikrai reikia socialinės paramos.

Taikant tokią praktiką, per dvejus metus socialinės paramos gavėjų nuo 3200 sumažėjo iki 2200.

Savivaldybės ketino bylinėtis

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija garantavo, kad pilotinė savivaldybė trejus metus gaus vienodą finansavimą. Tačiau rengiant Seimo sprendimą dėl socialinių pašalpų, pasklido žinia, kad trečiaisiais metais savivaldybės gali nebegauti iš valstybės biudžeto pažadėtų milijonų litų piniginei socialinei paramai, jei tiek realiai nebereikia.

„Todėl dėl nevykdomų pažadų savivaldybės buvo pasirengusios kreiptis į teismą, – sakė Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas. – Ir tada reikiamus pinigus būtume gavę. Galiausiai neprireikė bylinėtis, nes atsisakyta planų nubraukti pinigus“.

Tendencijos

„Svarstyta kitąmet pilotinėms savivaldybėms skirti pinigus socialinėms pašalpoms pagal 2012-aisiais panaudotą sumą, – sakė V. Mitrofanovas. – Ji tais metais  mums sumažėjo apie ketvirtadaliu, tuo tarpu visose kitose savivaldybėse padidėjo. Tad Akmenė nukentėtų. Galop pavyko įtikinti, kad pilotinėms savivaldybėms būtų palikta 2011 metais skirta suma“.

Tad Akmenės rajono savivaldybė kol kas garantuota, kad iš valstybės biudžeto gaus tą pačią socialinių pinigų sumą, kaip ir kasmet pastaruosius dvejus metus – 17,3 milijono litų.

Vis dėlto 2014-aisias piniginei socialinei paramai nepanaudotų valstybės lėšų pilotinės savivaldybės gali nebesukaupti tiek, kaip iki šiol.

Nerimas dėl tolesnių biudžetų

Neramu ir dėl tolesnių metų biudžetų. Anot V. Mitrofanovo, 2015 metais gali būti į biudžetus skiriamos lėšos pagal 2013 metais faktiškai panaudotas lėšas.

„O jos pilotinėse savivaldybėse gerokai mažesnės negu visų kitų, – sakė meras. – Ir nebėra jokių teisinių svertų apsiginti, nes įstatyme numatytos pilotinėms savivaldybėms skiriamos lėšos tik 2012–2014 metų laikotarpiu“.

– Panašu, kad pilotinės savivaldybės pateko į spąstus, kadangi nebuvo numatytos finansavimo sumos vėlesniu laikotarpiu.

– Taip. Bet mes tikimės geriausio. Dabar Lietuvoje daug savivaldybių turi apgailėtiną finansavimą, todėl biudžetinėse įstaigose trūkstama lėšų net atlyginimams, tad turės būti didinami savivaldybių biudžetai. Tada proporcingai gaus ir Akmenės rajonas.

Mūsų finansinė padėtis yra gera, nes gyvename subalansuotai, taupiai dėl atliktos švietimo sistemos pertvarkos, įvairių reformų biudžetinėse įstaigose, tad būtume išgyvenę ir be socialinių pinigų.

Kiek dabar jų panaudojame infrastruktūrai, tai 2015 metais tikrai tiek nebeturėsime.

Pilotinės savivaldybės, anot Akmenės rajono mero, vis dėlto liko švelniai apgautos. Pagal įstatymą visos iš valstybės biudžeto turėjo gauti tokias sumas, kaip ir 2011 metais, tačiau pernai buvo sumažinta 4 procentais, o šiemet – vėl tiek pat. Kaip buvo visiems šalies asignavimų valdytojams.

„Mes rašėme prieštaravimo raštus, po to girdėjome pažadų atstatyti, bet taip neįvyko“, – sakė V. Mitrofanovas.

Auutoriaus nuotr.

VAIDMUO: Akmenės rajono meras, Lietuvos savivaldybių asociacijos tarybos ir valdybos narys Vitalijus Mitrofanovas: „Penkios pilotinės savivaldybės atliko sanitaro darbą ir parodė, kaip netinkamai tvarkomasi su socialiniais pinigais, todėl būtų nesąžininga jų atžvilgiu nuskriausti finansavimo klausimais iš valstybės biudžeto“.