Paprastas ir romantiškas šiuolaikinis landšaftas

Paprastas ir romantiškas šiuolaikinis landšaftas

Paprastas ir romantiškas šiuolaikinis landšaftas

Paprastumas ir romantika, kaimo ir laukų gėlės, alyvinės ir oranžinės spalvų gėlių deriniai, tekančio vandens fontanėliai — tai tik kelios iš naujausių landšafto tendencijų. Tačiau apželdinimo specialistai tvirtina, kad svarbiausia — ne chaotiškas naujovių kratinys, o vieta, kurioje stovi namas, ir jos galimybės.

Marina OSTAPENKO

marina@skrastas.lt

Paprastumas ir romantika

Šiaulietė apželdinimo specialistė Jolita Penkauskienė, prieš išskirdama landšafto naujoves, pabrėžė, kad svarbiausia — ne mados klyksmas, o vieta, kurioje stovi namas ir jos galimybes. „Kalvota vieta ar lyguma — bet kuri iš jų diktuoja savo aplinkos tvarkymo taisykles. Pavyzdžiui, nebe tokie populiarūs kaip anksčiau alpinariumai vis dar gali būti įrenginėjami kalvotose vietose“, — siūlė Jolita.

Madingiausios landšafto tendencijos — paprastumas ir romantika. Lengviausia šio efekto pasiekti, auginant mūsų kraštams būdingus medelius ir augalus. Apželdinimo specialistė rekomendavo nesižavėti egzotiniais augalais, nepritaikytais Lietuvos oro sąlygoms: „Kalnų pušys — mažesnei erdvei, paprastos pušys — erdvesniam landšaftui, jos puikiai derės su įvairių rūšių kadagiais. Iš lapuočių siūlyčiau prisiminti gerai visiems žinomas alyvas, veigeles, sedulą: jos gerai auga ir yra lengvai prižiūrimos, karpomos“.

Grįžta kaimo ir lauko gėlės

Kalbėdama apie gėles, pašnekovė išskyrė pernai metais itin išryškėjusią kaimo, lauko gėlių tendenciją. Varpeliai, ramunės, bijūnai neturėtų būti pamiršti šiuolaikinėje Lietuvos namo lauko aplinkoje.

Ar tai reiškia, kad landšafte turėtų būti ir kitokių kaimiškų motyvų? „Nebūtinai, — sako J. Penkauskienė, — vėl gi viskas priklauso nuo aplinkos. Kaimiški motyvai gal ir tiktų, jei sklype pastatytas medinis namas, yra medinė pirtelė, tačiau šalia įprasto mūrinio namo jie nesižiūrės. Nepamirškime ir technologijų naujovių, pavyzdžiui, įprastų formų lauko šviestuvus galima pakeisti neseniai rinkoje pasirodžiusiais šviečiančiais akmenimis. Svarbiausia, visose detalėse išlaikyti saiką“.

Kasmetines pasaulines landšafto naujienas diktuoja Čelsyje (Anglija) vykstanti teminė paroda, kuri šiemet bus surengta gegužės pabaigoje, tad jas bus galima pradėti taikyti nebent vasarą. Tačiau pernai parodoje išryškintas spalvinis mados klyksmas — alyvinės ir melsvo atspalvio gėlės, prie jų derinamos oranžinės, romantiškas formų neišbaigtumas, šiaulietės manymu, išliks populiarūs. Madingesni taps originalūs menininkų darbai — skulptūros, fontanai ir kitos mažosios architektūros formos, pakeisiančios įprastus nykštukus ar kitokias masinės gamybos skulptūrėles, kurių specialistė nepataria naudoti.

Terasa — landšafto dalis

Šiaulietė kraštovaizdžio architektė Stefa Birvydienė, kalbėdama apie landšaftą, akcentavo turimos erdvės svarbą ir būtinybę ją vertinti: „Šeimininkai turi atsakingai tvarkyti savo namo aplinką. Kiekviena detalė joje turi būti gerai apgalvota ir praktiška. Kraštovaizdžio architektūra — ne vien medžiai, krūmai ir gėlės, tai ir daugybė kitų elementų, kurie gali padėti sukurti žmonėms malonią aplinką“.

Vienas iš dabar itin populiarių architektūrinių elementų — terasos. Jos, kaip ir visas landšaftas, anot specialistės, turi derėti ne tik prie namo eksterjero, bet jo interjero. Dabar ypač mėgstami dideli, lyg vitrinos, langai, o terasa — tai lyg kambario tęsinys lauke. Terasoms pašnekovė pataria rinktis įvairesnes medžiagas, jų derinius. Pabodusias akmenines trinkeles galima pakeisti ar paįvairinti medinėmis lentelėmis. Žaismingai atrodys į jas įterpti minkšti paviršiai, kuriuos galima suformuoti, panaudojus įvairius smulkius akmenėlius, sutrupintą medžių žievę, net kankorėžius. Tokius paviršius galima naudoti ne tik terasose, jais galima išskirti vejoje augančius įdomesnės formos medžius, originaliai žydinčius krūmus, naudoti kompozicijose su kitomis kietomis dangomis, veja.

Medžių ir krūmų geometrija

„Tiesa, minėtus įdomesnės formos medžius, krūmus galima susikurti patiems. Tam skirti specialiai špaleriuose (tam tikrose atramose) auginami arba atitinkamai formuojami medžiai plokščiomis lajomis“, — pabrėžė kraštovaizdžio architektė. Medžiai ir krūmai gali būti karpomi, suteikiant jiems įvairias geometrines formas ar net skulptūrų pavidalus. Tam labiausiai tinka smulkialapiai, turintys tankias šakas medžiai. Ypač gražiai visais metų laikais atrodo karpytų spygliuočių kompozicijos, kuriose derinamos ne tik formos, bet ir spalvos.

Mėgstantiems pabūti prie vandens, tačiau dėl mažos erdvės negalintiems sau leisti įrengti baseino ar tvenkinuko, Stefa siūlo rinktis įvairius fontanėlius ar vertikaliai krentantį vandenį.

Tai galima padaryti jau dabar

Jau galima pradėti ruoštis vejos sėjai. Apželdinimo specialistai rekomenduoja, kad veja užimtų 70 procentų bendro tvarkomos aplinkos ploto. „Kokią veją įrengti, taip pat priklauso nuo aplinkos. Kaimiško stiliaus namui tikrai nerekomenduočiau rinktis brangiausios vejos, gerai prižiūrima pigesnė puikiai augs ir klestės“, — sakė Jolita Penkauskienė. Vejos pasirinkimas priklauso nuo skiriamų lėšų.

Iki gegužės vidurio galima sodinti spygliuočius medžius, už geros savaitės — ir lapuočius dekoratyvinius medelius. Parduodamus vazonuose lapuočius ar spygliuočius galima sodinti ištisus metus, tad pirmoji taisyklė galioja tik atviroje dirvoje auginamiems medeliams. Gegužę jau reikėtų sodinti ir gėles.

Prekyboje galima rasti ir medinių pavėsinių, jos taip pat gali virsti šaunia landšafto puošmena. Jų įrengimų taip pat jau verta pasirūpinti. Vėliau tokias pavėsines galima apželdinti įvairiais vijokliniais augalais.

„Tikrai neraginu nei dabar, nei vasarą įrenginėti tvorų, ypač aukštų mūrinių. Jos užgožia, sudarko bendrą vaizdą. Jei norite atsiriboti nuo kaimynų, geriau pasisodinkite gyvatvorę“, — akcentavo apželdinimo specialistė.

Dažniausios klaidos

„Chaotiškas, be išankstinės koncepcijos ir plano landšafto įrengimas — dažniausiai pasitaikanti klaida. Iš kitur pasiskolintų idėjų kratinys ir bus kratinys, o ne meno kūrinys. Taigi, jeigu pristigote žinių ar fantazijos, geriau pasikonsultuokite su specialistais“, — ragino kraštovaizdžio architektė Stefa Birvydienė.

Anot apželdinimo specialistės Jolitos Penkauskienės, didžiausias klaidas savarankiškai įrengti landšaftą pasiryžę individualiųjų namų savininkai daro, rinkdamiesi augalus, nes tiksliai nežino, kokio aukščio ir pločio šie užaugs. „Į prekyvietę reikėtų eiti, turint konkrečių žinių, apsisprendus, kokių augalų reikės, kur jie bus sodinami“, — patarė pašnekovė.

S. Birvydienė pasiryžusiems auginti aukštus medžius pataria įvertinti ne tik jų aukštį, bet ir vėjo kryptį (nuo jos priklausys, kaip rudenį kris lapai), saulės padėtį (ji lems, kokią sklypo dalį ir kada užgoš šešėlis). „Norintiems aukštų augalų ir krūmų ir nekantraujantiems kol jie užaugs, galima rinktis dabar ypač madingas aukštaūges žoles, pavyzdžiui, įspūdingus ir gražiai vėjyje šnarančius nendrinius miskantus“, — minėjo šiaulietė.

Pasodinus augalus, Jolita ragina nepamiršti apie tinkamą jų priežiūrą. Net veją kartą per metus būtina tręšti, ajeruoti ir purkšti nuo plačialapių piktžolių (pavyzdžiui, pienių, gysločių), kurie gali užgožti gražią žolytę.

„Nusprendus namo sieną papuošti vijokliniu augalu, nereikėtų pamiršti, kad siena nuo jo gali nukentėti“, — primena Jolita. Geriausia išeitis — padaryti specialią metalinę sienelę palei namo sieną arba tiesiog rinktis originalią medinę sienelę, kuri galėtų atskirti sklypo erdves, ja vijoklis ir augs aukštyn. Stefa siūlo rinktis praktiškus vijoklius — vynmedžius, vaisius duodančią ir gražiai atrodančią margalapę aktinidiją ar kitus gražiai žydinčius bei maloniai kvepiančiais žiedais stebinančius vijoklinius augalus.

IŠNAŠA: „Chaotiškas, be išankstinės koncepcijos ir plano landšafto įrengimas — dažniausiai pasitaikanti klaida. Iš kitur pasiskolintų idėjų kratinys ir bus kratinys, o ne meno kūrinys“.

GĖLĖS: Apželdinimo specialistė Jolita Penkauskienė išskyrė pernai išryškėjusią kaimo, lauko gėlių tendenciją. Varpeliai, ramunės, bijūnai neturėtų būti pamiršti šiuolaikinėje Lietuvos namo lauko aplinkoje.

VANDUO: Kraštovaizdžio architektė Stefa Birvydienė mėgstantiems pabūti prie vandens, tačiau dėl mažos erdvės negalintiems sau leisti įrengti baseino ar tvenkinuko, siūlo rinktis įvairius fontanėlius ar vertikaliai krentantį vandenį.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

ŽOLĖS: Aukštaūgės žolės dabar — ypač madingos. Jos greitai užauga, gražiai atrodo ir maloniai šnara vėjyje.

Stefos Birvydienės albumo nuotr.

FONTANAS: Originalus fontanas gali būti pagamintas iš keramikos...

... arba metalo.

TERASA: Terasoms galima rinktis įvairesnes medžiagas ir jų derinius, pavyzdžiui, akmenines trinkeles derinti su medinėmis lentelėmis, dideliais akmenimis ir vandeniu.

PAPRASTUMAS: Grožis slypi paprastuose dalykuose. Neturite galimybės įrengti didelio tvenkinio, pakaks ir mažo upelio su vandeniu, kuris trykšta per akmenyje pragręžtą ertmę. Beje, tokiuose upeliukuose labai mėgsta žaisti vaikai.

Užsienio spaudos nuotr.

MELSVA: Melsvos spalvos gėlės ir jų deriniai su kitų spalvų augalais išliks populiarūs ir šiemet.

VIJOKLIAI: Vietoj mūrinės tvoros nuo kaimynų galima atsiriboti vijokliniais augalais.

Jolitos Penkauskienės albumo nuotr.