Pakiršinio dvaro laukia permainos

Pakiršinio dvaro laukia permainos

 

Pakiršinio dvaro laukia permainos

Pakiršinyje (Radviliškio rajonas), buvusiame Kerbedžių dvaro pastate, kur dabar įsikūrę kultūros namai, jau sklando būsimojo amatų centro „Pakiršinio dvaras“ vizija.

Saulius JUŠKEVIČIUS

saulius@skrastas.lt

Dvaras atgimsta

Istorijos vingius mena senasis Kerbedžių dvaras — daugelio pakiršiniečių pastangomis išsaugotas ir puoselėjamas. Mūriniai dvaro parko pastatai įrašyti į rajono kultūros paveldo registrus.

Dvaras ir jo parkas po truputį puoselėjamas. Praėjusiais metais uždengtas viso dvaro stogas, bus restauruojami langai. Pasikvietus į pagalbą Baisogalos seniūnijos darbuotojus, Šeduvos, Baisogalos seniūnijų bei vietinius Pakiršinio kaimo gyventojus, organizuotos talkos, kurių metu buvo išvalytas prūdas, sutvarkyti seni medžiai, keliantys aplinkiniams grėsmę, po truputį atgaivinami gėlynai.

Ateinančiais metais planuojama atgaivinti senąsias parko ir kaimelio skulptūras, įtraukiant į šį kilnų tikslą ne tik rajono tautodailininkus, meistrus, bet ir bendraminčius iš Rokiškio, Panevėžio, Alytaus, Ramygalos, Raseinių, Šiaulių.

Sudomino menais

Jau beveik metai, kai kultūros namai vieni iš nedaugelio rajone organizuoja edukacines ir kultūrines programas, stovyklas, ekskursijas po lankytinas Radviliškio krašto vietas.

Apsilankiusieji Pakiršinio dvare taip pat turi nemažai užsiėmimų. Čia nuolat lankosi vaikai, jaunimas, suaugusieji, kuriems rengiamos įvairiausios programos, edukaciniai užsiėmimai, kurių metu pasakojama ir mokoma apie tam tikrą amatą, papročius, tradicijas.

Atvykusieji supažindinami su dvaro istorija, čia išlikusiomis senosios architektūros detalėmis ir, žinoma, legenda apie vaiduoklį. Mokinukai gali „susipažinti“ su šiame dvare gyvenančiu vaiduokliu. Ne vienas su juo ir “susidraugauja“. Visi išvažiuojantys teigia, jog tik šio vaiduoklio dėka jiems pavyksta pagaminti nuostabiausius kūrinius.

Įvairaus amžiaus vaikai, pradedant darželinukais ar pradinukais ir baigiant gimnazistais, dažniausiai renkasi keramikos užsiėmimus.

Labiausiai tokiais užsiėmimais patenkinti pradinių klasių mokinukai. Dažnai į tokius užsiėmimus į Pakiršinį atvyksta Baisogalos vidurinės mokyklos bei Šeduvos gimnazijos pradinių klasių moksleiviai. Atvykę vaikai mokomi iš molio daryti įvairius papuošalus, žvakides, rėmelius.

Atgaivinami amatai

Šiemet atsirado graži tradicija rengti kalendorinių švenčių tematikos edukacinius užsiėmimus. Prieš Velykas buvo mokoma marginti kiaušinius vašku, prieš Užgavėnės — daryti kaukes, o Žemės dienai — inkiliukus. Kalėdų proga pakiršiniečiai ir visi norintieji galėjo pasigaminti atvirukų, žaisliukų.

Visi atvykę išmoksta ne tik pasigaminti suvenyrų, bet ir sužino apie švenčių tradicijas, papročius, pagrindinius simbolius.

Būsimajame amatų centre jau įgyvendinamos trys edukacinės programos: keramikos — „Molis ir vasarą brolis“, drožybos — “Nuo kalto iki šaukšto“, vytelių pynimo — “Lenk žilvitį“.

Edukacines programas sugalvojo ir su jomis dirba patys Pakiršinio kultūros namų darbuotojai: Radviliškio krašto tautodailininkas Edvardas Bielokopitovas, profesionali keramikė Genovaitė Butkevičienė, odos, šilko batikos darbų autorė Elžbieta Karaliūtė.

Taip pat čia nestinga ir visuomeniniais pagrindais dirbančių, amatus gaivinančių žmonių. Savo amato moko Petras Eidukas — vytelių pynėjas, Bronė Žundienė — šiaudinių paveikslų, naginių meistrė bei kiti gražiadarbiai.

Šios programos pasiteisino, nes į Pakiršinio dvarą vis dažniau ir dažniau klevų alėja ateina grupės žmonių, kurie atvyksta iš Rokiškio, Kėdainių, Raseinių, Šiaulių krašto...

Ateities vizija

Pakiršinio senųjų kaimo tradicijų puoselėtoja, kultūros namų direktorė Elžbieta Karaliūtė ir visi čia dirbantys turi dar vieną svajonę. Jie norėtų, kad pačiame kaimo centre stovinčiame sename dvare įsikurtų amatų centras, kuriame darbuotųsi visi amatininkai, o atvykę žmonės galėtų apžiūrėti senuosius kaimo įrankius, pamatyti, kaip audžiama, verpiama, kaip dirba kalvis, galėtų išgirsti patarimų, o svarbiausia — pabandytų patys.

Medžio drožėjas Edvardas Bielokopitovas sakė, jog galėtų ir su visomis lentomis ir rąstais persikelti, kad tik būtų galima perduoti savo patirtį kitiems. „Tikiu, jog su bendruomenės, seniūnijos pagalba toks centras įsikurs, o mes visi galėsime džiaugtis dar vienu mūsų rajono traukos objektu“, — sakė jis.

Dirbantys Pakiršinio kultūros namuose savo laisvalaikio taip pat neleidžia veltui. Jie dalyvauja įvairiuose pleneruose, konkursuose, seminaruose, kuriuos kartais patys ir veda. Po tokių išvykų gimsta naujų idėjų, naujų minčių.

Autoriaus nuotr.

DIREKTORĖ: Kultūros namų direktorės Elžbietos Karaliūtės idėja — Pakiršinį paversti amatų centru.

KERAMIKĖ: Genovaitė Butkevičienė keramikos dirbinių gamyba moka sudominti ir mažiausius.

VAIKAI: Šeduvos gimnazijos pradinukai su molio paslaptimis pirmą kartą susipažino apsilankę Pakiršinyje.

 

BŪRELIS: Pakiršinio kultūros namuose įsikūrusio keramikų būrelio narės savo darbus gamina nuo pradžios iki galo.

IDĖJA: Pakiršinio dvare, kuriame dabar kultūros namai, planuojama įkurti amatų centrą.