Pajamos šiemet mažesnės milijardu litų

Pajamos šiemet mažesnės milijardu litų

Pajamos šiemet mažesnės milijardu litų

Žemdirbių pajamos 2009-aisiais bus maždaug milijardu litų mažesnės negu praėjusiais metais. Tokią informaciją Joniškio rajono ūkininkų, kooperatyvų ir bendrovių narių susirinkime pateikė Žemės ūkio rūmų pirmininkas Bronius Markauskas. Jis prognozavo, kad ateityje augs grūdų poreikis ir skatino ūkininkus, kaimo bendruomenes pasinaudoti parama alternatyviems verslams.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

„Metai buvo gana sunkūs. Žemdirbiai gyvena iš dviejų šaltinių: žaliavos supirkimo kainų ir tiesioginių išmokų. Dėl išmokų susitarėme, kad už šiuos metus jos negali būti mažesnės negu už praėjusius, — sakė B. Markauskas. — Kadangi Europos Sąjungos mokama dalis kitąmet didės 10 procentų, nacionalinė jos dalis galbūt galėtų mažėti 10 procentų. Bet tai tik mes su jumis tarpusavyje kalbame, o reikalauti turime maksimumo“.

Jis akcentavo, kad 2013 metais nacionalinių išmokų nebegausime, liks europinė dalis.

Kalbėdamas apie supirkimo kainas B. Markauskas minėjo, kad šie metai buvo tragiški pieno gamintojams. Tačiau ne geriau dėl mažų grūdų supirkimo kainų jaučiasi augalininkyste besiverčiantys žemdirbiai. Vis dėlto ateityje prognozuojamas grūdų poreikio augimas, nes žmonių skaičius planetoje auga gerokai greičiau negu pagaminama žemės ūkio produkcijos. Juolab, kad Australijoje, Pietų Amerikoje grūdų auginimo sąlygos prastėja.

Rapsų augintojams Žemės ūkio rūmų pirmininkas sakė, kad supirkimo kaina gali mažėti. Aliejaus produkcijos gamintojai nebegaus 21 milijono litų valstybės paramos. Žemės ūkio ministerija sutiktų ieškoti tų milijonų, tačiau žemdirbiai nori tarpšalinės sutarties, pagal kurią jiems būtų mokama rinkos kaina ir perdirbėjai įsipareigotų gaminti iš Lietuvoje auginamų rapsų.

Svečias ragino žemdirbius ir kaimų bendruomenes imtis alternatyvių verslų, kuriems skiriama didelė parama. Važiuodamas per Joniškio rajoną sakė svarstęs, kuo žmonės galėtų užsiimti. Pavyzdžiui, iš šiaudų būtų galima gaminti kurą. Taip pat galima gaminti biokurą — medienos „čipsus“. Dar siūloma statyti vėjo jėgaines. Prisijungti į bendrą tinklą numatytos lengvatinės sąlygos, elektros supirkimo kainos nustatomos 10 metų, tad verslininkas turės garantiją.

Autorės nuotr.

PASIŪLYMAS: Žemės ūkio rūmų pirmininkas Bronius Markauskas siūlė ūkininkams ir kaimų bendruomenėms imtis alternatyvių remiamų verslų, pavyzdžiui, biokuro gamybos arba statyti vėjo jėgainę.