Pagrindinės maistinės medžiagos ir jų funkcijos organizme

Autorių nuotr.
Daugelio girdėta frazė ,,esi tai, ką valgai“ iš dalies yra teisinga. Sveika mityba yra mūsų sveikatos ir energijos šaltinis. Visavertės mitybos pagrindas yra įvairiapusis ir subalansuotas maistas, kuris yra mums naudingų medžiagų, vitaminų ir mineralų šaltinis.

Svarbiausios maistinės medžiagos mūsų organizmui:

Baltymai. Baltymai yra sudėtingos molekulės, kurios yra atsakingos už daugelį gyvybinių funkcijų organizme. Jie yra būtini audinių ir organų struktūrai, funkcionavimui bei reguliavimui. Baltymai dar yra vadinami ,,statybine“ medžiaga, nes yra svarbūs tinkamam audinių vystymuisi, palaikymui bei atstatymui. Daugiausiai baltymų galime gauti iš sojos, pupelių, žirnių, grikių, riešutų, ryžių, vištienos, jautienos, žuvies, kiaušinių bei varškės.

Angliavandeniai. Angliavandeniai yra vienas iš pagrindinių žmogaus energijos šaltinių ir turi įtakos mūsų imuninei bei nervų sistemai, normaliai smegenų funkcijai, suteikia energijos atlikti kasdienines užduotis. Angliavandenių galime gauti iš ryžių, daržovių, pilno grūdo makaronų, duonos, vaisių, grūdų.

Riebalai. Riebalai aprūpina mūsų organizmą mums reikalingomis medžiagomis, suteikia energijos, padeda palaikyti daugelį organizmo funkcijų, įsisavinti vitaminus bei mineralus, sumažinti tam tikrų ligų tikimybę. Mūsų kūnui naudingų riebalų galime gauti iš žuvies, riešutų, augalinės kilmės aliejų, sėklų.

Vitaminai. Vitaminai atlieka svarbų vaidmenį mūsų organizmui, o nepakankamas jų kiekis gali sukelti gana rimtų sveikatos problemų. Vitaminai yra svarbūs mūsų odai, plaukams, kaulams, regėjimui, imuninei sistemai bei kitoms organizmo funkcijoms. Iš viso yra 13 būtinų vitaminų mūsų organizmui, tokių, kaip vitaminas A, C, B6, D ir kiti. Įprastai žmogus, kurio mityba yra visavertė, reikalingų vitaminų gauna su maistu, tačiau ne visuomet mums reikiamas maisto medžiagas organizmas gali pasisavinti iš maisto. Tokiu atveju, trūkstamas medžiagas galima gauti iš papildų. Daugiau informacijos apie vitaminus bei papildus galite rasti internetu ir pasikonsultavus su savo gydytoju.

Mineralai. Mineralai, panašiai kaip ir vitaminai, stiprina mūsų organizmą, imuninę sistemą. Mineralai stiprina kaulus, dantis, padeda palaikyti tinkamą kraujo spaudimą, bei atlikti kitas reikiamas funkcijas organizme. Labiausiai žinomi yra kalcis, magnis, geležis, cinkas, selenas. Mineralų gausu raudonoje mėsoje, jūros gėrybėse, žalumynuose, vaisiuose, riešutuose, sėklose, daržovėse, grūduose.

Vanduo. Vanduo yra vienas svarbiausių mūsų organizmui, be kurio tiesiog neišgyventume. Vanduo padeda pašalinti toksinus ir atlikti daugelį kitų svarbių funkcijų mūsų organizme.