Pagal senąsias tradicijas įrengti skiedriniai stogai

Pagal senąsias tradicijas įrengti skiedriniai stogai

Pagal senąsias tradicijas įrengti skiedriniai stogai

Vis daugiau sodybų šeimininkų susivilioja dengti namus gilias tradicijas turinčiais skiedriniais stogais. Tokių stogų dengimu besiverčiantis Jonas Bezaras skiedrinę dangą prilygina žmogaus plaučiams. Kvėpuojantis stogas atrodo ne tik estetiškai, bet ir kainuoja gerokai pigiau, negu, tarkim, nendriniai stogai.

Marina OSTAPENKO

marina@skrastas.lt

Skiedrų rūšys ir ilgaamžiškumas

Skiedros stogams dengti būna dvejopos — eglių arba drebulių. Kurios pranašesnės? „Pats dirbu su skiedrų iš drebulių danga, todėl jas laikau pranašesnėmis už eglių. Eglėse daug šakų, drebulių mediena lygesnė, šakų yra žymiai mažiau, tad drebules apdirbti lengviau ir sumažėja tikimybė, kad dengiant stogą skiedromis po kelių metų šakų vietose pasirodys skylės.

Stogdengiai, dirbantys su eglių skiedromis, ras argumentų joms apginti, pavyzdžiui, jų paviršius, bėgant metams, mažiau šiaušiasi, riečiasi, drebulinės juda daugiau. Abiejų rūšių skiedrų ilaamžiškumas panašus, tad kurias rinktis — sodybų šeimininkų pasirinkimas, nors Lietuvoje daugiausia gaminamos drebulių skiedros„, — pasakojo Jonas Bezaras.

Kokybiškai skiedromis dengtas stogas anksčiau tarnaudavo 30-40 metų. Šių laikų skiedrų gamintojai dar per mažai dirba rinkoje, kad galėtų praktiškai įrodyti jų medžiagomis dengtų stogų ilgaamžiškumą. Tačiau šiuolaikinės, mažiau degios, ultravioletiniams spinduliams atsparesnės ir nuo kitokio aplinkos poveikio apsaugančios skiedros, anot specialistų, turėtų tarnauti 50-70 metų.

Dengimo subtilybės

Pagal Lietuvoje galiojančius standartus, skiedros būna 50-70 centimetrų ilgio ir 7-15 centimetrų pločio. Jų storis siekia maždaug 0,6 centimetro. Gyvenamųjų namų, kavinių, pirčių stogai dengiami trimis-keturiais skiedrų sluoksniais, pavėsinėms, šuliniams pakanka dviejų-trijų sluksnių.

„Kuo statesnis stogas, tuo mažiau skiedrų sluoksnių reikia jam uždengti, nes vanduo į pakalnę greičiau nubėga, nespėdamas susigerti į skiedras. Mūsų klimato sąlygomis rekomenduojamas skiedrų stogų, kaip ir visų kitų, mažiausias šlaito nuolydis — 30 laipsnių“, — akcentavo specialistas.

Skiedros klojamos panašiai kaip žuvų žvynai, kad viena kitą dengtų iš dviejų pusių. Sluoksniai gula tokiu pat vienas-kito perdengimo principu. Visiškai uždengtas stogas būna 5-6 centimetrų storio. Beje, kaminas virš skiedrinio stogo turėtų būti iškeltas ne mažiau kaip 120 centimetrų, kad netyčia iššokusi žarija spėtų atvėsti iki tol, kol pasieks stogo dangą.

Kainos

Anot J. Bezaro, kaina priklauso nuo stogo konstrukcijos. Kartais sudėtingos konstrukcijos stogui uždengti prireikia beveik dvigubai daugiau dangos, nei jos sunaudojama tokio pat ploto paprastam dvišlaičiui stogui įrengti.

Namo stogo dengimo skiedromis išlaidų paklaida yra minimali. Šlapios skiedros (būtent tokios jos dengiant stogą ir turi būti) yra tokios plastiškos, kad stogdengiams nekyla problemų uždengti net įmantriausio stogo konstrukciją, pavyzdžiui, apvalius stoglangius. Jeigu dvišlaičio stogo plotas yra 100 kvadratinių metrų, dangos reikės pirkti lygiai tiek, kiek reikia tokiam plotui uždengti.

Trijų skiedrų sluoksnių dangos kvadratinis metras vidutiniškai kainuoja apie 30 litų. Stogdengio darbas, priklausomai nuo namo savininko pasirinkto dengimo būdo ir stogo konstrukcijos, svyruoja nuo 20 iki 25 litų už kvadratinį metrą. Per dieną geras specialistas skiedromis gali uždengti 15 kvadratinių metrų stogo.

Kvėpuojantį stogą galima dažyti

Jonas Bezaras netiki, kad skiedriniai stogai kada nors išstums iš pirmaujančių pozicijų skardos, molio, keraminių ir bituminių čerpių dangas. Tačiau vis daugiau šių laikų sodybų savininkų susivilioja dengti stogus skiedromis ne tik dėl patrauklių šios dangos kainų (net tris-keturis kartus mažesnių nei, pavyzdžiui, nendrinių stogų), patikimumo, ekologiškumo ir estetiškumo, bet ir dėl kitų jos išskirtinių savybių.

Skiedrų stogo paviršius sudarytas lyg iš mažų atskirų plaušų, kurie veikia panašiai kaip žmogaus plaučiai. Esant drėgnam orui, skiedros plaušai priglunda, todėl dangos paviršius būna lygus kaip slidžių apačia. Ši savybė lyg uždaro stogą ir padeda jam neįleisti drėgmės į namo vidų. Būti atsparesnei vandeniui skiedrinei dangai padeda šiuolaikiniais antiseptikais užpildytos jos poros. Šios medžiagos yra netoksiškos ir bekvapės.

Trijų-keturių sluoksnių skiedrų „sumuštinis“ lietaus ir sniego neįsileidžia giliau nei iki antrojo sluoksnio. Paprastai net per didžiausias ir ilgiausiai trunkančias liūtis arba gausų sniegą keičiančius atodrėkius vandeniu permirksta tik pirmasis dangos sluoksnis.

Vos orai ima sausėti, dangos paviršius pasišiaušia. Pro atsivėrusius plaušus išgaruoja drėgmės perteklius. Danga tarsi plaučiai kvėpuoja iki kito lietaus. Ši medienos savybė užtikrina, kad net karščiausią vasaros dieną pastogėje bus vėsu, o vakare jaukiai šilta. „Mūsų proseneliai skiedrų pastogėje kabindavo rūkytus kiaulių lašinius ir kumpius“, — pasakojo pašnekovas.

Skiedrinius stogus, jeigu savininkas nepageidauja, kad jis dėl ultravioletinių spindulių poveikio būtų pilkas, galima dažyti įvairiais medienai skirtais dažais. Tai geriausia padaryti pirmaisiais metais ir tik stogui išdžiūvus. Kol kas nepatartina žavėtis ypač ryškių spalvų dažais, nes tokių dažų gamybos technologija vis dar neleidžia užtikrinti spalvos ilgaamžiškumo. Tokiu atveju stogą gali tekti dažyti kas penkerius metus.

IŠNAŠA: „Vis daugiau šių laikų sodybų savininkų susivilioja dengti stogus skiedromis ne tik dėl patrauklių šios dangos kainų, patikimumo, ekologiškumo ir estetiškumo, bet ir dėl kitų jos išskirtinių savybių.

DENGIMAS: Skiedrinius stogus įrenginėjantis Jonas Bezaras teigia, kad skiedromis stogą gali uždengti bet kuris statybos darbus išmanantis žmogus, prieš tai pasidomėjęs šios dangos specifika: „Bet geriau visus stogo skiedromis dengimo darbus patikėti atestuotiems specialistams, dar geriau būtų, kad jie turėtų gamintojų rekomendacijas arba būtų samdomi pačių šios dangos gamintojų. Tuomet gaminio ir paslaugos kokybės garantijas pirkėjas gauna iš vienų rankų“.

Sauliaus JANKAUSKO nuotr.

EKOLOGIJA: Skiedromis galima dengti ir mūrinius pastatus, tačiau vientisesnis vaizdas bus, jei dengiami mediniai namai. Medinis namas skiedriniu stogu — labai ekologiškas.

STOGLANGIAI: Į kokybiškus skiedrų stogus, kaip ir daugelį kitokių, lengvai įmontuojami įvairių tipų stoglangiai.

TVIRTINIMAS: Anksčiau skiedros buvo kalamos ant tašytų karčių, dabar nedidelėmis vinutėmis jos prikalamos prie nedidelių brūselių, atitinkančių skiedrų dydį.

PAVĖSINĖ: Skiedros puikiai tinka įvairių formų ir dydžių pavėsinių stogams dengti, tiesa, šiuo atveju pakanka dviejų-trijų skiedrų sluoksnių.

 

PAŠTAS: Jonas Bezaras skiedras savo sodyboje originaliai pritaikė stogeliui virs pašto dėžutės uždengti.

Jono Bezaro albumo nuotr.