Padovanojęs žemę prašo pašalpų

Padovanojęs žemę prašo pašalpų

Padovanojęs žemę prašo pašalpų

Iš kiek daugiau negu tūkstančio Vaiguvos (Kelmės raj.) seniūnijos gyventojų pernai socialinių pašalpų prašė 544 žmonės, 230 gavo paramą maisto produktais. 49 vaiguviškiai prašė kompensuoti išlaidas kietajam kurui įsigyti.

Panaši situacija ir kitose seniūnijose. Seniūnijų specialistai socialiniam darbui tvirtina, jog tikrai ne visi gaunantieji paramą jos verti. Yra pasitaikę, jog žmogus ateina prašyti socialinės pašalpos todėl, kad neturi jokio turto, tačiau atsineša notaro patvirtintą raštą, jog nepažįstamam žmogui padovanojo savo žemę.

Dalia KARPAVIČIENĖ

daliak@skrastas.lt

Sugyventiniai „tapo“ šeima

Vaiguvos seniūnijos specialistė socialiniam darbui Rasa Lemkė skaičiuoja: per sausio mėnesį jau priimta daugiau kaip 50 prašymų socialinėms pašalpoms gauti.

„Trys vaiguviškiai pranešė įsidarbinę, vienas – išvykęs į užsienį“, – sakė R. Lemkė.

Nuo praėjusių metų pabaigos socialinės pašalpos skiriamos pagal griežtą tvarką – Socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymą.

Vaiguvos seniūnijos specialistė socialiniam darbui teigė, jog visiems socialinių pašalpų gavėjams nuolat primenama būtinybė nedelsiant informuoti apie įvykusius gyvenimo pokyčius: turto, šeimyninės padėties, gyvenamosios vietos deklaravimo, pradėjus dirbti ir panašiai.

Žmonės, kurie gauna socialinę pašalpą ir to nepadaro, išsiaiškinus ne tik privalės nesąžiningai gautus pinigus grąžinti, bet ir trims mėnesiams neteks šildymo išlaidų kompensacijos.

„Juokaujame, kad Vaiguvos seniūnijoje nebeliko sugyventinių. Nors porų tuoktis niekas neverčia ir neprivers, tačiau kartu gyvenantys žmonės įvardijami šeima. Juk taip ir yra“, – tvirtino specialistė.

Įdomūs atvejai

R. Lemkė pasakojo, jog žmonės, prašantys socialinės pašalpos, ne visuomet būna sąžiningi.

„Visai neseniai nutiko įdomus, dar iki šiol negirdėtas atvejis. Į seniūniją atėjęs vyriškis atsinešė notaro patvirtintą raštą, jog savo žemę padovanojo nepažįstamam žmogui. Kadangi turto neturi, tai prašo socialinės pašalpos. Perduosiu šio žmogaus prašymą svarstyti Socialinės paramos klausimams spręsti komisijai. Manau, ne vienam kiltų klausimas: jeigu esi toks turtingas, kad savo žemes dovanoji, negi reikia pašalpos?“, – svarstė Rasa Lemkė.

Komisijai svarstyti seniūnijos specialistė socialiniam darbui perdavė ir dar porą socialinės pašalpos prašančių šeimų.

Vienoje – vyras registruotas kitame rajone, galimai nelegaliai dirba, jo gyvenimo draugė registruota Vaiguvos seniūnijoje, pora augina vaiką. Nors iš tikrųjų visi trys gyvena po vienu stogu.

R. Lemkė yra mačiusi, kaip į seniūniją atrieda beveik nauji prabangūs automobiliai su socialinių pašalpų prašytojais.

Visko ir visiems gali atsitikti, tačiau ir pats žmogus, pasak specialistės, turėtų ieškoti išeičių iš susidariusios padėties. Parduotų žmogus prabangų automobilį, įsigytų pigesnį, dar ir pinigų kuriam laikui pragyvenimui liktų.

Socialinės paramos tikslas – ne visam gyvenimui minimaliomis pajamomis aprūpinti žmogų, o padėti jam sunkiu metu.

Pagrindinis dokumentas – buities tyrimo aktas

Socialinės paramos skyriaus vedėja Reda Každailienė sakė, jog pagrindinis dokumentas skiriant paramą – buities tyrimo aktas, parodantis realią asmens ar šeimos finansinę ir socialinę padėtį.

Buities tyrimo aktai jau rašomi nuo metų pradžios. Kad mažėtų piktnaudžiavimas parama, atliekamos individualių atvejų analizės.

Piniginės paramos gavėjai ateityje bus kviečiami į Socialinės paramos klausimams spręsti komisijos posėdžius.

Nuo metų pradžios komisija nagrinėjo 10 buities tyrimų aktų dėl galimo piktnaudžiavimo socialine parama.

„Viena šeima, pateikusi neteisingus duomenis apie deklaruotą gyvenamąją vietą, iš karto neteko kieto kuro kompensacijos. Paaiškėjo, jog žmonės nurodytame bute nė negyvena. Papildomų užklausimų, patikslinimų prireikė trimis atvejais“, – sakė R. Každailienė.

Siekiant tikslingai skirti socialinę paramą, į piniginės paramos gavėjų namus vyks ir Socialinės paramos skyriaus sudaryta komisija.

Socialinės paramos skyriaus vedėja pasakojo sulaukianti ne vieno anoniminio skambučio apie neva neteisėtai gaunamą socialinę paramą. Tačiau visų skambučių ar kitokių pranešimų patikrinti nėra galimybės. Patikrinimai bus vykdomi pasirinktinai.

Autorės nuotr.

POKYČIAI: „Socialinės paramos sistemoje laukia dideli pokyčiai“, – sakė Socialinės paramos skyriaus vedėja Reda Každailienė.

DOVANA: Žemė maitintoja kai kurių žmonių supratimu, gali būti padovanojama, kad nereikėtų jos dirbti. O gyventi paprasčiau iš pašalpos.