Odos pigmentacijos padidėjimas. Ar tai gali pakenkti sveikatai?

pigmentacija
eigu kalbame apie odos pigmentacijos padidėjimą – suintensyvėjimą, tai ši būklė turi sau specifinį pavadinimą – hiperpigmentacija. Nors dažniausiai tai yra nekenksmingas, su amžiumi natūraliai vykstantis procesas, jį stebėti yra verta, nes tam tikrais atvejais tai gali būti ir labai rimtų ligų indikatorius.

Odos pigmentacijos padidėjimo atveju verta kreiptis į specialistus apžiūrai. Labiausiai tikėtina, kad tai jus nuramins, tačiau pačiu blogiausiu atveju gali paaiškėti, kad reikalingas jau odos vėžio gydymas... Štai svarbiausi dalykai, ką reikėtų žinoti apie odos pigmentacijos padidėjimą.

Ką reiškia hiperpigmentacija?

Hiperpigmentacija – nebūtinai liga. Tai daugiau yra diagnozė, kuri apibūdina organizmo savybę gaminti daugiau pigmento ir dėl kurios patamsėja oda. Ji gali patamsėti vietomis ir lopeliais, padengti didelius plotus arba net apimti visą kūną. Kaip jau minėjome, pats iš savęs, šis simptomas nebūtinai yra kenksmingas, tačiau gali rodyti kitos medicininės diagnozės egzistavimą.

Verta paminėti, kad yra ne vienas hiperpigmentacijos tipas. Tai gali būti saulės dėmės, melazma arba použdegiminė hiperpigmentacija.

Melazma – įgytos hiperpigmentinės dėmės, dažniausiai atsirandančios ant veido. Jos pastebimos po ilgo buvimo saulėje neapsaugant odos. Saulės dėmės – dažniausia hiperpigmentacijos forma, kuri pastebima žmonėms, ilgai buvusiems ant saulės ir nebūtinai yra sukelia tokias tamsias dėmes, kaip melazma. Na, o použdegiminė hiperpigmentacija sukeliama po traumos ar sužalojimo. Ją dažnai sukelia acne.

Šį sutrikimą gali sukelti: išsibalansavę hormonai nėštumo metu, Adisono liga, natūraliai arba dėl dirbtinių, išorinių priežasčių suintensyvėjusi melanino produkcija.

Rizika sveikatai

Bene didžiausi rizikos faktoriai, susiję su hiperpigmentacija yra kontaktas su tiesioginiais saulės spinduliais ir uždegimai, kadangi šie reiškiniai paskatina melanino gamybą.

Dažniausiai hiperpigmentacijos priežastį nustatyti galima ganėtinai greitai. Jeigu atvejis – keblus, gali būti reikalinga biopsija, kad pavyktų surasti, kas sukelia pigmentacijos padidėjimą. Receptiniai tepalai su topikaliu gali padėti ir pašviesinti odą, tačiau ne visuomet. Namų sąlygomis gydantis rekomenduojama naudoti apsauginį kremą nuo saulės kiekvieną dieną. Tai turėtų būti kremas, kurio sudėtyje yra geležies oksido.

Retais atvejais, kuomet rizika sveikatai yra didelė arba jaučiamas didelis diskomfortas, gali būti skiriamas cheminis pilingas arba net gydymas lazeriu, kad pavyktų suvaldyti suintensyvėjusią pigmento gamybą. 

Užs. Nr. 503370