
Naujausios
Odinė apyrankė – per gerą valandą
Odinė apyrankė, banguotu tarsi kopų smėlio paviršiumi arba dekoruota dekupažo paveikslėliais, o gal segė su gintaro gabalėliu – visa tai galima pasigaminti per gerą valandą. Tuo įsitikino Žagarėje (Joniškio rajonas) tekstilininkių plenere tautodailininkės Virgenijos Tankūnienės pamokoje norus pasipuošti savo rankų darbo gaminiu išpildžiusios dalyviės.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Reikmenys apyrankei gaminti
Mokymų dalyviai susėdo prie bendro stalo su medžiagomis ir įrankiais.
Tautodailininkė Virgenija Tankūnienė vardijo, kad odinei apyrankei pasigaminti reikės: odos, skaidrių „Moment kristal“ klijų, specialaus dekupažinio lako, servetėlių dekupažui, paprasto pieštuko, teptukų, bronzos, sidabro arba vario spalvos pastos, žirklių, užsegimo detalių, žvakės, degtukų ar žiebtuvėlio, pinceto, kartono.
Visus šiuos reikmenis panaudosite, jei gaminsite trijų rūšių apyrankes: vienas, dekoruotas odos bangelėmis, kitas – odos „kepurėlėmis“, trečias – dekupažo technika. Jei pasirinksite vieną rūšį – medžiagų reikės mažiau.
Pirmas žingsnis – apyrankės pagrindas
Virgenija Tankūnienė aiškina, kad pirmiausia iš odos pagal lekalą – braižymo plokštelę, kurią galima pasigaminti iš kartono ar kitos kietesnės medžiagos, reikia iškirpti dvi vienodas juostas – pagrindą, ant kurio tvirtinsite papuošimą. Lekalų įvairovė priklauso nuo kiekvieno fantazijos: jie gali būti tiesūs kaip diržai arba banguotais kraštais, priminti karūną ar eglutę.
Iškirptos odos juostos pagrindas turi būti tokio pločio ir formos, kokios norite apyrankės. Plonesnei rankai labiau tiks siauresnė, stambesnei – platesnė.
Iškirptas juostas reikia lygiai vieną su kita suklijuoti „Moment kristal“ klijais. Šie klijai skaidrūs ir nepalieka pėdsakų.
Gražinimas dekupažu
Jeigu apyrankę dekoruojame dekupažu, pasirenkame servetėles su norimais paveikslėliais. Galima ant apyrankės dėti kelis vaizdelius, detales, galima klijuoti ir vieną ištisinę juostą. Norimą vaizdelį iš servetėlės nebūtina kirpti, net geriau jį išplėšti rankomis, aiškina V. Tankūnienė.
Servetėlės būna trisluoksnės, tad atskiriame sluoksnį, ant kurio yra piešinys, ir dedame ant jau anksčiau paruošto apyrankės pagrindo. Servetėlę priklijuojame teptuku, iš viršaus patepdami dekupažiniais klijais. Jie persigeria ir servetėlė prikimba. Nereikia baimintis balzganos spalvos, kurią suteikia klijai, nes džiūstant ji pradingsta.
Pabaigoje apkarpote kraštus, jei servetėlė šonuose išlenda, nulakuojate. Vėliau pritvirtinamas užsegimas. Jam Virgenija Tankūnienė naudoja specialų įrankį, kuriuo išmuša skylutes apyrankės galuose, o vėliau plaktuku trinkteldama užspaudžia segtukus.
Odos bangelės – tarsi kopos
Jeigu apyrankę dekoruojate odos bangelėmis, reikės iškirpti derančios prie pagrindo arba tos pačios spalvos odos gabalą (galima – ir kelis gabalėlius), platesnį negu pagrindas. Iškirptas gabalas gali būti netaisyklingos formos – taip net įdomiau. „Lopą“ patepate klijais ir dedate ant pagrindo bei pirštais sustumdami, spaudydami, formuojate bangeles. Kuo labiau suspausite, tuo bangavimas bus smulkesnis.
Kai gaminys išdžiūsta, galima bangelių viršų vos vos patepti vario, sidabro ar aukso spalvos pasta, kuri suteikia netikėtų atspalvio tonų, o rudos spalvos odos apyrankę vizualiai paverčia žalvarine.
„Sagutės“ kaitinamos virš žvakės liepsnos
Jei apyrankę puošime odos „sagutėmis“, pirmiausia reikės iš odos išsikirpti apvalių mažų – 1,5 ar 2 centimetrų skersmens – detalių.
Uždegame žvakę, vieną detalę paimame pincetu ir atsargiai ją palaikome virš liepsnos, kol kraštai užsiries ir lopelis taps panašus į grybo kepurėlę. Taip paruošiame visas „sagutes“ ir klijais jas tvirtiname prie apyrankės. Galima dėlioti zigzagu, rateliais ar tiesiog dedant vieną prie kitos užpildyti visą apyrankę. Tik paliekame tuščius galus, kad būtų vietos įtvirtinti užsegimą.
Pasak V. Tankūnienės, tokiu pat principu galima pasigaminti segę, tik, be abejonės, reikės iškirpti kitokią formą ir vietoje užspaudžiamo užsegimo nugarėlėje pritvirtinti žiogelį.
Autorės nuotr.
REZULTATAS: Edukacijos dalyvė Rasa Kazimieraitienė sugebėjo pasigaminti ir apyrankę, ir gintaru puoštą segę.
MOKYMAI: Edukacijos dalyvės greitai ėmėsi darbo, norėdamos per gerą valandą pasigaminti odinę apyrankę.
PRADŽIA: Pirmiausia ant odos dedamas būsimos apyrankės formos lekalas, apibrėžiamos ir iškerpamos dvi vienodos detalės.
KLIJAVIMAS: Iškarpos suklijuojamos.
PATEPIMAS: Apyrankė, patepta specialia pasta, įgauna domų metališko spindesio į atspalvį.
LOPAS: Jei norime papuošti apyrankę odos bangelėmis, joms skirtą lopą iškerpame didesnį, platesnį nei pati apyrankė.
BANGOS: Lopas patepamas klijais ir klijuojamas prie pagrindo, pirštais formuojant bangeles.
UŽSEGIMAS: Įtvirtinant užsegimą, tenka padirbėti ir plaktuku.
SAGUTĖS: Apyrankė puošta tarsi sagutėmis, taip pat pagamintomis iš odos.
KAITINIMAS: Odos lopelis, kaitinant virš žvakės, užsiriečia ir tampa panašus į sagutę arba išgaubtą kepuraitę.
SEREVTĖLĖ: Virgenija Tankūnienė rodo, kad dekupažui reikia aplėšti norimą servetėlės dalį ir atskirti vieną jos sluoksnį, ant kurio ir yra nupieštas vaizdas.
DEKUPAŽAS: Servetėle dekoruojama apyrankė tepama dekupažiniais klijais.
PAPILDYMAS: Loreta Domkienė (dešinėje) nelabai patenkinta savo apyranke, tad mokytoja Virgenija Tankūnienė netrukus ją papildys juodos odos detalėmis.
APYRANKĖ: Beveik baigta apyrankė.
VARIS: Speciali pasta rudos odos apyrankei suteikia vario spindesį.
REZULTATAS: Štai ir belieka tik užsisegti ant rankos.