Nušalę apelsinai emigrantus parvijo namo

Nušalę apelsinai emigrantus parvijo namo

Nušalę apelsinai emigrantus parvijo namo

Kelmės rajone, Pašilėje, gyvenanti Ona Butautaitė su seserimis, broliais ir tėvais iš Ispanijos parvažiavo namo. Valensijoje, kur dirbo, šalta žiema pražudė didelę dalį vaismedžių. Darbo yra tik vieną kitą dieną per savaitę.

Regina MUSNECKIENĖ

Sūnų augins Lietuvoje

Onutė kaimo keliuku vaikšto su mažyliu. Jos sūnus gimė Ispanijoje. Ten jauna moteris uždarbiavo su visa šeima. Skindavo mandarinus, paskui — apelsinus. Darbas patiko. Onutė sako dirbusi iki aštuntojo nėštumo mėnesio.

Gimus sūneliui, moteris grįžo namo. Dabar gyvena iš šimto litų pašalpos sūnui. Sūnelio tėvas Vytautas ūkininkauja. Kol nepaaugs vaikas Onutė į Ispaniją nevažiuos. Bandys išgyventi Lietuvoje. Tik apgailestauja iš ten negaunanti motinystės pašalpos, nes pritrūko kelių mėnesių iki dvejų metų darbo stažo.

Iš Ispanijos grįžo ir Onutės tėvai bei sesuo. Iššalo vaiskrūmiai. Apelsinų ir mandarinų derlius — menkas. Darbo per mažai, todėl neapsimoka nuomotis būsto svetimoje šalyje.

Kitų darbų Valensijoje, sakė, nerasi.

Darbas Ispanijoje patiko

Onutė pasakoja, kad nuo gerai užderėjusių vaiskrūmių skinant apelsinus ir mandarinus, uždirbti per dieną galima apie porą šimtų litų. O maistas ten nebrangus. Kai kas pigiau negu Lietuvoje.

Dirbama poromis. Moterys kerpa apelsinus arba mandarinus, vyrai nešioja gumines talpas, vadinamas kepasais. Kerpa specialiomis žirklutėmis. Patys ispanai vaisius gali skinti. Plantacijose dirbantiems lietuviams ir rusams skinti neleidžia, esą, kad nesugadintų vaismedžių.

Skinant vaisius, darbas eina greičiau, kerpant — lėčiau. Sparta dar priklauso ir nuo medžių aukščio. Mandarinmedžiai būna žemesni, apelsinmedžiai — aukštesni, tačiau jų vaisiai yra stambesni, greičiau prisipildo kepasas.

Į kepasą telpa 18 arba 25 kilogramai vaisių. Už priskintą vieną kepasą mandarinų, pernai mokėjo apie 1,30 euro. Tai buvo dėl krizės „numuštos“ kainos. Anksčiau darbdaviai mokėdavo daugiau. Viena pora darbininkų, sparčiai dirbdama gali pririnkti apie šimtą kepasų per darbo dieną. Uždirba, priklausomai nuo pririnkto kiekio, po 50 — 70 eurų. Po penkis eurus kasdien reikia mokėti už nuvežimą į darbą, todėl dirbama, nors ir lyja.

Išgyventi galima pigiai

Onutė pasakoja, jog Ispanijoje galima sutaupyti didelę dalį savo uždarbio. Keletą mėnesių padirbėjus Ispanijoje, Lietuvoje už parsivežtus pinigus, kukliai išgyventų ir metus.

Jų šeima už būstą mokėdavo po 350 eurų per mėnesį. Tą sumą dalydavo aštuoniems žmonėms. Išeidavo po 44 eurus. Tiek uždirbi per vieną dieną.

Už eurą ir trisdešimt centų, kuriuos moka už vieno kepaso vaisių priskynimą, galima nusipirkti keturias pakuotes dešrelių — iš viso 32 dešreles.

Kaimo vaikų dalia

Pasak O. Butautaitės, į Ispaniją ją nuvežė pakražantiškiai. Jie ir patys iš pradžių skynė vaisius. Bet kelerius metus gerai padirbę tapo brigadininkais. Jie dabar veža darbo jėgą į Valensiją. Žmones pasiima tiesiog iš kiemo. Nuveža per dvi ar pustrečios paros. Ispanijoje jie skirsto darbus ir rūpinasi darbininkais. Kai kurie nuskurdę kaimo žmonės į Ispaniją važiuoja skolon. Brigadininkai juos nuveža ir duoda avansu pinigų maistui bei būstui. Ten per mėnesį atidirba už kelionę, maistą ir būstą. Kitą mėnesį uždirbti pinigai jau atitenka patiems darbininkams.

Tik dirbti sugeba ne visi. Onutė pasakojo apie jauną mergaitę, kuri nespėdavo su visais. Kiti lietuviai jai padėdavo priskinti bent minimalią normą, kad mergaitė galėtų išgyventi Ispanijoje, kol brigadininkai važiuos į Lietuvą.

Onutė sako, jog darbas užsienyje neatsiejamas nuo daugelio kaimo vaikų. Tai tiesiog jų dalia.

„Iš mano klasės draugų tik viena mergaitė studijuoja, — pasakoja 21 metų Onutė. — Kaimo žmonės neturi iš ko leisti į mokslus vaikų. Pasirinkimas — nedidelis: arba profesinė — Varniuose, arba — užsienis. Dažniau renkasi užsienį. Emigruoja ir inteligentų vaikai. Kai uždarė mokyklą, į užsienį patraukė net matematikos ir informatikos mokytojas.“

Onutės šeima rugsėjį važiuos į Ispaniją skinti naujo derliaus.

KELIAS: Onutė Butautaitė į Lietuvą grįžo užauginti sūnelį. Jos artimieji sugrįžo, nes per mažai darbo ir pajamų išsilaikyti Valensijoje.

Autorės nuotr.