Nuotekų tvarkymas sodų bendrijoje: kaip išvengti baudos? Pataria specialistas

nuoteku
Vis daugiau žmonių statosi namus sodų bendrijose, kadangi žemės kainos – mažesnės, o sklypai – netoli didžiųjų šalies miestų. Tai suteikia galimybę gyventi komfortabiliai, žinoma, tinkamai išvystytos infrastruktūros vietose. O to ir siekia šiuolaikinis žmogus.

Tiesa, sodų bendrijose yra draudžiama naudoti vietines duobes, kuriose pilamos nuotekos, tad svarbu pasidomėti valymo įrenginiais, kurie užtikrina ne tik gamtai, tačiau ir žmogui draugišką aplinką. Apie tai kalbamės su valymo įrenginių ekspertu Pauliumi.

Patogu – žmogui, naudinga ir gamtai

Šiuo metu rinkoje siūlomi nuotekų valymo įrengimai yra labai efektyvūs ir panaudotą vandenį pagal poreikius bei galimybes, gali išleisti į konkrečiai aplinkai labiausiai tinkamą vietą: gruntą, specialiai iškasta melioracijos griovį, žinoma, vandens tekinį, kuris yra netoliese, pavyzdžiui, upę.

„Žinoma, reikalingi konkretūs nuotekų valymo įrenginiai, kurie pasirūpina aplinka ir tuo pačiu žmogumi“,- pasakoja specialistas. „Rinkitės tokius įrenginius, kurie filtravimo metu pašalina azotą, fosforą, tad neturi jokios neigiamos įtakos aplinkai, ekosistemai už kurios priežiūrą esame atsakingas kiekvienas iš mūsų“,-priduria.

Dėl įrenginių pasirinkimo visada verta tartis su pardavėjais, kurie rekomenduoja atitinkamas sistemas įvertinus sodo galimybes ir savininko poreikius.

Tinkami leidimai – būtini

Paulius pastebi, kad kai kurie sodų savininkai pamiršta apie leidimus, kurie yra reikalingi rūpinantis nuotekų įrenginiais. „Svarbiausias yra savivaldybės leidimas. Jame nurodomos planuojamo projekto sąlygos bei techninės charakteristikos. Pagal jas specialistai pasiūlo tinkamą įrangą ir aptaria montavimo darbus“,- priduria.

Biologiniai nuotekų įrenginiai montuojami pagal straipsnį 516: Aplinkos teršimas nuotekomis. Detalesnes korekcijas ir aprašus galite skaityti:

·         1994 04 21 įstatymu Nr. I-442 (nuo 1994 05 06) (Žin., 1994, Nr. 34-618)

·         2000 02 17 įstatymu Nr. VIII-1543 (nuo 2000 03 15) (Žin., 2000, Nr. 22-552)

·         2002 12 10 įstatymu Nr. IX-1260 (nuo 2003 01 01) (Žin., 2002, Nr. 124-5623)

·         2009 12 17 įstatymu Nr. XI-581 (nuo 2010 01 05) (Žin., 2010, Nr. 1-2)

·         2014 10 16 įstatymu Nr. XII-1236 (nuo 2015 01 01) (TAR, 2014, Nr. 2014-15013).

Paulius priduria, jog kai kurie žmonės pamiršta dideles baudas, kurios laukia pažeidus Aplinkos Ministerijos nustatytus reikalavimus: „Baudos dydžiai yra nuo šimto eurų iki septynių šimtų ir dar didesnių priklausomai nuo to – kokia žala gamtai bus padaryta. Taigi, geriausia nerizikuoti ir įmontuoti sistemas dar tada, kol bauda nėra gauta“.

Įrenginio vietos pasirinkimas

Svarbu ne tik geros kokybės nuotekų valymo įrengimai, tačiau taip pat ir tinkamas jų montavimo vietos pasirinkimas. Svarbiausia taisyklė – 3 metrų atstumas nuo kaimyno tvoros, kadangi esant mažesniam – pastarasis gali skųstis dėl įrengimų vietos pakeitimo.

Kaip teigia specialistas – pats pirmasis žingsnis yra duobės kasimas. „Duobė turi būti piltuvo formos, tad net ir jos iškasimas nėra toks elementarus kaip gali atrodyti. Kai gruntas bus užpilamas – mes visada siūlome užsėti žole. Tai nedarkys bendro vaizdo, pamiršite, kad įrengimai yra, tačiau jie Jums tarnaus“.

Žinoma, labai svarbu įvertinti naudotojų skaičių, kuriems yra skirti įrengimai. Kuo daugiau žmonių naudosis – tuo galingesnė įranga bus reikalinga. Montavimo darbus reikia palikti savo sferos meistrams, kurie ne tik žino kas ir kaip, tačiau ir turi reikalingą įrangą darbų atlikimui. „Kai kurie perka įrangą, tačiau bando ją patys įmontuoti. Deja, mums tenka išgirsti labai daug liūdnų istorijų apie netinkamai atliktus darbus ir net sugadintas sistemas, kurių tvarkymas vėliau gana brangus“,- patirtimi dalijasi specialistas.

Tinkami nuotekų valymo įrenginiai reikalingi ne tik aplinkai, tačiau ir žmogui, kadangi tai yra visiškai įprasta XXI amžiaus žmogaus komforto sąlyga.

Užs. Nr. 495340