Nuo skait­me­ni­nio pa­sau­lio iki kos­mo­so

Nuo skait­me­ni­nio pa­sau­lio iki kos­mo­so

Nuo skaitmeninio pasaulio iki kosmoso

Lietuva – skaitmeninė šalis. Mes – elektroninė karta. Nesvarbu, koks šuns dydis, svarbu, kaip jis kaunasi. Tokios Lietuvą ir kitas Baltijos šalis įkvepiančios frazės ir sėkmės istorijos skambėjo praėjusį savaitgalį Kaune vykusiame didžiausiame Rytų Europoje Lyderystės forume su ypatingu svečiu „Virgin“ oro linijų įkūrėju seru Ričardu Bransonu bei kitais pasaulinio garso pranešėjais.

Nijolė KOSKIENĖ

nkoskiene@gmail.com

Jeigu jūsų nėra internete, jūsų nėra visai

„Skaitmeninė rinkodara įveikė visas sienas. Pasaulis keičiasi, ir jei po penkerių metų jūsų nebus internete – jūs žlugę, nes jūsų klientai jau yra internete“, – įspėjo skaitmeninės rinkodaros ir įvaizdžio konsultantas iš Didžiosios Britanijos Markas Donnanas.

Britas davė kelis vertingus patarimus lyderiams: patys susikurkite sau galimybes, imkitės esminių veiksmų ir pokyčių jau dabar, sužinokite, kas jūsų konkurentai, ir juos pergudraukite.

„Konkurentai šiuo metu yra ne tie, kurie gamina panašią, pigesnę ar geresnę prekę, bet tie, kuriuos pirmiausia parodo „Google“, – mokė M. Donnanas.

Apskaičiuota, kad pirmieji trys „Google“ sistemoje parodomi prekių ženklai susirenka 75 procentus visų lankytojų (beje, Lietuvoje „Google“ lankytojos – daugiausiai išsilavinusios moterys, kurios turi vaikų, – joms patinka pirkti internete). Tas pats ir su „Facebook“. Jei jūsų nėra ten, kažkas kitas kalbasi su jūsų klientais.

„Jei norite patekti į internetą, turite tai daryti kuo greičiau, nes jūsų konkurentai jau stiprina internete savo prekės ženklą“, – perspėjo M. Donnanas.

Skaitmeninėje rinkodaroje, anot jo, viskas vyksta efektyviau ir pigiau, be to, čia labai pigiai galima pasimokyti iš savo klaidų, internete su mažomis investicijomis galima atrasti verslo potencialą, galima sukurti nemokamą tinklapį ar blogą.

„Kas jus stabdo? Kodėl nevykdote internetinės rinkodaros? Dabar kiekvienas iš jūsų galite dominuoti internete, nesvarbu, kad gyvenate vieno kambario bute“, – ragino M.Donnanas.

„Piktieji paukščiai“ – suomiškoji svajonė

„Aš esu Peteris, Galingasis erelis, ir mes gaminame „Piktuosius paukščius“, – prisistatė Peteris Vesterbacka iš Suomijos, kompanijos „Rovio Mobile“, kuriančios internetinį žaidimą „Angry Birds“ ("Piktieji paukščiai"), rinkodaros vadovas.

Šių metų kovą šį žaidimą jau buvo parsisiuntę 1,7 milijardo žmonių.

Viskas prasidėjo nuo trijų suomių studentų, prieš dešimtmetį laimėjusių internetinio žaidimo konkursą, kurį organizavo P. Vesterbacka, tuo metu dirbęs HP bendrovėje.

Kai konkurso laimėtojai atėjo pasikalbėti, ką jiems toliau daryti, Peteris patarė įsteigti įmonę, kuriančią internetinius žaidimus. Taip po 51 nesėkmingo bandymo gimė „Angry Birds“, greitai užkariavęs rinką.

„Apie „Angry Birds“ yra girdėję 96 procentai kinų. Mums liko 6 procentai. Suomiškoji svajonė pildosi“, – juokavo Peteris Vesterbacka.

P. Vesterbacka mano, kad suomiams sekasi kurti intelektualius produktus, nes jų švietimo sistema yra puiki. Todėl „Rovio Mobile“ nutarė prisidėti prie švietimo gerinimo visame pasaulyje – dabar kartu su partneriais NASA, „National Geografic“ kuriami žaidimai, padedantys mokytis.

Kompanijos siekis – per žaidimus išmokyti vaikus kvantinės fizikos, kosmoso paslapčių.

Programišių karta

„Šiandien verslą daryti yra lengviau, greičiau ir jis gali būti labai didelis“, – sakė verslininkas Ilja Laursas, mobiliųjų programėlių platinimo platformos „GetJar“ įkūrėjas ir vadovas.

Prieš šešerius metus lietuvio pradėtas „GetJar“ projektas neseniai pasiekė 3 milijardus parsisiuntimų, o tai reiškia, kad kas sekundę parsisiunčiama po 50 taikomųjų programėlių. Pernai paleista internetinė valiuta GetJar Gold jau turi 200 milijonų vartotojų (tai yra septynis kartus daugiau negu Lietuvos gyventojų).

„Verslas tapo neįtikėtinai didelis, o mes iš mažos šalies sukūrėme tai, kas vertinama visame pasaulyje“, – sakė vienas sėkmingiausių Lietuvos jaunosios kartos verslininkų.

„Mes esame skaitmeninė šalis. Lietuva turi greičiausią pasaulyje internetą ir pažangiausią elektroninę bankininkystę. Mūsų pozicija tikrai gera, tik reikia ja pasinaudoti“, – ragino Ilja Laursas.

Verslininkas pripažino, kad beveik visos lietuvių įsidiegtos programos yra piratinės, tačiau tai daro mūsų visuomenę pažangesnę.

„Esame programišių ir hakerių karta. Mes sugebame generuoti naujas idėjas ir nebijome naudotis naujomis technologijomis. Lietuva – viena geriausių vietų verslui pradėti ir augti“, – sakė I. Laursas.

Anot verslininko, pasaulyje jau dabar labai trūksta IT specialistų. Ir net jei tuo užsiimtų visi lietuviai, vis tiek visi turėtų darbo.

Ilja Laursas „Forum One“ konferencijoje pristatė savo knygą „Verslas kitaip“, kurioje kalba apie tai, kaip globalizacija ir aukštosios technologijos pakeitė verslo taisykles XXI amžiuje.

R. Bransonas: "Jūs, lietuviai, nesimokote iš savo klaidų"

„Forum one“ kulminacija ir laukiamiausias svečias seras Ričardas Bransonas, oro linijų kompanijos „Virgin“ įkūrėjas, mokė lietuvius svajoti ir mokytis iš savo klaidų, nes be klaidų niekas nepadarė verslo.

„Aš sužinojau, kad ši šalis nesimoko iš savo klaidų. Jei žmonės krenta, dažnai nebeatsikelia. Žmonės turi būti giriami už tai, ką jie daro“, – sakė R. Bransonas.

Charizmatiškasis verslininkas pripažino, kad jam labai patinka svajoti, tačiau stengiasi, kad svajonės būtų įgyvendintos.

„Sendamas svajoju plačiau“, – sakė verslininkas.

Jis yra įkūręs „Virgin“ kosmines oro linijas, ir šių metų pabaigoje pats kartu su savo vaikais skris į kosmosą. Eilėje komerciniam skrydžiui jau užsirašę 600 žmonių, iš jų – penki lietuviai.

Anot R. Bransono, labai svarbu įveikti iššūkius. „Didžiausias iššūkis yra klimato atšilimas, o jam suvaldyti reikės technologinio proveržio. Jei jūs sugalvosite, kaip iš atmosferos pašalinti anglies dvideginį, mes rasime pinigų šiam projektui finansuoti. O tam, kas sugalvos, kaip sumažinti klimato atšilimą, skirsime 25 milijonų JAV dolerių premiją. Prizai labai paskatina progresą“, – mano R. Bransonas.

Pagerbtas titulu

Po pranešimo garbiam svečiui iškilmingai įteiktos Kauno technologijos universiteto garbės daktaro regalijos.

„Esu sujaudintas. Mokyklą mečiau penkiolikos metų, o tapau daktaru“, – juokavo R. Bransonas.

Paprašytas su jaunimu pasidalyti savo patirtimi, R. Bransonas atsakė: „Svarbiausias dalykas gyvenime yra mėgautis gyvenimu, stengtis iš jo kuo daugiau gauti, kuo daugiau šypsotis, nesielgti versle nuobodžiai, tradiciškai, stengtis, kad gyvenimas būtų puikus ir smagus, ir kad visiems patiktų dirbti jūsų komandoje. Ir – darykite.“

Valdo Kopūsto (ELTA) nuotr.

NUOMONĖ: „Lietuva – viena geriausių vietų verslui pradėti ir augti“, – sakė I. Laursas.

EPA-ELTA nuotr.

PATARIMAS:"Jei turi verslo idėją, geriausias būdas daryti verslą – tiesiog daryti“, – viena iš chrestomatinių sero R. Bransono minčių, kurią jis pakartojo ir verslo forume Kaune. Viena iš jo idėjų – kosminės oro linijos – tapo realybe.