
Naujausios
Sėkmės istorija
Nuo kryželių iki vikingų stalo
Joniškietis Kęstutis Tautvaišas nuo 13 metų stojo prie tekinimo staklių gaminti kryželių, kuriuos parduodavo Kryžių kalno lankytojams. Dabar vyras vadovauja įmonei, kurios produkcija keliauja ne tik po Lietuvą, bet ir į užsienio šalis. Praėjusiais metais ši įmonė nėrė į naujus vandenis – pradėjo gaminti natūralaus medžio baldus, kurie papuošė Žagarės dvaro rūmus, užsakymų buvo ir iš Latvijos bei Norvegijos.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Baldai Žagarės dvarui
Gruodžio pradžioje Šiauliuose vykusioje verslo ir pasiekimų parodoje „Šiauliai 2015“ iš Mindaugių kaime (Joniškio rajonas) įsikūrusio medžio apdirbimo cecho buvo atvežtas vienas pirmųjų įmonės natūralaus medžio gaminių – ąžuolinė komoda. Jau gaminami ir stalai, lovos, kėdės, spintos.
Tačiau pradžią darbui su grynu medžiu davė rimtas užsakymas – Kęstučio Tautvaišo įmonė, laimėjusi konkursą, pagamino visus baldus restauruotiems Žagarės dvaro rūmams, kuriuose įsikūrusi Regioninio parko direkcija. Kėdės konferencijų salėse, virtuvės, svetainės baldai, lovos. Baldai buvo daromi naudojant sendinimo techniką, kad derėtų prie interjero.
„Atliekant šį rimtą užsakymą į darbą papildomai priėmiau 8 žmones. Sakiau vyrams, kad darbas laikinas, gal 5–6 mėnesiams, bet susigyvenome, žmonės gerai dirba. Sakau: geriau plėsime gamybą“, – atvirauja verslininkas. Dabar jo įmonėje – 33 darbuotojai.
Vikingų stalas ir baldai šešiaaukščiui
Atėjo užsakymas ir iš Norvegijos. Vyrai dirbo prie ąžuolinio šešių metrų ilgio vikingų stalo. Kai jį reikėjo sumontuoti, teko kviesti talkininkų, nes baldas svėrė apie 600–700 kilogramų.
Dabar baldus gamina šešių aukštų senoviniam daugiabučiam namui Rygos senamiestyje. Šį pastatą įsigijo viena neklinojamojo turto agentūra ir nori paruošti, kad butai būtų iškart tinkami gyventi. Su šios agentūros savininke joniškiečio įmonė bendradarbiauja ketvirtus metus.
„Vyrams sakau: Rygoje mes plečiame „voratinklį“. Vienam klientui pagaminome baldus, jam patiko – rekomendavo savo porai ar trims draugams. Šie – savo bičiuliams patarė, kur kreiptis. Dabar po Rygą jau galiu orientuotis be navigacijos, nes važiuoju ir matau: šitame name keičiau baldus, anoje krantinėje butas, kur irgi dirbome, toliau – taip pat mūsų būta“, – pasakoja baldų įmonės savininkas.
2014 metais 10 procentų įmonės apyvartos buvo iš užsakymų Rygoje, 2015 metais – jau apie 20 procentų.
Trijų lygių medžio baldai
K. Tautvaišas gamins trijų lygių medienos baldus. Pigiausi pagal kainą – dengti medienos lukštu, kurių įvairovė siekia iki 200 variantų. Brangesni – su medienos detalėmis priekyje, nematomos vietos gaminamos iš medžio drožlių plokščių. Gryno medžio – ąžuolo, uosio, beržo – brangiausi.
Verslininkas orientuojasi į ekologiją. Medžio baldai dengiami ekologišku aliejumi, kurį pažeidus galima atnaujinti. Šešias valandas į šį aliejų jokios medžiagos neįsigeria, pakanka tiesiog nušluostyti.
Medis traukė nuo paauglystės
K. Tautvaišas medžiu susidomėjo dar paauglystėje. Jo tėvas, šviesaus atminimo Julijonas Tautvaišas, trylikamečiam sūnui nupirko tekinimo stakles.
Prie jų gimė pirmieji paauglio gaminti mediniai kryžiai, kuriuos jis pardavinėdavo prie Kryžių kalno arba palikdavo prekiauti universalinėms parduotuvėms Joniškyje ir Žagarėje. Įsiminė, kai prie Kryžių kalno vieną kryželį nusipirko į Joniškį koncertuoti tada važiavusi grupė „ŽAS“.
Kurį laiką vyras dirbo su patentu, vėliau atidarė įmonę. Iš pradžių plušėjo garaže, po to persikraustė į buvusią Joniškio skalbyklą, dar po kiek laiko bazė atsidarė Mindaugių kaime.
Verslininkas pastebi paradoksą: natūralaus medžio baldų gamintojų yra, bet kaip ir nėra. Toks dėsnis: daugelis klientų domisi didesnėmis įmonėmis. Jei yra vos keli darbuotojai, negali pateikti pageidaujamo kiekio produkcijos.
Autorės nuotr.
MEDIS: Kęstutis Tautvaišas rodo suklijuotą medieną, iš kurios gaminami baldai.
PALIKIMAS: Šias stakles verslininkas paveldėjo iš tėčio.
KOMODA: Daili komoda pabuvojo gruodžio pradžioje Šiauliuose vykusioje verslo ir pasiekimų parodoje.
STALAS: Kęstučio Tautvaišo įmonė pagamino ir visus sendintus baldus Žagarės dvaro rūmams, šis stalas – vienas iš jų.
PATIRTIS: Kęstutis Tautvaišas medžio darbais susidomėjo dar paauglystėje, trylikametis jau gamino medžio kryželius, kuriais prekiavo prie Kryžių kalno.