
Naujausios
Norvegai pasiryžo statyti gamyklą Kelmėje
Gegužės viduryje Kelmės rajone lankęsi Norvegijos „Phil Nordic“ koncerno generalinis direktorius Ingvar A. Sporsem ir privačios tarpininkavomo įmonės ISP konsultantas Lars H. Bjornevik prasitarė apie ketinimus statyti žuvų auginimo ir perdirbimo įmonę Kelmės rajone. Tačiau norvegai Lietuvoje turėjo ir kitų pasiūlymų.
Šiomis dienomis gautas norvegų laiškas, kuriame jie tvirtina, jog norėtų Kelmės rajone statyti žuvų odų raugyklą ir perdirbimo įmonę.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Įdarbintų nuo 20 iki 100 žmonių
Investicijas Norvegijos „Phil Nordic“ koncernas pradėtų nuo odos raugyklos įkūrimo. Čia įdarbintų apie 20 žmonių. Jeigu verslas gerai funkcionuotų, imtųsi ir žuvų odos perdirbimo bei susiuvimo. Maži gabalėliai būtų susiuvami į didelius gabalus. Audinio ritiniai būtų naudojami ne tik galanterijai gaminti bei drabužiams siūti, bet ir baldų pramonei. Tuomet darbo gautų apie 100 rajono gyventojų.
Antras investicijų etapas būtų vadinamieji žalieji nameliai. Tai koncerno sukurta naujovė. Dviaukštėse įvairaus dydžio patalpose auginama žuvis ir daržovės. Žuvys auginamos antrajame aukšte. Jų užterštas vanduo nuleidžiamas į pirmą aukštą. Šiame žuvų patręštame vandenyje auginamos salotos ir kiti augalai. Augalai išfiltruoja vandenį. Švarus jis vėl grįžta į žuvų rezervuarus.
Trečiasis etapas būtų žuvies perdirbimo įmonė analogiška Raseinių rajone gyvuojančiai „Norvelitai“.
Norėtų gauti Europos paramą
Tarptautinis koncernas „Phil Nordic“, investuodamas į Kelmės rajoną, norėtų gauti Europos sąjungos paramą. Pretenduotų į regionų investicijas, kurios skiriamos tokiems atsiliekantiems rajonams kaip Kelmė.
Į Kelmės rajoną investuojantiems norvegams paramos gauti gali būti nesunku, nes iki šiol paramą yra gavusi tik vienintelė Kelmės verslo įmonė – karšykla. Be to, viliamasi, jog bus atsižvelgta į šiuo metu akcentuojamą regionų plėtros politiką.
Jeigu vėliau plėstų savo investicijas, koncernas galėtų pretenduoti ir kitą programą. 2014 – 2020 metais Žuvininkystės sektoriaus veiksmų programai numatyta 63 milijonai eurų Europos paramos.
Tačiau norint gauti paramą pirmosioms investicijoms reikia suskubti.
Paraiškos paramai gauti priimamos tik iki rugsėjo mėnesio. Todėl tiek paties koncerno, tiek Kelmės rajono savivaldybės specialistams per palyginti trumpą laiką teks nuveikti daug skubių darbų.
Savivaldybės Investicijų valdymo ir projektų skyriaus vyriausioji specialistė Lina Samulytė informavo, kad jau šią savaitę ji padės norvegams įsteigti įmonę.
Tuomet įmonė galės nusipirkti žemės sklypą statyboms. Sklypas numatytas, tačiau kol kas neatskleidžiama kur.
Savivaldybės administracijos direktorė I. Sirusienė informavo, jog jis bus perkamas iš privataus asmens. Valstybės žemės sklypai perduodami Turto fondui ir parduodami aukcionuose. Garantijos, jog aukcione pavyks nupirkti reikalingą sklypą investuojas neturi. Todėl pasirinktas privatus žemės savininkas.
Norėdami gauti paramą, iki paraiškos pateikimo koncerno atstovai privalo turėti statomos gamyklos techninį projektą. Pasak Savivaldybės administracijos direktorės Irenos Sirusienės, koncerno vadovai tvirtino turį specialistą, kuris projektą parengs per mėnesį.
Norvegų kalbą mokanti specialistė L. Samulytė padės verslininkams konsultuojantis ir teikiant paraišką paramai.
Savivaldybė investuos į infrastruktūrą
Norėdama padaryti Kelmės rajoną patrauklesnį investicijoms, Kelmės rajono savivaldybės taryba yra priėmusi sprendimą įmones kuriančių verslininkų sklypuose sutvarkyti infrastruktūrą.
Tokią pagalbą savivaldybė įsipareigoja suteikti ir norvegams. Nors sklype, kurį ketinama pirkti, nereikės labai didelių investicijų, ketinama prašyti Ūkio ministerijos paramos. Jeigu nepavyks gauti, infrastruktūrą teks sutvarkyti iš Savivaldybės biudžeto lėšų.
Dirba keliuose žemynuose
Tarptautinis koncernas „Phil Nordic“ dirba keliose šalyse ir ne viename žemyne. Turi padalinių Azijoje.
Šiuo metu apie 50 milijonų eurų investuoja į projektą Afrikoje.
Koncerną „Phil Nordic“ sudaro penkios įmonės. Jos užsiima žuvų auginimu ir dar keliomis su šiuo verslu susijusiomis veiklomis. Koncerno įmonėse gaminami didžiuliai rezervuarai lašišoms bei kitoms žuvims auginti, įrengiamos mini hidroelektrinės, gaminami saulės kolektoriai, kontroliuojama vandens kokybė.
Estijoje ir Islandijoje įrengtos žuvų odų raugyklos. Būtent raugyklą pirmiausia ketinama statyti ir Kelmėje.
Oda raugyklose išdirbama panaudojant specialius chemijos produktus, o kartais – tik natūralias medžiagas. Vienos žuvies odos išdirbimas atsieina apie 6 eurus. Išdirbtas žuvies odas perka Amerikos, Italijos, Prancūzijos dizaineriai. Jie siuva ekskliuzyvinius, aukštosios mados, gamtai draugiškus gaminius: drabužius, rankines ir kt.
Žuvų oda naudojama ir maisto pramonėje. Pavyzdžiui, Tailande iš žuvų odų gaminami traškučiai.
Ingvar A. Sporsem tvirtino, jog raugykla su įranga kainuotų kelis milijonus eurų.
Reikalinga injekcija
Šių metų liepą analizę atlikęs Lietuvos laisvosios rinkos institutas akcentavo, jog nedarbo lygis, socialinių pašalpų gavėjų skaičius tiesiogiai susiję su investicijomis.
Ši taisyklė galioja ir Kelmės rajonui, kuriame tiesioginės užsienio investicijos – vienos iš mažiausiųjų Šiaulių apskrityje. Statistikos departamento duomenimis, jos siekia tik 6 eurus vienam gyventojui. Šalyje tiesioginių užsienio investicijų vidurkis vienam gyventojui siekia 4673 eurus. Taigi kelmiškius lenkia 779 kartus.
Kelmės rajone vienos mažiausių šalyje ir materialinės investicijos vienam žmogui. Jos siekia tik 431 eurą ir yra kiek didesnės tik už Lazdijų bei Skuodo rajonų materialines investicijas vienam žmogui. Pašalpų gavėjai Kelmės rajone sudaro 5,5 procento gyventojų. Nedarbo lygis siekia 13,5 procento. Vidutinis atlyginimas į rankas – tik 470 eurų, nuo šalies vidurkio skiriasi 132 eurais.
Jeigu norvegų injekcija į rajono pramonę bus sėkminga, ateityje ji galėtų pagerinti situaciją ir galbūt pritraukti daugiau užsienio investuotojų.
Autorės nuotr.
Su koncerno „Fhil Nordic“ generaliniu direktoriumi Ingvar A. Sporsem ir tarpininkavimo konsultantu Lars H. Bjornevik norvegiškai bendrauja Savivaldybės Investicijų valdymo ir projektų skyriaus vyriausioji specialistė Lina Samulytė. Ji padės investuotojams ir steigiant įmonę, perkant sklypą bei teikiant paraišką Verslo paramos agentūrai.
Koncerno „Fhil Nordic“ generalinis direktorius Ingvar A. Sporsem gegužės mėnesį lankėsi Kelmės rajone, domėjosi investicine aplinka ir galimybėmis statyti žuvies auginimo bei perdirbimo įmonę. Prieš keletą dienų atsiuntė laišką, jog norėtų plėtoti verslą Kelmės rajone.
Taip atrodo koncerne „Fhil Nordic“ išdirbta žuvies oda.