Norite skandinaviško stiliaus svetainės? Patarimai, kokius baldus rinktis

baldai
Interjero stilius skirstomas į įvairius tipus – boheminis, industrinis ir t. t. Labai dažnai minimas ir skandinaviškas. Koks jis, kodėl žmonės renkasi šią dizaino kryptį ir, svarbiausia, kokie svetainės baldai tiktų norint susikurti skandinaviško stiliaus interjerą?

Vieną stilių nuo kito skiria tam tikri bruožai. Kartais susikoncentruojama į siaurą nišą ir visaip stengiamasi tuos bruožus išlaikyti. Ir netgi pamirštama apie polėkį, aukojami patinkantys dalykai. Betgi sutikite – atsisakyti patogaus ir mėgstamo baldo tik todėl, kad nusprendėte pasukti minimalizmo keliu, nebūtų pats protingiausias variantas. Kitaip tariant, verta pamąstyti plačiau.

Kas (ir koks) yra skandinaviškas interjeras?

Svetainė – viena jūsų namų dalis. Vienas iš kelių kambarių. Ką šiame kambaryje veikiate, priklauso nuo įvairių aspektų. Jei būstas nedidelis ir neturite atskirojo miegamojo, svetainė veikiausiai jį atstoja. Jeigu esate laisvai samdomas specialistas ir dirbate namie, galbūt svetainės dalis skirta būtent šiai veiklai. Todėl būtų mažų mažiausiai keista vadovautis kokiu nors vienu patarimu, kokie baldai kambaryje reikalingi ir kaas interjere turėtų dominuoti. Džiugu, kad skandinaviško dizaino idėjas įmanoma įgyvendinti ir tuomet, kai svetainė yra tiesiog svetainė, ir tuomet, kai ji turi daugiau paskirčių.

Tad kas gi yra skandinaviško dizaino kryptis? Kada ji atsirado? Pradžia laikytume praėjusio amžiaus vidurį, o viena iš pagrindinių idėjų – funkcija svarbiau nei maivymasis.

Ypač reikėtų paminėti minimalizmą. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, jog minimalizmas nereiškia reikalingų daiktų atsisakymo. Jis veikiau suponuoja apie erdvės estetinį „švarumą“. Juk jums nereikia trijų sieninių laikrodžių viename kambaryje ar tūkstančio suvenyrų, nuo kurių nuvalyti dulkes truktų ne vieną valandą...

Viena iš mūsų aptariamo stiliaus ypatybių – lengvumas. Atsidūrus tokioje patalpoje tiesiog jauku, malonu, visi objektai ir stilingi, ir funkcionalūs. Spalvos šviesios, nerėžiančios akies, nėra jausmo, lyg kas nors būtų parinkęs pernelyg intensyvias spalvas ar per daug masyvius baldus. Tiesa, ryškesnių akcentų gali būti, pavyzdžiui, intensyvesnės spalvos minkšti baldai.

Dar vienas skandinaviško stiliaus apibūdinimas – stilinga, bet neužgriozdinta. Tam tikra prasme netgi galėtume įterpti žodį „kuklumas“, tačiau šitai anaiptol nereikštų skurdaus įspūdžio. O bene tikslingiausia pasakyti, jog toks interjeras – itin subtilus. Vadinasi, ir baldų atitinkamų reikia. Bet, kaip aiškėja, juos atrasti nelabai sudėtinga.

Paprasti, bet neprasti baldai jaukiai svetainei

Kokie svetainės baldai labiausiai tiktų siekiant pajusti truputėlį Skandinavijos? Ar tai būtų kėdė, ar sekcija, vengiama nenaudingo masyvumo. Stengiamasi išlaikyti proporcijų harmoniją. Ir, kaip minėta, skandinaviškame interjere vyrauja šviesios spalvos. Taigi, einant šiuo keliu labiausiai žvalgomasi į šviesesnius baldus. Čia būtina paminėti, kad net to paties modelio baldas (pavyzdžiui, minkštas kampas) gali būti siūlomas visokiausių spalvų. Tarkime, eksponuojamas tamsiai mėlynas, tačiau pardavėjas pasiūlys dar aibę variantų. Be to, yra ir subtilių atspalvių. Jei norite rudos spalvos minkšto kampo, tikėtina, kad galėsite pasirinkti bent iš trijų šios spalvos variantų.

Įdomus patarimas – nepersistengti. Kuriant tokį interjerą patvirtinama, jog genialumas slypi paprastume. Svetainės baldų pasirinkimas labai platus. Ir net tais atvejais, kai prie stalo ar kėdžių neparašyta „skandinaviško stiliaus“, baldas gali puikiai tikti. Mėgstate skaityti? Namuose turite daug knygų ir dairotės naujų lentynų? Balinto ąžuolo spalvos pastatomos ar pakabinamos lentynos kuo puikiausiai tiks. Ir pagrindinė ypatybė šiuo atveju ne šalies ar regiono paminėjimas pavadinime, o būtent spalva.

O jei manote, kad šalia šviesaus medžio atspalvių tiktų kas nors ryškesnio, kodėl gi nepasirinkus kokių mėlynų ar geltonų fotelių? Net ir laikantis tam tikro stiliaus krypties lieka vietos asmeniniam skoniui pasireikšti. Tarp kitko, tam tikri kontrastai dizainerių netgi rekomenduojami.

Žvalgantis po nuotraukas, kuriose matyti dizainerių darbo vaisiai, galima išskirti šiuos elementus:

* Minkštas kampas arba sofa. Net nuotraukos sukuria tikro komforto įspūdį. Nesvarbu, ar tai būtų vieta, kur norėsite skaityti, ar kampelis svečiams, minkšti baldai suteikia daug patogumo.

* Estetiškas kavos stalelis ir praktiškas valgomojo stalas. Panašu, kad skandinavai (ir norintys į juos lygiuotis) apgalvojo įvairius dalykus. Net jeigu kavos stalelis labai savito dizaino, vis tiek išlaikomas subtilumas, baldas yra mažas. O štai rimtam valgymui skirti stalai dažnai būna ir išraiškingi, ir gana dideli – kad visi namiškiai ir svečiai turėtų vietos jaukiai pietauti ir šnekučiuotis, kad nereikėtų stumdytis pečiais.

* O kokios kėdės! Bene taikliausia jas apibūdinti kaip labai elegantiškas. Tai tikras formų žaismas ir subtilus įmantrumas.

* Visai paprastos, tačiau dailiai įkomponuotos lentynos. Apie tokias galima pasakyti „kaip čia buvusios“. Žinoma, jos atrodytų nykiai, jei būtų tuščios. Tad netgi galima pajuokauti, kad skandinaviškas dizainas skatina pirkti knygas ir skaityti...

* Daiktų gausa, suvenyrų perteklius? Jokiu būdu. Tačiau vienas kitas paveikslas neabejotinai tiks. Nereikia nei brangių, nei kažin kokių įmantrių.

* Ir nepamirškite gėlių. Bent vienas vazonėlis ar puokštė iškart suteiks kambariui gyvumo. Ir net žiemos metu mėgausitės pavasariu...

Nepriklausomai nuo to, kiek laiko rinksitės (gal norimus baldus rasite greitai, o gal teks palaviruoti tarp gausybės alternatyvų), galutinis rezultatas turėtų pozityviai. Juk taip gera grįžti į naujus ar suremontuotus namus. Taip miela įsitaisyti ant minkštos sofos ir gėrėtis, mąstyti, ilsėtis...

Skandinaviškas interjeras – tai švelnių spalvų, lengvų formų ir jaukumo dermė. Džiugu, kad užsinorėjus tokio stiliaus atsiranda platus galimybių laukas, mat baldų modelių tikrai netrūksta. O jeigu kaip tik dabar planuojate svetainės remontą, pats laikas kūrybiškumui. Kaip matote, tam tikri rėmai yra, tačiau vargu ar varžantys.

Užs. Nr. 471824