Neurologai pataria, ką daryti, jei „perpučia“ nugarą ir negalite pasukti galvos

Autorių nuotr.
Kasdieniai mūsų įpročiai, tokie kaip ilgas sėdėjimas prie kompiuterio ar netaisyklingas sunkių daiktų kėlimas, gali tapti nugaros ar kaklo skausmo priežastimi. O kur dar darbas prie kondicionieriaus ar netinkamas patalpų vėdinimas – neretai tai tampa priežastimi žmonių minimam nervų šaknelių uždegimui. Apie tai, kas iš tiesų yra nervų šaknelių uždegimas, kaip ši liga turėtų būti sprendžiama ir kokių profilaktinių priemonių reikėtų imtis, kalba ilgametę patirtį turintys gydytojai neurologai.

Kas iš tiesų yra nervų šaknelių uždegimas?

Neurologas pabrėžia, kad terminas „nervų šaknelių uždegimas“ yra vartojamas liaudyje, o medikai šią problemą dažniausiai įvardija kaip apatinės nugaros dalies skausmą arba kaklo skausmą. Siekiant aiškiau suvokti problemą, svarbu stebėti skausmo plitimo pobūdį, pvz., jei skausmas neplinta, o yra juntamas tik juosmens kryžmens dalyje vienoje arba kitoje pusėje, toks uždegimas yra vadinamas apatinės nugaros dalies skausmu. Jei nemalonus pojūtis plinta į koją, tikėtina, kad yra dirginama nervo šaknelė, o tai gali reikšti problemas su stuburo išvarža. To priežastis gali būti disko patologija, kai diskas išsiveržia iš savo vietos ir dirgina nervų šakneles. Kaip pastebi neurologas, žmonės labai dažnai mano, kad toks skausmas yra tiesiog uždegimas, tačiau, nors organizme iš tiesų vyksta uždegiminis procesas, tai nėra tikrasis uždegimas, kaip esame įpratę jį suprasti.

Kas lemia šių neurologinių skausmų atsiradimą?

Tiek vadinamasis „perpūtimas“, tiek dažnai minimas kaklo ar juosmens „suėmimas“ yra viena ir ta pati liga, kurią gali išprovokuoti ir tai, kad sušilę einame į lauką ir pūsteli vėjas, ir tai, kad netaisyklingai keliame per sunkius daiktus. Vis dėlto, neurologijos klinikose dažnai susiduriama su klaidingu įsitikinimu, kad šie skausmai yra tiesiogiai susiję su amžiumi. Neurologai nori išsklaidyti mitus ir pabrėžia, kad iš tiesų jie būdingi tiek jauniems, tiek vyresniems žmonėms, tačiau gali skirtis pati simptomatika. Pvz., jaunesniame amžiuje disko išvarža dažniausiai siejama su ūmiais simptomais – yra būdingas skausmas ir tirpimas, tuo tarpu vyresnių žmonių stuburas paprastai turi kitokius pakitimus (pvz., yra išsivysčiusi osteochondrozė, smulkiųjų sąnarių artrozė), todėl ir simptomatika gali būti labai įvairialypė. Kaip pastebi neurologas, liaudyje tai neretai yra vadinama druskų susikaupimu ar nervų šaknelių uždegimu, kuris juntamas kaklo, juosmens, krūtinės srityse.

Neurologas pataria, ką daryti, jei dirbate sėdimą darbą arba dirbate prie kondicionieriaus

Dirbant sėdimą darbą nukenčia kaulų raumenų sistema, o tai reiškia, kad net ir labai nedidelis krūvis gali sustiprinti simptomus, kurie bus juntami ilgą laiką, todėl labai svarbu reguliariai sportuoti ir rinktis aktyvų gyvenimo būdą. Dirbančiuosius prie kompiuterio neurologas ragina reguliariai atsistoti ir pajudėti. Ilsėtis rekomenduojama gulint, nes tada tenka pati mažiausia apkrova stuburui. Reikėtų bent kas valandą ar dvi pasivaikščioti ir pakeisti kūno padėtį.

Neurologas primena, kad labai svarbu nepamiršti ir to, kad sunkūs daiktai turi būti keliami tinkamai, t. y. ne visu kūnu, o pritūpus iš juosmens. Apskritai, reikėtų vengti itin didelių svorių. Neurologų praktika rodo, kad tie, kurie dirba sunkų fizinį darbą, neretai kenčia dėl stuburo disko išvaržos. Tiesa, diagnozuoti šią ligą yra šiek tiek sudėtingiau, kadangi paprasta rentgeno nuotrauka stuburo išvaržos neparodo – turi būti atliekamas magnetinis rezonansas arba kompiuterinė tomografija. Gydytojai neurologai, įvertinę simptomatiką, skiria gydymą, tačiau svarbu pabrėžti, kad operacija yra skiriama tik tuomet, kai mankštos ir medikamentai nebegali padėti. Beje, kaip pastebi neurologas, kartais net ir po stuburo disko išvaržos operacijos pacientai skundžiasi, kad vis tiek junta skausmą, kadangi skausmas tiesiog pereina į kitus tarpslankstelinius tarpus. 

Itin dažna problema vasaros metu – darbas prie kondicionieriaus. Kondicionierius dažniausiai sukelia sąnario arba raumens uždegimą, todėl, jei yra juntamas nemalonus skausmas, visuomet rekomenduojama kreiptis į specialistą, kuris įvertins skausmo pobūdį ir paskirs reikalingą gydymą – paprastai tai būna tiek tepalai, tiek medikamentai.

Kada reikalinga neurologo konsultacija?

Į apatinės nugaros dalies arba kaklo skausmą paprastai reaguoja įsitempęs raumuo, todėl jei skausmas nepraeina per savaitę, reikalinga neurologo konsultacija. Kaip pastebi gydytojas, gana dažnai yra klaidingai manoma, kad užtenka tiesiog pasimankštinti namie. Vis dėlto, neretai paprasta mankšta situacijos nesutvarko. Jei skausmas yra intensyvus ir norite kuo greičiau jį išspręsti, rekomenduojama kreiptis dėl privačių neurologijos paslaugų. Privačios neurologijos klinikos turi visą reikiamą įrangą ir kvalifikuotų specialistų komandą, galinčią atlikti reikalingus tyrimus, nustatyti tikrąją skausmo priežastį ir skirti reikalingą gydymą. Pvz., skausmas gali būti sprendžiamas tiek kelias dienas geriant vaistus, tiek mankštinantis, sportuojant vandenyje ir pan. Kaip teigia neurologas, kadangi vandenyje raumenys ypač atsipalaiduoja, vandens procedūros gali duoti itin teigiamų rezultatų.

Specialistas taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad nemalonus skausmas gali būti supainiojamas ir su kitomis ligomis, pvz., jei pacientui skauda juosmenį, tai gali pranašauti tam tikras inkstų ar ginekologines ligas. Neurologai atlieka visus reikalingus tyrimus ir, įvertinę situaciją, pasako, ar skausmas kyla dėl nervų šaknelių uždegimo, ar vis dėlto yra reikalinga kitų specialistų apžiūra.