
Naujausios
PAGAMINTA ŠIAULIŲ REGIONE
Ne iš kelmo spirti
Mažo Kelmės rajono Vaiguvos miestelio vaikų darželis ištuštėjo daugiau kaip prieš porą dešimtmečių. Tačiau pastatas vėl gyvas – čia įsikūrusios „Kelmo“ dirbtuvės. Dirba daugybė įvairiausių staklių. Pilnos lentynos pjaustymo lentelių, padėkliukų, dubenėlių, raktų pakabučių – iš viso 170 rūšių gaminių.
Medinukų karalius Aivaras Norbutas, save vadinantis amatininku, sako, jog įvykdyti visus užsakymus ir įgyvendinti ateičiai numatytas idėjas reikėtų ne dviejų, o šešių rankų ir bent 48 valandų paros.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Sėkmę lemia originalumas
Tą dieną, kai lankėmės „Kelmo“ dirbtuvėse, ką tik iš kiemo buvo išvinguriavęs automobilis. Į Airiją išvežė kelis tūkstančius gaminių. Prekiaudamas mugėje „Kelmo“ įkūrėjas Aivaras Norbutas susipažino su Airijoje gyvenančiu lietuviu, turinčiu porą parduotuvių. Dabar jis sėkmingai prekiauja Vaiguvoje pagamintomis pjaustymo lentelėmis, padėkliukais, dubenėliais vaisiams, šaukštais ir kitais buičiai reikalingais daiktais.
Apie 50 procentų medinukų A. Norbutas parduoda užsienyje. Per kurjerius siunčia gaminių į Norvegiją. Su žmona Sigita dalyvauja mugėse Švedijoje. Prekiauja internetu. Yra sudaręs sutartis su pora parduotuvių Latvijoje. Vienai duoda prekes konsignacijos pagrindais. Bet sako, jog malonu su tokiais klientais dirbti. Kiekvieną mėnesį atsiunčia detalią ataskaitą, kiek gaminių parduota ir perveda pinigus už parduotus medinukus.
Anksčiau amatininkas užsienyje parduodavo apie 60 procentų dirbinių. Dabar išaugo jų poreikis ir Lietuvoje – šalies ir užsienio rinkos juos dalijasi perpus.
„Kartais mugėje pirkėjas paklausęs gaminio kainos, nustemba, jog brangu. Aš nesideriu. Patariu paieškoti kur pigiau. Pajuokauju, jog apsaugosiu nuo nereikalingo pirkinio, – pasakoja A. Norbutas. – Deja, už mažesnę kainą tokio pat gaminio neranda. Neretai grįžta atgal.“
Medinius daiktus Lietuvoje ir užsienyje gamina daug amatininkų. A. Norbutas juos gamina kitaip. Jie primena suvenyrus, o ne buities reikmenis. Pavyzdžiui, pjaustymo lentelės išpuoštos raižytais raštais. Raižiniai papuošti gintaro gabaliukais, akmenėliais ar sėklomis ir pridengti stiklu. Atrodo lyg meno kūriniai, tačiau yra patvarūs.
Be to, kiekvienas gaminys turi „Kelmo“ logotipą. Pono Aivaro įsitikinimu, meistras privalo pažymėti savo gaminį: „Jei meistras nežymi savo gaminių, jam arba gėda dėl jų kokybės, arba jis prekiauja ne savo darbais.“
Naujovės
Ponas Aivaras kavą geria iš medinio puodelio. Jis juodas, pagamintas iš termiškai apdoroto medžio. Tokie gaminiai dabar „ant bangos“. Juos „Kelmo“ dirbtuvėlės gamina vienintelės Lietuvoje.
Staklėmis ištekinti dubenėliai, puodeliai, samčiai, šaukštai, nušlifuotos lentelės, padėkliukai dedami į termokamerą. „Tai medžio kaitinimas garų terpėje, – aiškina amatininkas. – Kaitiname apie tris paras. Pradedame nuo mažos temperatūros, paskui palaipsniui ją didiname. Kai pasiekia 200 laipsnių, po truputį pradedame mažinti. Medis pakeičia spalvą ir savybes. Jis nepelija, nepūva. Gali užkasti į žemę, laikyti dešimt metų – ir nieko jam neatsitiks. Nuvalysi ir galėsi toliau naudoti.“
Ar užteks idėjų ir toliau sėkmingai konkuruoti gerokai prisotintoje medinukų rinkoje? Aivaras sako turįs ilgą naujų idėjų sąrašą. Tik jį įgyvendinti reikėtų ne dviejų, o šešių rankų ir bent 48 valandų paros.
„Pirkėjas pats mus susiranda. Darbas pats ateina į namus“, – po 21 metų intensyvaus amatininkavimo sako ponas Aivaras ir pripažįsta, jog visai neseniai pradėjo skinti ilgų kūrybinių ieškojimų ir nemažų investicijų vaisius.
Pradžiai – 300 litų
Aivaras Norbutas veiklą pradėjo nuo kelių šimtų litų. Tris šimtus susitaupė, penkis pasiskolino iš mamos, nusipirko universalias stakles „Meistras“. Jomis galima buvo pjauti, obliuoti, lyginti, frezuoti, tekinti, pjauti siaurapjūkliu.
Iš pradžių gamino medinius žaislus: mašinėles, žvėrelius, visokias figūrėles. Parduodavo Vokietijoje. Vėliau atsisakė. Reikalavimai dideli. Reikia daug kruopštumo, įvairovės. O kainos – palyginti mažos.
Dabar didžiuliame buvusio vaikų darželio pastate keliose patalpose darbuojasi kelerios staklės. „Čia Jin, čia Lin – kinės, o čia lietuvaitė Birutė, o ten lazeris Bronius piešia airiškas raides ant padėkliukų“, – žaismingai ekskursiją po savo valdas veda vaiguviškis.
Staklės užprogramuojamos kompiuteriu. Jos piešia šuniukus, gėles, liaudiškus raštus – ko tik paprašysi. Žinoma, prieš tai visa tai sukuri. Vienerias stakles Aivaras susikonstravo pats.
Į stakles investuota daugybė tūkstančių litų ir eurų. Naujausios kainuoja nuo penkių iki septynių tūkstančių. Ilgainiui jos atsiperka. Pakeičia ne vieno darbininko rankas. „Ir svarbiausia nė karto nepaprašė atlyginimo!“ – humoro nestokoja amatininkas.
Nemažų investicijų pareikalavo ir gamybinių patalpų įrengimas. Vaikų darželio pastatą pirko aukcione. Patalpos nebuvo pritaikytos gamybai. Reikėjo tobulinti. Tame pačiame pastate Aivaras su žmona Sigita įsirengė ir gyvenamąjį būstą.
Nors dabar jau gali skinti 21 metų įdirbio vaisius, vis tiek reikia galvoti, taupyti. Pavyzdžiui, anksčiau iš verslininkų pirkdavo brangią išdžiovintą medieną. Dabar perka rąstus. Pats turi gaterį. Išpjauna lentas. Savo džiovykloje jas išdžiovina. Pigesnė tampa gaminio savikaina.
Ragavo ir emigranto duonos
A. Norbutas studijavo Šiaulių universitete ir Dailės akademijoje Vilniuje. Viršų paėmė meilė medžiui. Gal todėl, kad jo tėtė buvo darbų, o mama – dailės mokytojai.
Nuo penkerių metų bandė išdrožti bareljefą. Suaugęs iš medžio išbandė daryti viską. Bet buvo įsigijęs ir dideles metalo tekinimo stakles, kurias pritaikė srieginių-ažūrinių žvakidžių gamybai. Anuomet to niekas kitas Lietuvoje nedarė.
Surengęs savo darbų parodą, įstojo į Tautodailininkų sąjungą.
„Be kūrybos, dar droždavau ornamentus karstams, tai padėjo išlaikyti šeimą, – atvirai pasakoja Aivaras. – 1999 metais buvau pakviestas į skulptorių stovyklą Juodkrantėje, Raganų kalne. Tada išdrožiau savo pirmąją skulptūrą. Po keletą skulptūrų yra palikta Lenkijoje, Norvegijoje. Lietuvoje mano darbai gyvena Kelmėje, Kražiuose, Akmenėje, Varėnoje ir Juodkrantėje. O pro mano "Laumę", ranka rodančią į Raganų kalno ekspozicijos pradžią, pasižiūri visi važiuojantys į Nidą...“
Aivaras svajoja sugrįžti prie medžio skulptūrų drožybos, kurios teko atsisakyti dėl materialiųjų dalykų.
Amatininkas ragavo ir emigranto duonos – trejus metus važinėjo dirbti į Norvegiją. Įrenginėjo ir remontavo balkonus, terasas, atliko vidaus apdailos darbus. „Ten pailsėjau, – dabar prisimena. – Geri atlyginimai, komfortiška aplinka. Niekuo nereikia rūpintis. Tik dirbti.“
Norvegijoje išmoko daryti laiptus. Pamatė, jog jų paklausa didelė ir Lietuvoje. Nuo 2006-ųjų tuo ir vertėsi. Bet, prasidėjus krizei, žmonės tapo vis mažiau mokūs. Norėdavo prabangių laiptų už mažą kainą. Aivaras pavargo įtikinėti ir įsiteikinėti. Tuomet iš dirbtuvių „Laiptai.lt“ gimė „Kelmas.lt“.
Autorės nuotr.
Iki šiol Aivaras Norbutas daug investavo į stakles. Protingos staklės programuojamos kompiuteriu.
Savo dirbtuvėse Aivaras Norbutas gamina 170 rūšių gaminių iš medžio. Tarp jų – ir originalios duoninės.
Pjaustymo lentelės atrodo lyg suvenyrai.
Dešimtys vis kitokių pakabučių raktams. Pagal šeimininko poreikius ir pomėgius. Tai savotiški simboliai.
Amatas Aivarui Norbutui suteikia savotišką laisvę.
Lazerinėmis staklėmis Bronius išrašo airiškas raides į šią šalį keliausiantiems padėkliukams.