Naujam ūkininkui įsikurti jau trūktų žemės

Naujam ūkininkui įsikurti jau trūktų žemės

Naujam ūkininkui įsikurti jau trūktų žemės

Audrius Valuntonis iš Drąsutaičių kaimo (Joniškio rajonas) sako, kad naujam ūkininkui įsikurti šiose apylinkėse jau būtų sunku, nes nebėra parduodamos žemės. Pats jis žemdirbystės duoną prieš 17 metų pradėjo pelnytis iš maždaug 30 hektarų.

Ūkininkas šiemet žemdirbių šventėje buvo apdovanotas už paramą seniūnijai, renginiams, jis yra ir savo kaimo seniūnaitis bei kaimo bendruomenės valdybos narys.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Žiemos orų spėjimas

Drąsutaičių kaimo ūkininką Audrių Valuntonį sutinkame kieme besitariantį su darbininkais. Šiandien papjauta kiaulė.

Ūkininkas juokaudamas sako pagal senolių papročius pažiūrėjęs gyvulio kasą, norėdamas atspėti, kokia laukia žiema.

„Pradžioje kasa plona, ir pabaigoje ištįsusi, plona, o viduryje storesnė. Jei tikėtume, tai žiema prasidės palengva, ir pabaiga bus švelni, o vidury sulauksime ir šalčio, ir sniego,“ – aiškino ūkininkas.

Valdo 200 hektarų

Audrius Valuntonis ūkininkauti pradėjo uošvių žemėje 1996 metais, oficialiai ūkininko pažymėjimą gavo 1998-aisiais. Tuo metu turėjo vos 30 hektarų, kuriuose ėmė auginti populiariausias, gerai derančias kultūras: kviečius, miežius, rapsus. Sėjomainai planuoja sėti žirnius. Gyvulių augina tik savo reikmėms.

Po kelerių metų ūkis išaugo iki 70, vėliau – iki 100 hektarų. Šiuo metu šeima valdo 200 hektarų žemės, kuri išsidėsčiusi Blauzdžiūnų, Lieporų, Kriukų, Satkūnų apylinkėse. Iki toliausio sklypo nuo namų – apie 22 kilometrai.

Iš turimos žemės atskyrę apie 30 hektarų, tėvai formuoja ūkį vyriausiam 18-mečiui sūnui, kuris baigęs mokyklą ketina studijuoti agronomiją ir grįžti į tėviškę dirbti. Tiesa, gyventi jis labiau norėtų mieste, Joniškyje, ūkį prižiūrėtų atvažiuodamas. Kaip bus iš tiesų, parodys ateitis.

Žemės pirkti beveik nelikę

Audrius Valuntonis sako, kad jaunam žmogui, neturinčiam tėvų ar giminių žemės, dabar pradėti ūkininkauti būtų sudėtinga. Pastaruoju metu laisvos žemės Drąsutaičių kaimo apylinkėse nelikę, o ir visame Joniškio rajone jos mažai ir kaina sparčiai kyla. Patys Valuntoniai praėjusiais metais už hektarą mokėjo 14 tūkstančių litų. Arčiau Joniškio miesto, sako, už hektarą savininkai jau prašo apie 20 tūkstančių litų.

„Kai pradėjau ūkininkauti, kai kurie žmonės dešimtimis hektarų nuomojosi iš valstybės, o aš valstybinės žemės turėjau tik tris hektarus. Ir minties nebuvo, kad kada nors jos nebeliks,“ – sakė Drąsutaičių kaimo žemdirbys.

Gamta ir duoda, ir atima

Pasak A. Valuntonio, augalininkystė – palanki ūkio šaka, nes žmogus nėra nuolat pririštas, kaip auginantis gyvulius, kuriuos reikia šerti, melžti karves. Nuėmus derlių ir užsėjus laukus prasideda poilsio sezonas. Be to, gali keltis kada nori, ir eiti miegoti – taip pat.

Už rapsus ir kviečius kol kas kainos palankios, nors rapsų tona šiemet jau kainuoja tik apie 1200 arba 1100 litų, kai praėjusiais metais būta ir iki 1600 litų.

Ūkininkas sako ilgą laiką pasėlių nedraudęs, tad teko patirti nemenkų nuostolių, kai prieš keletą metų iššalo rapsai ir kviečiai, dar kitais metais – rapsai. Nedraudė, nes tai nebuvo populiaru, be to, draudimas atrodė brangus, o iššalimas pagal klimato svyravimus prognozuojamas maždaug kas 6–7 metai.

Drąsutaitiškio nuomone, žemdirbio veiklos rezultatas turbūt 70 procentų priklauso nuo gamtos, ir tik 30 procentų nuo jo darbo.

Žiemą valo kelius

Audrius Valuntonis – vienas iš tų ūkininkų, kurie aktyviai talkina Satkūnų seniūnijai, kuriai priklauso ir Drąsutaičių kaimas. Jis išrinktas į šiemet susikūrusios vietos kaimo bendruomenės valdybą, žmonės jam patiki ir seniūnaičio pareigas, kurias jis eina nuo šios institucijos įsteigimo.

Ūkininkas kiekvieną žiemą valo Drąsutaičių kaimo gatveles, kartais sniegą nustumia ir iki pagrindinio kelio. Yra tekę jam ir užstrigusį autobusą iš pusnies traukti, žmonėms pagelbėti, kai negalėjo iš savo namų per sniegus išvykti.

„Kai prieš aštuonerius metu įsigijome traktorių su kaušu, ir pradėjome sniegą valyti. Ne aš vienas tai darau. Esame keli ūkininkai, Drąsutaičių žemės ūkio bendrovė. Kai daugiau prisninga, pusto, susiskambiname ir sutariame, kieno tą dieną eilė ar kas mažiau užimtas,“ – nuopelnais su kitais linkęs pasidalinti Satkūnų seniūnijos metų ūkininku nominuotas Drąsutaičių kaimo gyventojas.

Remia renginius

Žmona Daiva Valuntonienė džiaugiasi, kad įsikūrusi bendruomenė šiemet perdažė kaimo kryžių, įrengė alpinariumą, nuo tvenkinio pakrantės, kur privažiuodavo niokotojų, į aikštelę perkėlė įrengimus vaikams.

Alpinariumui grunto, likusio nuo sandėlio statybos, davė ir Audrius Valuntonis.

Daugelis seniūnijos ūkininkų yra ir renginių rėmėjai. Valuntonių šeima taip pat negaili lėšų, jei mato, kad jos išleidžiamos tikslingai. Jie paremia seniūnijos šventes, neseniai pinigų pervedė asociacijos „Jaunimo imperija“ renginiui.

„Paprašėme renginio aprašymo. Pasirodė, kad jis tikslingas, įdomus, ir parėmėme,“– sako ūkininkas.

Autorės nuotr.

VEIKLUMAS: Daiva ir Audrius Valuntoniai ne tik ūkininkauja, bet ir dalyvauja vietos kaimo bendruomenės veikloje, vyras žiemą padeda seniūnijai valyti kelius.

PRIVALUMAS: Pasak Audriaus Valuntonio, augalininkystė – palanki ūkio šaka, nes žmogus nėra nuolat pririštas, kaip auginantis gyvulius, kuriuos reikia šerti, melžti karves.

PROBLEMA: Audriaus Valuntonio teigimu, jaunam žmogui, neturinčiam tėvų ar giminių žemės, dabar pradėti ūkininkauti būtų sudėtinga, nes pastaruoju metu laisvos žemės Drąsutaičių kaimo apylinkėse nelikę.