Nauja mada — katė šuns kailyje

Nauja mada —  katė šuns kailyje

Nauja mada — katė šuns kailyje

Praeitą savaitgalį Šiauliuose praūžusioje Tarptautinėje kačių parodoje buvo galima išvysti ne vieną Lietuvoje retą ar kol kas tik užsienio šalyse auginamą kačių veislę. Retų augintinių šeimininkai, pasakodami apie savo keturkojus, visi kaip vienas kartojo, kad augina šunis charakteriu ir elgesiu primenančias kates.

Marina OSTAPENKO

marina@skrastas.lt

Skiriamasis bruožas — riestos ausys

Parodos svečiai iš Suomijos sostinės Helsinkio, Tuula ir Henrik Ohman — vieninteliai dalyviai, Šiauliuose pristatę Amerikos riestaausę ilgaplaukę ir trumpaplaukę kates. Iš veislės pavadinimo nesunku suprasti, kad skiriamasis šios veislės bruožas — ausys riestais galiukais. „Deja, laukiant šios veislės kačiukų, niekada negali būti tikras, ar jie gims tokiomis pat riestomis ausytėmis, kaip ir tėvai, arba, kaip paprastos naminės katės, tiesiomis“, — apie natūralios mutacijos dėka JAV prieš kelis dešimtmečius atsiradusios veislės kates pasakojo suomis.

Savo augintinių priežiūrai Henrik itin daug dėmesio neskiria, mat jis su žmona gyvena dviejų aukštų name, kurio visas antras aukštas yra skirtas dvidešimčiai sutuoktinių auginamų kačių. „Iš šio mano pasakojimo turbūt jau supratote, kad šios veislės katės yra labai draugiškos savo gentainiams“, — minėjo vyras.

Ar riestos kačių ausytės reikalauja papildomos priežiūros? „Tikrai ne“, — tikino pašnekovas.

Paklaustas, ar Suomijoje šios veislės katės yra populiarios, Henrik minėjo, kad šalyje jų yra apie 80-90 vienetų. Pašnekovo žodžiais, Amerikos riestaausių kaina (900-1000 eurų už kačiuką) suomiams yra pakankamai prieinama.

Beveik beuodegis Gavriuša

Šiaulietės Ievos Lukošaitytės Kurilų trumpauodegės ilgaplaukės veislės pusantrų metų katino Gavriušos protėviai — laukinės Kurilų salų katės. Šios veislės kačių priežiūra nėra ypatinga, jos netgi mažiau šeriasi nei kitos ilgaplaukės augintinės, nes tai nėra išvesta veislė. Laukinę Gavriušos prigimtį liudija ir trumputė uodegėlė, lėmusi šios veislės pavadinimą.

Ieva savo katiną juokais vadina katinu-šunimi, turinčiu ir papūgėlės bruožų: „Šunį Gavriušą primena prieraišumu, o jo gebėjimai pamėgdžioti išgirstus garsus man asocijuojasi su papūgėlėmis. Taigi, Gavriuša mielai kaip šunelis atneša jam numestą žaisliuką, o vietoj murkimo neretai išgirstu paukštelio čiulbėjimą primenančius garsus“.

Judrus, žaidimus vandenyje mėgstantis Gavriuša puikiai sutaria su Ievos auginamais šunimis ir visiškai nesijaučia išskirtinis, nors Lietuvoje kol kas tėra vos viena šios veislės veisėja. Beje, dabar Kurilų trumpauodegės ilgaplaukės katės populiarėja.

Katės, atgijusios iš senovės Egipto piešinių

Savo išvaizda Abisinijos katės primena senovės Egipto kačių skulptūras ir piešinius, kuriuose jos vaizduojamos elegantiškos, raumeningos, didelėmis migdolo formos akimis ir grakščiai išlenktu kaklu.

Vilnietė Gintarė Kudulytė pasakoja, kad jos aštuonių mėnesių augintinė Koletė (pilnas vardas — Bisous of Abyton) yra labai prieraiši: „Ji yra labai prisirišusi prie namų ir prie manęs. Kiekviena šios veislės katė, jei yra auginama šeimoje, būtinai į šeimininkus pasirenka vieną žmogų, su kuriuo elgiasi kitaip nei su aplinkiniais. Tam žmogui ji būna visiškai atsidavusi, lyg šuo“.

Ši smulki trumpaplaukė katė nėra lepi prižiūrėti. „Viena negaliu eiti maudytis į dušą, Koletė įlenda kartu ir žaidžia vandenyje, kol aš maudausi. Ką dar ji mėgsta? Tikrai ne vien sausą kačių ėdalą. Mielai kerta daržoves ir vaisius, ryžius. Ne be pagrindo, šios katės jaučia labai stiprų ryšį su šeimininku, todėl net valgo tai, ką valgo šeimininkas“, — sakė Gintarė.

Lietuvoje kelios šeimos augina Abisinijos kates. „Tačiau visos šios augintinės — katės, joms labai sunku rasti “vyrą“, mat šios veislės kačių nėra daug, taigi daugumą jų sieja giminystės ryšiai“, — problemą iškėlė pašnekovė.

Retas ir draugiškas Dono sfinksas

Kaunietė Svetlana Chaldejeva augina metukų Dono sfinksą, katytę Resi, kurios pilnas vardas Renom Mara Drahuna. Pasaulyje egzistuoja trys beplaukių kačių veislės: Kanados sfinksas, Dono sfinksas arba Dono plikasis ir Peterburgo sfinksas arba Peterboldas. Kanados sfinksai — stabili veislė, turinti keturiasdešimties metų stažą, kitos dvi — Dono ir Peterburgo beplaukių kačių veislės yra pakankamai jaunos (15 metų) ir jos dar tėra veislės formavimosi kelyje. Lietuvoje Dono sfinksų kol kas — vos keletas.

Paklausta, kuo Dono sfinksai skiriasi nuo Lietuvoje jau gana gerai žinomų Kanados sfinksų, Resi šeimininkė negalėjo tiksliai atsakyti, tačiau mielai pasakojo, apie savo augintinės charakterį ir kitas šios veislės ypatybes. „Resi — labai draugiška. Namuose auginame dar vieną šunį ir dešimties metų katiną, katytė puikiai sutaria su abiem šiais mūsų senbuviais“, — tikino pašnekovė.

Maistui Resi nėra lepi, pasitenkina savo sausu ėdalu. „Tai svarbu, kai augini keletą gyvūnų, jie tarpusavyje nesipyksta, nes Resi nevagia kitų ėdalo. Pavyzdžiui, natūraliai mėsai ji yra visiškai abejinga“, — minėjo Svetlana.

Kokios papildomos priežiūros reikalauja šios veislės katės? „Beveik kasdien turiu savo katytei valyti ausis, nes šios veislės katėms ausyse dažnai ir gausiai kaupiasi išskyros. Atidžiai seku, kad Resi neužaugtų ilgesni nagai, nes jais pasikasiusi beplaukė katė tiesiog sudraskytų sau švelnią, kailiuku neapsaugotą odą“, — vardino šeimininkė.

IŠNAŠA: „Retų augintinių šeimininkai, pasakodami apie savo keturkojus, visi kaip vienas kartojo, kad augina šunis charakteriu ir elgesiu primenančias kates“.

SFINKSAS: Kaunietė Svetlana Chaldejeva augina Dono sfinksą Resi. Tai — viena iš trijų beplaukių kačių veislių pasaulyje, Lietuvoje Dono sfinksų kol kas — vos keletas.

UODEGA: Kurilų trumpauodegės ilgaplaukės veislės Gavriuša — prijaukintų laukinių Kurilų salų kačių palikuonis, išsiskiriantis itin trumpa uodegėle.

RIESTAAUSĖS: Viešnios iš Suomijos — Amerikos riestaausės ilgaplaukė Kipruura ir trumpaplaukė Lisa.

EGIPTIETĖ: Vilnietės Gintarės Kudulytės Abisinijos katė Koletė grakštumu primena senovės Egipto kačių skulptūras ir piešinius.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.