
Naujausios
Naudingų grožybių galima pagaminti ir iš laikraščio
Kelmės rajone, Girnikų kaime, gyvenanti Vita Valienė kartais iki paryčių kuria visokiausias grožybes. Moters rankose perskaitytas laikraštis virsta rėmeliais nuotraukoms, gėlių puokšte, o paprasčiausias butelis – skrybėlėta panele arba ponu.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Kūrėjos gyslelė iš tėvų
Vita Valienė svarsto, jog pomėgį kurti įvairiausias grožybes buičiai paveldėjo iš tėčio. Nuo Laukuvos kilęs Vytautas Kirklys buvo savamokslis drožėjas. Jis darydavo rankšluostines, droždavo samčius ir šaukštus, išbandė daugybę medžio darbų.
Kūrėjos gyslelė atsispindi visoje ponios Vitos buityje. Paplatintas buto balkonas atstoja terasą, išpuoštą tarp medžio šakų įrėmintu paveikslu, iš laikraščio padarytais pakabukais ir miško grožybėmis, ant stalo sustatytomis pačios iš paprasčiausio maišo ir cemento padarytomis vazomis.
Kambaryje moters dekoruotos vazos, originalūs rėmeliai nuotraukoms, popierinių gėlių puokštelės.
Moteris pasakoja, jog čia tik maža dalis jos kūrinių. Didžioji dalis draugų, kaimynų ir giminaičių namuose. Juos moteris išdovanoja. Nes dažniausia ir kuria kokiai nors progai.
Nuo penkiolikos metų savo darbo karjerą pradėjusi Vita Valienė darbavosi siuvykloje, ligoninėje, senelių globos namuose. Šiuo metu dirbti neleidžia sveikata. Tad moteris pasinėrė į kūrybą ir buities gražinimą.
Nors gyvena kaimo daugiabutyje, po langais stengiasi pasidaryti gėlyniuką, baseiniuką su žuvytėmis.
Beje, ponia Vita sako, jog kūrėjos gyslelę paveldėjo ir iš mamos giminės, kurioje visi buvo muzikalūs ir balsingi. Šiuos talentus moteris išnaudoja dainuodama Užvenčio kultūros centro ansambliuose „Gija“ ir „Blezdingeli“ bei giedodama bažnyčios chore.
Ant sofos, tiesiog po ranka, padėtas akordeonas. Kai pavargsta nuo buities darbų arba sulaukusi svečių ponia Vita kartais užgroja. Virkdyti akordeoną išmoko pati, nes neturėjo sąlygų mokytis muzikos mokykloje.
Rankos ir išmonė daug ką gali
Nuvažiavusi į Telšius ar kitą didesnį miestą V. Valienė visuomet neria į audinių parduotuves. Čia perka tiulio, karoliukų ir kitokių jos darbeliams reikalingų medžiagų. Parsiveža karštų klijų, kietesnio popieriaus, lako. Nepamiršta ir kokio įdomesnio medelio ar gėlės daigo namų aplinkai.
Ponia Vita įsitikinusi, jog brangius namų interjero daiktus gali pakeisti unikalūs savo rankų darbo dalykai, kuriems reikia tik minimumo lėšų medžiagoms, išmonės ir kelių valandų kruopštaus darbo.
Balkone didžiulį stalą puošia pačios Vitos kurtos unikalios vazos. Jas moteris padaro iš senų naudotų maišų medžiagos ir cemento. Technologija, pasak jos, labai paprasta. Cementą praskiedi vandeniu, išmaišai, į košę pamerki skiautę maišo medžiagos. Šiek tiek palaikai , paskui į skiautę įdedi paprastą plastikinį vazonėlį, skiautės kraštus gražiai padrapiruoji ir leidi sustingti. Kai sustingsta, galima nudažyti viena ar keliomis spalvomis, paskui nulakuoti.
Dar vienas V. Valienės hobis – puošti butelius. Butelį aplipdo spalvotu popierium. Iš tiulio pasiuva sijonėlį arba suknelę, apvelka butelį, jo kaklą papuošia skrybėlaite, uždeda karolius – ne butelis, o daili panelė.
Prieš Kalėdas kaimynė paprašė aprengti net tris butelius, kad galėtų padovanoti marčioms. Ponia Vita darbavosi iki penkių ryto. „Taip įsijaučiau, kad būčiau galėjusi dirbti ir iki aštuonių, – mena auksarankė. – Dieną daug buities darbų, rutinos, o vakare nėra šurmulio, ramu, ateina įkvėpimas, galiu darbuotis per naktį.“
Butelio formos padiktuoja daug idėjų. Iš jų galima kurti ne tik damas. Pavyzdžiui, savo vyrui Vytautui iš butelio ji padarė traktorininką su kastuvu rankoje. Kadangi jos vyras – sumanus, darbdavių giriamas mechanizatorius.
Iš senų perskaitytų laikraščių V. Valienė kuria žaislus eglutei, puokšteles ir rėmelius nuotraukoms.
Laikraštį ji sulanksto pailgomis juostelėmis. Jas sukarpo mažesniais gabaliukais, susuka į ritinėlius ir išeina gėlytės. Jas klijais prilipdo ant iš kartono iškirpto rėmelio, nupurškia dažais, kai nudžiūsta, padekoruoja spalvotu nagų laku, ir išeina originalus rėmelis.
Priedai prie vokelio
Moteris sako, jog laikraštis – puiki medžiaga rankdarbiams. Jis gerai sugeria dažus. Kartais iš laikraščio padaro ir gėlių puokšteles. Jas sudeda ir pritvirtina iš kartono padarytame krepšelyje. Drugeliu prisega vokelį su atviruku ir pinigo banknotu.
Moteris sako, jog tai puikus priedas prie piniginės dovanos. Kadangi dabar niekas, net vaikai, eidami į gimtadienius, neperka dovanų, o neša vokelius su pinigais, nepatogu įteikti vieną vokelį. Kai jis nekaltai prisegtas prie pačios pagaminto suvenyro – visai kas kita.
Kartais gėlytes puokštelėms ponia Vita daro iš tampomo popieriaus.
Mėgsta priedus prie vokelio padaryti ir iš putplasčio. Pavyzdžiui, savo vyrui su švente padovanojo iš putplasčio išpjaustytą folija ir saldainiais apklijuotą traktorių, kurio viduje buvo dovana – chalatas. Sesers šventei išpjaustė automobilį ir taip pat jį aplipdė folija ir saldainiais. Tai buvo simbolinė dovana, kadangi tuo metu buvo sugedęs sesės automobilis.
Idėjų padiktuoja ir medis
V. Valienė mėgsta vaikščioti po mišką. Jis taip pat padiktuoja daug idėjų kūrybai. Savo balkoną-terasą moteris papuošė senu paveikslu, kurį jau ruošėsi išmesti. Įrėmino jį medžio šakomis, pakabino ant sienos. Puikus akcentas balkonui.
Tarp malkų radusi storą šaką išpuvusiu viduriu pamanė, jog deginti ją gaila. Moteris išvalė puvėsius, pridėjo samanų, į jas augaliukų, pastatė žvakių ir papuošė savo stalą unikalia puokšte.
Iš pačios gamtos pasiūlytų medžiagų: kadugių, sausuolių ponia Vita padaro ir Vėlinių puokščių.
Autorės nuotr.
Vita Valienė sugalvojo paplatinti buto balkoną, ir jis virto terasa, kurioje galima vaišintis, vakaroti, išsikepti šašlykų
.
Vitos Valienės rankose butelis tampa mergaite.
Iš cemento ir maišo medžiagos padaryti vazonai laukia pavasario, kai į juos bus pasodinami augalai.
Puokštelės kartais tarnauja kaip suvenyras šalia dovanojamo vokelio.
Rėmelis dukros nuotraukai ir pakabukas padaryti iš senų laikraščių.