Namus puošia gamtos dovanos

Namus puošia gamtos dovanos

Namus puošia gamtos dovanos

Pasak šiaulietės floristės Miglės Plukienės, dar nevėlu pasiimti paskutines rudens dovanas: nukritusių lapų, kaštonų, gilių, nusiskinti įvairių šakelių su apdžiūvusiais vaisiais, spygliais ar gražiai apsamanojusių, neišmesti pupelių ankščių. Iš jų galima sukurti neįtikėtinai gražių dalykų.

Laimutė ZIMKIENĖ

redakcija@skrastas.lt

„Pirmuoju smuiku griežia augalas“

Miglė Plukienė sako, kad dabar jos kūrybos įkvėpėjos — gilės. Ąžuolo vaisius nuostabus ne tik savo forma. Iš gilių verdama aromatinga kava, o jų kepurėlės primena mažyčius kavos puodelius.

Paskutinėje M. Plukienės parodoje „Gilių kava“, kuri kelias savaites buvo eksponuojama salone “Skizze“ Šiauliuose, netrūko ne tik kompozicijų su gilėmis ir lapais — buvo moliūgas, šparaginės pupelės ir jų virkščiai, dumplainis ir dar įvairios žolės žolelės.

„Galiu papildyti kompoziciją kokiu stikleliu ar siūleliu, tačiau svarbiausia joje — natūralumas, ne blizgučiai. Pirmuoju smuiku griežia augalas,“ — kalba floristė.

Floristai — sugadinti žmonės

Iš augalų Miglė yra sukūrusi įvairiausių puokščių, paveikslų, kompozicijų parduotuvių vitrinoms, parodoms. Jos namuose ant sienos kabo triptikas, padarytas iš žievės ir samanų.

„Kai įsimylėjau beržo žievę, padariau gėlės vazonėlį su rankenėle iš natūralios šakos, vyniodavau puokštes į tošies gabalus, arba suplėšiusi žievę mažais gabaliukais panaudodavau ją įvairioms kompozicijoms. Prieš Vėlines taip pat teko tokią kurti“, — pasakoja floristė.

Rudenį ji prisirenka kaštonų kotelių, ir iš jų formuoja kalėdinę eglutę. Per Adventą tokia kompozicija stovi kukli, vienspalvė, o atėjus Kalėdoms papuošiama auksiniu ar sidabriniu siūleliu, obuoliukais.

Medžiagų kūrybai Miglė randa visur. „Floristai — sugadinti žmonės, — juokiasi M. Plukienė. — Atvažiavę į gamtą ilsėtis, jie vis vien šniukštinėja, dairosi: ta šakelė tiktų vienam, ta žievė — kitkam... samanėlė, lapelis. Ieškai. Aš apžiūriu ir malkas prie židinio, ir vyrui dažnai sakau: neišmesk tos malkos, gal iš jos ką nors padarysiu.“

Mažas darželis arbatinuke

M. Plukienė neabejoja, kad pasipuošti savo namus nesudėtingomis augalų kompozicijomis gali kiekvienas.

„Paimkite gražų indą, įdėkite kelis svogūnus, priberkite kaštonų, gilių ar pupelių, papuoškite džiovintomis žolelėmis. Pastatykite ant stalo virtuvėje ar kambaryje, ir jūsų aplinka padvelks jaukumu, — pataria Miglė. — Svarbiausia žinoti, kokioje erdvėje bus kompozicija: ar ji bus padėta ant staliuko, ar aukštai ant lentynėlės, ar kabinama ant sienos ar paluby, koks bus indas ar karkasas. Tai nulemia kompozicijos formą.“

Galima turėti mažą darželį arbatinuke. Miglė tokį turi ir rodo. Gražios formos arbatinuke auga mėtos. „Labai mėgau šitą indą, — sako floristė. — Bet jis pradėjo skilinėti iš vidaus, leisti vandenį, o išmesti gaila. Sakau, imsiu ir pasodinsiu jame ką nors.“

Ant palangės galima pastatyti kelis arbatinukus su petražolėmis, baziliku, čiobreliu, svogūnu. Bus įdomus ir originalus daržas.

Trumpalaikis menas

Floristė pataria ir kaip pasipuošti namus Advento metu, artėjant Kalėdoms. Dar galima prisirinkti lapų, gilių, kankorėžių, gražių šakelių ir visa tai panaudoti kuriant Advento vainiką. Galima susikurti ir eglutę, pavyzdžiui, iš šieno.

Vienas paprasčiausių būdų pasidaryti karkasą — paimti tuščią vyno ar šampano butelį. Jį reikia apdėti šienu, siūlu ar vielute apsukant ir formuojant į viršų plonėjantį kūgį. Po to — dekoruok kaip nori. Mažais obuoliukais, siūleliais, mandarinų žievelėmis.

Kalėdinę eglutę galima pasidaryti ir iš šparaginių pupelių ankščių. Pupeles išimi, sunaudoji maistui, o ankštis apklijuoji ant seno butelio. Eglutę galima apipurkšti auksine, sidabrine ar balta lyg sniegas spalva.

„Floristika — trumpalaikis menas, bet tuo ir žavus, — kalba Miglė Plukienė. — Gamta nuolat keičiasi ir mes daug ką pražiopsom.“

Jono TAMULIO nuotr.

ĮKVĖPIMAS: Floristė Miglė Plukienė sako šį sezoną įsimylėjusi giles, o parodą kūrusi pagal Gintarės Adomaitytės pasaką „Gilių kava“, kurios pagrindiniai veikėjai — Ruduo ir Vasara. Prie kompozicijos “Židinys“, kuriame Vasara kūrena Rudens laiškus — lapus. Paveikslo rėmas apsuktas smulkiažiedžio vilkdalgio lapais, viduje kompozicija iš dumplainio žiedų ir jų kotelių.

ŽIEMA: kompozicija sukurta iš rudeninės plukės lapų, naudojant „blogąją“ lapų pusę, pilkas samanėles, karpytalapio ąžuolo gilių kepurėles ir stiklinius papuošimus.

ODĖ: Šioje kompozicijoje panaudotos violetinės šparaginės pupeles, jų virkščiai, t.y., kotai, vynuogių žievės ir daug gilių.

 ĮKVĖPĖJOS: Ąžuolo ilės, jų kepurėles, glicerinuotos ir mėlynai dažytos samanos bei vinvyčio uogos.

VAINIKAS: kompozicijos moliūgą floristė Miglė Plukienė užsiaugino savo darže. Jis papuoštas rudeniniais augalais: miniatiūrinėmis paprikomis, erškėčių vaisiais, spanguolėmis, riešutais, rojaus obuoliukais, vinvyčio uogomis, gilėmis, taip pat besivyniojančios aktinidijos šakelėmis.

 DRAUGAI: Floristė Miglė Plukienė, apsikabinusi savo kūrinius ir mėgstamos pasakos personažus: Vasarą bei Rudenį.