Namų statybos: kaip išsirinkti stogo dangą?

Autorių nuotr.
Jei turite namą, turbūt klausimas ,,kokią stogo dangą pasirinkti?” jums jau pažįstamas. Jei dar tik planuojate jį statyti, be abejonės jis jums nuolat sukasi galvoje. Dėmesingas žvilgsnis į praeinančių namų stogus ir atidesnis statybų portalų bei žurnalų skaitymas dažniausiai kelia dar daugiau klausimų. Pavyzdžiui: kuri danga geriausia, kokią medžiagą arba spalvą išsirinkti, koks turėtų būti nuolydžio kampas ir pan. Ką reikia žinoti, prieš nusprendžiant, kokią stogo dangą pasirinkti? Pamėginsime atsakyti.

Ar perkate baigtą namo projektą?

Prieš nuspręsdami pirkti namo projektą ir vystyti jo tolesnius nurodymus, patikrinkite, ar jo nurodymai atitinka vietos plėtros planą. Tik tada pereikite prie projektuotojo pasiūlytos stogo dengimo dalies: stogo tipo, nuolydžio laipsnio su leistinais nuokrypiais, stogo sudėtingumo ir pan. 

Jei planuojama lengvesnė stogo danga, numatoma statybos kaina bus artima realioms sąnaudoms, o pakeitus, pvz., į sunkesnes čerpes, reikės pakeisti kone visą projektą: sustiprinti tam tikras konstrukcijas, padidinti statybos laiką ir biudžetą. 

Jei projekte numatomas paprastas dvišlaitis stogas, be mansardų ar stogo langų – pelningiausias variantas yra rinktis pagal išmatavimus supjaustytas metalines stogo čerpes arba moderniai atrodančias siūlines stogo plokštes. Metalinė stogo danga yra paklausi prekė dėl savo lengvo montavimo, todėl statybų metu dengdami stogą tikrai neužtruksite ilgiau nei žadėta.

Pasikalbėkite su patyrusiu stogdengiu

Susitarkite su stogų dengimo įmone dėl susitikimo, kurio metu galėtumėte parodyti namo projektą, pasikalbėtumėte apie savo poreikius, lūkesčius dėl stogo estetikos ir palėpės funkcionalumo. Ilgus metus rinkoje veikiančios įmonės tikrai pasidalins su jumis savo patirtimi apie įvairias stogo dangų medžiagas, jų klojimo ir eksploatavimo ekonominius aspektus ar rekomenduojamus priedus, turinčius įtakos stogo šilumos izoliacijai ir akustinėms savybėms. 

Profesionalas turėtų jums paaiškinti, kaip dangos tipas turi įtakos santvaros konstrukcijos reikalavimams, kokie išankstinio dengimo būdai leidžiami, kokie reikalavimai keliami vėjo ir šilumos izoliacijai. Jei svarstote įsigyti plienines stogo čerpes, verta stogdengiui pasakyti, kur bus namas ir kokios aplinkos sąlygos darys įtaką. Padidėjęs saulės ar drėgmės poveikis, miško ar judraus kelio artumas gali parodyti, kokios formos ir tipo danga turėtų tikti geriausiai.

Nustatykite statyboms skirtą biudžetą

Investicija į gerai veikiantį, t. y., vėdinamą ir sandarų stogą, yra labai svarbi visai namų ūkio ekosistemai. Kiekviena stogo medžiaga turi tam tikrą tarnavimo laiką, todėl brangiausias sprendimas yra keraminės čerpės, o šioje kategorijoje – mažo formato paprastos čerpės. 

Jei jūsų tikslas yra statyti ekonomišką namą, universaliausia stogo danga yra čerpė – ją galima dėti ant renovuoto namo ir naujo gyvenamojo pastato, biuro ar ūkinio pastato stogo. Rinkoje esantys modeliai puikiai imituoja profiliuotas ir plokščias plyteles, medines vantas ir netgi sukuria visiškai naujus raštus. Besidomėdami skirtingų stogo dangų modelių pasiūla atkreipkite dėmesį į apsauginės dangos tipą, nes nuo jos priklauso stogo ilgaamžiškumas ir atsparumas rūdims, mechaniniams pažeidimams bei UV spindulių poveikiui. 

Galiausiai, stogų dangos tipo pasirinkimas yra labai individualus reikalas, tačiau nereikia pamiršti, kad kita medalio pusė – patikimas stogų dengimo įmonės darbas. Todėl verta ieškoti įmonės, turinčios patirties klojant tam tikro tipo stogo dangą ir turinčios geras rekomendacijas iš kitų statybininkų.