Naminė juoda duonutė

Naminė juoda duonutė

MOČIUTĖS RECEPTAS

Naminė juoda duonutė

Gruzdžiuose (Šiaulių rajonas) gyvenanti garbaus amžiaus Emilija Adomaitienė pačios kepta namine duonute iki šiol mėgsta palepinti ir jau du suaugusius sūnus, ir šešetą anūkėlių. Tiesa, vyresnėlis anūkas jau vidurinę bebaigiąs, bet močiutės keptą duonutę labiau vertina už pirktinę.

Virginija KIRNIENĖ

virginija@skrastas.lt

Iš mamos išmokusi

Emilijos Adomaitienės vaikystė prabėgo Šiupyliuose. Ten ji ir išmokusi duonutę kepti. Anais laikais kaime apie pirktinę duoną nė minties nebuvę, šypsosi dabar jau 75-us pradėjusi Emilija.

„Mama duonutę kepdavo pagal visus papročius: krosnies vidų išvalydavo su vanta, kad pelenų neliktų. Ant ližės klodavo ajerų, kopūstų ar apynių lapus. Tik tada ant jos padėtą duonutės kepalą pašaudavo į krosnį“, — vaikystę mena dabar jau močiutė Emilija.

Kai ištekėjusi su vyru persikėlė į Gruzdžius, ji taip pat namie kepdavo duoną. Tarybiniais metais miestelyje atsidarė konditerijos cechas, kur ir ji kelis metus konditere dirbo.

Anuomet, mena, duona buvusi itin paklausi — nebuvo labai ko rinktis net ir iš pirktinės. Vėliau ceche imta kepti ne tik įvairių rūšių duoną, bet ir pyragus, sausainius.

Dabar sako Emilija skanios duonos apstu ir parduotuvėse. Pačiai kepti reikia ir laiko, ir nusiteikimo. Vienai nedaug ir tereikia. Tad dažniausiai perka parduotuvėje. Bet vaikai su anūkais močiutės visada prieš didesnes metų šventes prašo tik naminės duonutės iškepti.

Močiutė turi senovišką duonkubilį. Jame užmaišo raugą, o suformuotus penkis kepalus vaikai išsiveža į namus iškepti — Emilijos krosnis be orkaitės.

Kaimiškos duonutės receptas

Močiutė Emilija sako pirmiausia reikia pasiruošti mišinio: smulkiai supjaustyti svogūno galvą, įdėti saujelę druskos ir kmynų. Viską gerai išmaišyti ir juo ištrinti duonkubilio vidų.

Duonutei užmaišyti reikia apie šešis litrus vandens ir beveik kilogramo ruginių miltų. Iš šio kiekio išeina penketas kepalų.

Trečdalį miltų užpilti vandeniu, užvirintu iki pirmojo „burbuliuko“. Juo užplikyti likusius miltus. Ant viršaus dar pabarstyti miltų. Duonkubilį uždengti skudurėliu ir palikti visai nakčiai. Galima įdėti ir truputį kvietinių miltų — duonutė geriau iškils.

Antrą dieną užpliką medine mentele reikia kas porą valandų paplakti — raugas yra be mielių, tad ir įrūgsta lėčiau. Trečiądien, kai raugas būna gerai įrūgęs, reikia jį paragauti. Jei kiek rūgštokas, įdėti truputį cukraus, tada duonutė bus švelniai saldrūgštė.

Kas neturi krosnies, duonutę gali kepti viryklės orkaitėje, tik skardą reikia pabarstyti miltais.

IŠNAŠA: Kad duonutė ilgiau išsilaikytų šviežia, močiutė Emilija sako ją suvilganti trupučiu vandens ir uždengianti drobele — ilgai išlieka ir minkšta.

DUONUTĖ: Emilija Adomaitienė sako, kad be miltų ir vandens, ji į duonutę įmaišanti ir žiupsnelį meilės. Gal todėl iki šiol ją mėgsta jau suaugę sūnūs ir šešetas jos anūkų.

Jono TAMULIO nuotr.