Namas per penkis mėnesius

Namas per penkis mėnesius

KETURI KAMPAI

Namas per penkis mėnesius

Kelmiškiai Rasa ir Vaidas Sapragonai nuo vasaros gyvena moderniame karkasiniame name, kurį pasistatė ir įsirengė per penkis mėnesius. Bute ir nuosavame, bet pirktame name gyvenusi šeima sako, kad joks būstas negali prilygti naujam pačių išsirinktoje vietoje statytam namui, kuriame pačių suplanuotos ir būtent jų šeimos poreikiams pritaikytos erdvės.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Kelionė link savo namų

Tris dukras auginanti Rasos ir Vaido Sapragonų šeima prieš keletą metų gyveno keturių kambarių bute. Pabrango šildymas. Per mėnesį teko mokėti po penkis šimtus litų. Daugiavaikei šeimai tai didžiulis finansinis krūvis. Jokių lengvatų jie negalėjo gauti. Mat abu dirbo. „Pamenu tuo metu mūsų laiptinėje kompensacijų negavome tik mes ir dar viena šeima, — pasakoja Rasa. — Ėmė pyktis, nes kiti, gaunantys kompensacijas, gyveno už mus geriau.“

Sapragonai nusprendė parduoti butą, imti paskolą ir pirkti namą. Už butą buvo mokėję 28 tūkstančius litų. Dar apie dešimt tūkstančių įdėję jį remontuodami. Parduoti teko už 15,5 tūkstančio litų. Pabrangus šildymui, keturių kambarių butai neturėjo paklausos.

Penkių žmonių šeima laikinai apsigyveno pas močiutę. Mat tuo metu Kelmėje beveik nebuvo parduodamų namų. Be to anuomet sudėtingiau buvo gauti banko paskolą. „Tuomet prausėmės dubenyje, vandenį nešėme kibiru iš šulinio. O jaunėlės dukros buvo dar visai mažos,“ — savo vargus mena Sapragonai.

Pagaliau surado Kelmėje namą. Apleistą. Ne tokį, kokio norėtų. Bet pirko. Nes neturėjo kitos išeities. Ketverius metus jame gyveno. Visus tuos metus vyko remontas. „Visą tą laiką jokių atostogų. Visi pinigai išeidavo remontams. Bet suremontavome tik pirmą aukštą. Tuomet supratome, jog tas namas mums — per didelis. Jis tinkamas gyventi dviem šeimoms. O mes į antrą aukštą nė neužlipdavome. Pagalvojome, jog dar ilgai teks vargti, kol suremontuosime antrąjį aukštą. Slėgė ir paskola.“

Kai buvo geros nekilnojamojo turto kainos, Sapragonai pardavė namą. Išsinuomavo dviejų kambarių butą ir laikinai apsigyveno jame.

Norvegams skirtas namas Lietuvoje

Vaidas internete sužinojo apie firmą, kuri greitai pastato skydinius namus. „Naujo būsto reikėjo greitai. Nenorėjom įsivelti į septynerių ar aštuonerių metų statybas. Pasiskaičiavom, kad už parduotą namą gautų pinigų turėtų užtekti grąžinti visą paskolą ir pastatyti naują namą,“ — pasakoja šeiminininkas.

Kolektyvinių sodų bendrijoje Sapragonai už 36 tūkstančius litų nupirko porą šalia vienas kito esančių sklypų. Tuomet vienoje Gargždų bendrovėje užsakė karkasinį skydinį namą. Ši bendrovė gamina namus norvegams. Sapragonų sklype pastatytas pirmasis šios bendrovės namas Lietuvoje.

Jauna šeima pasirinko optimalų variantą — pirko tik namo sienas. Jos kainavo per 80 tūkstančių litų. Sienų, po to, kai buvo aptartas išplanavimas ir pateiktas užsakymas, laukti reikėjo pusantro mėnesio. Namą bendrovės darbininkai surinko per keturias dienas. Atsivežė pagamintus blokus. Išorinės lentos jau buvo ir nudažytos.

Pasak Vaido, sienų blokai primena sumuštinį. Lauko pusėje dažytos lentos, po jomis — pjuvenų plokštė, paskui vėjo neperpučiama plėvelė, akmens vatos sluoksnis ir vėl lentos.

„Labai patiko bendrovės vyrų darbo kultūra, — prisimena Rasa. — Jie dirbo iki vėlyvo vakaro. Paskui važiuodavo į namus. Rytą aštuntą vėl būdavo darbe. Ir jokių keiksmų. Dirba pasidainuodami, pasišvilpaudami. Penki vyrai per keturias dienas sugebėjo surinkti visą namą. Jie skaičiavo kartu su mumis. Juk į namo kainą įėjo ir darbininkų kelionės.“

Sienas atvežusi firma galėjo namą ir įrengti. Per porą mėnesių. Tačiau visas malonumas tuomet būtų kainavęs apie 400 tūkstančių. Be to, kai kurie firmos siūlomi dalykai nebuvo priimtini. Pavyzdžiui, Sapragonai norėjo, kad lengvų konstrukcijų namas turėtų sunkesnį stogą. Jį dengė čerpėmis.

Vaidas daug darbų mokėjo pats, konsultavosi su pažįstamais inžinieriais, be to, nuolat ieškojo pigesnių kokybiškų medžiagų. Namas šeimai kainavo apie 250 tūkstančių. „Jeigu būtume statę bent pusantrų metų, būtų atsėję dar pigiau, — sako Vaidas. — Būtų užtekę laiko paieškoti dar pigesnio varianto. Dabar už kai kuriuos dalykus teko ir permokėti. Darbai vyksta, medžiagos reikia tuoj pat. Nėra kada ilgiau ieškoti.“

Per žiemą Vaidas tekinas bėgdavęs iš darbo į statybas. Name praleido visus savaitgalius. Pats suko plokštes, kalė medį, klijavo tapetus. Kartais vienintelė jo pagalbininkė būdavo dukra Goda. Rasa ėjo į darbą ir turėjo rūpintis mažomis dukrytėmis.

Namo sienos sustatytos pernai lapkritį. Gegužės mėnesį Sapragonai iš nuomojamo buto jau persikėlė gyventi į savo namą.

Nereikia būti kūriku

Iš pažiūros nedideliame karkasiniame name daugiavaikei šeimai pakanka erdvės. Viršuje trys miegamieji ir vonia. Pirmame aukšte koridorius, su virtuve sujungta svetainė, darbo kambarys, vonia, tualetas ir katilinė. Per vasarą Vaidas dar spėjo padaryti įspūdingą terasą, į kurią patenki iš svetainės.

Rasą žavi gamta. Sodų bendrijoje nėra daug nuolatinių gyventojų. Čia tikras kaimas. Iš šuniuko dubenėlio ateina paėsti lapės. Rytais gieda kaimynų gaidys. Kieme auga obelys ir kriaušės. Už poros šimtų metrų teka Kražantė. Ir Kelmė visai netoli — tik už trijų kilometrų. Apie tokius namus moteris sako visada svajojusi.

Vaidas labiausiai džiaugiasi šildymo sistema. Nusipirko granulių katilą. Tiesa, jis kainavo brangokai, aštuonis tūkstančius litų. Tačiau atsiperka. Granulių tona kainuoja 400 — 450 litų. Žiemai užtenka dviejų tonų. Taigi, už aštuonis ar devynis šimtus litų visą sezoną turi šilumą ir karštą vandenį.

Ir nereikia būti kūriku. Į katilą granulių įpili tik kas aštuonios — dešimt dienų. Name — pastovi temperatūra. Būstas neišvėsta. Išvažiavus į svečius, nereikia skubėti namo ir baimintis, kad nesusprogtų radiatoriai. Be to, tai ekologiškas kuras. „Netgi dūmai iš kamino beveik nerūksta,“ — juokauja Sapragonai.

TVIRTOVĖ: Tik patys pasistatę tokį namą, koks jiems patinka, Rasa ir Vaidas Sapragonai pajuto, jog jų namai — jų tvirtovė.

PATOBULINIMAS: Vaidas namą pagražino per vasarą sumeistravęs didžiulę terasą.

PATOGUMAI: Šeimininkauti patogioje virtuvėje — vienas malonumas.

RANKDARBIAI: Iš senųjų namų Vaidas atsivežė tik savo sumeistrautą lentynėlę.

ŠILUMA: Naujuose namuose Sapragonų šeimai jauku ir šilta.

Autorės nuotr.

PROCESAS: Vaidas įamžino savo namo statybą. Penki darbininkai iš skydų sudėliojo namą per keturias dienas.

Vaido SAPRAGONO nuotr

citata: „Jauna šeima pasirinko optimalų variantą — pirko tik namo sienas. Jos kainavo per 80 tūkstančių litų. Sienų, po to, kai buvo aptartas išplanavimas ir pateiktas užsakymas, laukti reikėjo pusantro mėnesio. Namą bendrovės darbininkai surinko per keturias dienas. “