Muilo gamintojams rūpi ekologija

Muilo gamintojams rūpi ekologija

Muilo gamintojams rūpi ekologija

Šiauliečiai Nerijus Nosevičius ir Edita Žolynienė sako, kad rankų darbo muilas — kaip močiutės maistas: gaminamas su meile ir pamėgtais priedais. Pora nevadina savęs verslininkais, sako esantys amatininkai, tradicinės kultūros puoselėtojai.

Rūta JUKNEVIČIŪTĖ

ruta_ju@skrastas.lt

Ne akiai, o sveikatai

N. Nosevičius ir E. Žolynienė rankų darbo muilus gaminti pradėjo prieš pusantrų metų. Iš pradžių gamino tik sau, vėliau muilo pradėjo prašyti draugai, jų pažįstami. Taip ir užsivedė karuselė — dabar žmonės patys susiranda.

„Nevadiname savęs verslininkais, esame amatininkai, tradicinės kultūros puoselėtojai, o ne vartotojiškosios“, — sako Nerijus. Rankų darbo muilą Šiauliuose jie pradėjo gaminti pirmieji.

Kam gaminti muilą patiems, kai galima nusipirkti parduotuvėje? Nerijus sako, kad muilo virimo procesas — savotiška relaksacija.

„Kai maistą gamina močiutė, įdeda meilės ir tai, ką anūkas labiausiai mėgsta. Kai duoną nusiperki iš parduotuvės, gal ir skani, bet vis tiek ne močiutės...“, — paaiškina Nerijus.

Anot Editos, žmonės per daug prisirišę prie gražių formų, žvilgančių pakuočių. Ir prieš įsigyjant muilą žmonės visada pirmiau pauosto, pačiupinėja ir tik vėliau pasidomi, kuo jis naudingas. Moteris mano, kad turėtų būti atvirkščiai.

Tiesa, namuose gamintas muilas kvapu ar grožiu nekonkuruoja su parduodamais parduotuvėse, tačiau yra sveikesnis odai — jame nėra sintetinių medžiagų.

Ne tik rankoms plauti

Pasak muilo gamintojų, vienas muilo gabalėlis gali pakeisti ir šampūną, ir indų ploviklį, ir skalbimo miltelius. Taip sutaupys ne tik žmogus, bet ir nenukentės gamta — mažiau chemijos bus naudojama.

„Žmonės pirmą kartą pabandę išsiplauti plaukus muilu, tuo nesusižavi: sako, jog plaukai tampa šiurkštūs. Tačiau plaukai prie plovimo muilu pripranta per kelis mėnesius“, — sako Edita. Dar galima plaukus plauti ir kiaušinio baltymu, muilo riešutais.

Moteris siūlo susimąstyti: „Jei ant dirvožemio nuolat pilsi chemikalus, kas jame užaugs?“. Sintetinių priedų turintys šampūnai iš lėto naikina plaukų svogūnėlius, todėl plaukai nebeauga taip greitai.

Nerijus ir Edita stengiasi gyventi ekologiškai, nepasiduoti vartojimo kultui: „Nesame ekologijos fanatikai. Stengiamės išlaikyti aukso vidurį. Automobiliu dar važinėjame, o tai neekologiška. Didžiuosiuose prekybos centruose perkame labai nedaug: daugiausia maistą perkame iš kaimo žmonių“.

Kaip gaminti muilą namie?

Nerijus juokauja, kad kelis gabalėlius muilo galima pagaminti ne tik namie, bet ir automobilyje.

Visi muilai susideda iš dviejų pagrindinių ingredientų: riebalų ir šarmo. Anksčiau žmonės naudodavo kiaulės riebalus, dabar specializuotose parduotuvėse galima nusipirkti įvairių aliejų: kokosų, saulėgrąžų, palmių, alyvuogių ir kitų. Aliejų geriausia rinktis nerafinuotą, t.y. šalto spaudimo. Jame išlieka veikliosios medžiagos. Kito svarbaus ingrediento, šarmo, parduotuvėse neįsigysi. Jo parduoda pramonės įmonės.

Pora primena, kad dirbant su šarmu būtina laikytis atsargumo priemonių: dėvėti pirštines, specialų chalatą, akinius.

Gaminant muilą distiliuotame ar šaltinio vandenyje ištirpdomas natrio šarmas. Ant viryklės pakaitinamas aliejų mišinys, vėliau į jį pilamas šarmo tirpalas. Maišoma mediniu šaukštu, kol masė įgauna grietinės konsistenciją.

Į ją galima įdėti įvairių vaistažolių: medetkų, ramunėlių ar kitų žiedų. Galima dėti ir kosmetinio molio ar cinamono.

Išvirta masė supilama į formas ir paliekama stingti apie parą.

Namų sąlygomis galima pasigaminti ir skystą muilą ar net indų ploviklį: sutarkuojant tą patį muilą, tirpdant masę ant viryklės ir atskiedžiant su šiek tiek vandens.

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

 

MUILAS: Tokius muilo gabalėlius galima pasidaryti ir namie.

 

POMĖGIS: Nerijus ir Edita sako, kad muilo gaminimas — jiems ir pomėgis, ir pragyvenimo šaltinis.