Molio asla atgimsta

Molio asla atgimsta

Molio asla atgimsta

Ekologiškus interjerus kuriantys Eduardas ir Džiuljeta Kaltanai bando šiuolaikiniuose namuose atgaivinti senoviškos natūralios molio aslos tradiciją. Nemačius sunku net įsivaizduoti, kad molio asla gali ne tik patraukliai atrodyti, bet ir kvepėti bičių vašku.

Irena BUDRIENĖ

Nenorėjo nuodingos aplinkos

— Kodėl susidomėjote ekologišku interjeru?

— Ekologišku interjeru susidomėjome panašiai tuo pat metu, kaip ir ekologiškais namais — maždaug prieš šešerius metus.

Tuo metu informacijos apie ekologiškus namus ir jų apdailos būdus buvo nedaug, tačiau gilintis į šią sritį paskatino susidūrimas su chemija „pagerintomis“ dekoravimo medžiagomis.

Mus atgrasė įprastų apdailos medžiagų nuodingumas. Pavyzdžiui, lakuodamas parketą meistras turėdavo užsidėti respiratorių, nes išsiskirianti iš lako rūgštis taip graužė akis ir kvėpavimo takus, kad ilgiau nei pusvalandį tokioje patalpoje neįmanoma išbūti.

Ne ką geresnės ir kitos apdailos medžiagos, naudojamos interjero apdailoje — klijai, dažai, skiedikliai ir kitos. Todėl pradėjome ieškoti alternatyvų — norėjome pasistatyti ekologišką, sveiką namą, o jo apdailoje naudoti kiek įmanoma natūralesnes medžiagas.

Dalyvaudami praktiniuose ir teoriniuose ekologiškų namų statybos seminaruose užsienyje (Vokietijoje, Belgijoje, Slovakijoje, Estijoje), atradome pačią natūraliausią statybinę medžiagą — molį, kuris gali būti puikiai pritaikomas ir interjero apdailoje — nuo molio aslos iki sienų ir lubų dekoravimo molio tinku ir dažais.

Padeda fantazija ir patirtis

— Ar toks interjeras gali būti patrauklus?

— Turėdami nemažą meninio dekoravimo patirtį, ją tobuliname interjere panaudodami tik natūralias medžiagas: balto ir rudo molio tinką, linų sėmenų aliejų, gamtinę vabzdžių dervą šlaką, bičių vašką, žemės ir mineralinius pigmentus ir kita.

Todėl drąsiai galime teigti — ekologiškas interjeras ne tik sveikas, bet ir gražus, jei darbus atlieka išmanantis specialistas. Bet koks architekto ar dizainerio sumanymas gali būti sėkmingai įgyvendintas natūraliomis, ekologiškomis medžiagomis.

— Kaip gimsta įdomaus eko interjero idėja, ar ją diktuoja užsakovo pageidavimai, skonis, gyvenimo būdas?

— Kadangi mes propaguojame ekologiškus būstus ir jų apdailą, tai natūralu, kad mus pasirenka užsakovai, norintys gyventi sveikesnėje aplinkoje.

— Kuriuose kambariuose ekologiškas interjeras tiesiog būtinas?

— Ypač daug dėmesio skiriama miegamiesiems (juose praleidžiame trečdalį savo gyvenimo) ir vaikų kambariams, nes tai vieta, kurioje neturėtų būti jokių toksiškų medžiagų. Vienas iš mūsų tikslų — padėti tėvams sukurti ne tik gražią, bet ir kiek galima sveikesnę gyvenamąją aplinką savo vaikams.

Asla kaupia šilumą

— Ar esate aslos atgaivinimo pradininkai Lietuvoje, Šiauliuose?

— Besidalydami aslos gamybos subtilybėmis su bendraminčiais iš Lietuvos ir užsienio, ištobulinome technologiją, leidžiančią sukurti stiprią, atsparią, plaunamą grindų dangą — aslą, kurios gamyboje naudojame tik natūralias vietines žaliavas — molį, smėlį, žvyrą, linų sėmenų aliejų, bičių vašką.

Atgaivinta senoji aslos plūkimo technologija patobulinta impregnuojant ją linų sėmenų aliejumi ir poliruojant natūraliu vašku. Spalvinant natūraliais pigmentais, galima sukurti įvairių atspalvių aslą, dekoruoti ją piešiniais.

— Kokiomis savybėmis pasižymi asla? Ar sunku ją prižiūrėti? Ar asla ilgaamžė?

— Molio asla pasižymi ir dar viena gera savybe — didele termomase, tai yra sugebėjimu sukaupti didelį kiekį šilumos. Todėl aslą rekomenduotume norintiesiems įsirengti grindinį šildymą — molis yra puikus šilumos laidininkas. Dieną ir nuo saulės asla gali įšilti, o vakare palaipsniui šilumą atiduoti namams.

Asla prižiūrima panašiai, kaip kietmedžio grindys — porą kartų per metus ją reikėtų išvaškuoti. Asla antistatiška, o prireikus — lengvai remontuojama.

— Ar įmanoma aslą pasidaryti pačiam? Kokių sugebėjimų, meninių polinkių reikia?

— Aslai pasidaryti reikia dviejų sąlygų — technologijos išmanymo ir patirties. Kaip, beje, ir bet kurioje kitoje veikloje.

— Kokie žmonės domisi eko interjeru ir apskritai ekologiškais namais? Tai — gyvenimo būdas ar filosofija?

— Ekologija domisi labai skirtingi žmonės, tačiau juos vienija vienas bendras bruožas — jiems ne tas pats, kaip gyvena jie ir kaip gyvens jų vaikai ir anūkai.

Šiems žmonėms negalioja posakis: „Po manęs nors ir tvanas“. Dažniausiai tai — išprusę, kūrybiški, plačiai į pasaulį žiūrintys, nestereotipinio mąstymo žmonės. Džiaugiamės, kad tokių žmonių vis daugėja.

NORAS: Ekologiškus interjerus kuriantys Eduardas ir Džiuljeta Kaltanai ne tik patys gyvena sveikoje aplinkoje, bet padeda tokius namus susikurti ir kitiems.

ESTETIKA: Natūraliomis medžiagomis dekoruotos sienos atrodo originaliai.

GALIMYBĖ: Molio tinkas limpa ir prie šiaudinio namo sienų.

FRAGMENTAS: Sunki, atspari, šilumą sauganti lietuviška asla pranoksta ispaniškas keramikos plyteles. 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

NATŪRALUMAS: Šis privatus interjeras dekoruotas tik natūraliomis medžiagomis — rudu ir baltu moliu. 

 

ASLA: Atgaivinta senoji aslos plūkimo technologija patobulinta impregnuojant ją linų sėmenų aliejumi ir poliruojant natūraliu vašku. Piešinys asloje — menininko fantazijos vaisius.

Asmeninio archyvo nuotr.