
Naujausios
Moldavams atliekų rūšiavimas dar mažai pažįstamas
Moldavijos Ungenio miesto savivaldybė nuo 2008-ųjų metų pradėjo surinkti ir rūšiuoti atliekas, ir tai yra pažangiausia sistema šioje šalyje. Tačiau iki šiol Moldavijoje nėra įsteigtų regioninių atliekų tvarkymo centrų, kurie rūpintųsi perdirbimu. Joniškyje kelias dienas viešėjusi Ungenio miesto delegacija sėmėsi patirties, ką galėtų pritaikyti savo krašte.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Sužavėjo renovuoti daugiabučių kvartalai
Su Europos Sąjungos pagalba išplėtojusi atliekų rūšiavimo sistemą Lietuva įsipareigojo savo patirtį perduoti trečiosioms šalims. Joniškio rajono savivaldybė taip pat įsijungė į šią veiklą kartu su bendradarbiaujančiu Moldavijos miestu Ungeniu, kuris pateikė paraišką Lietuvos ambasadai projektui, susijusiam su klimato pokyčių problemomis, ir gavo finansavimą.
Joniškyje viešėjusi aštuonių asmenų delegacija labai žavėjosi renovuotų daugiabučių namų kvartalais. Pasak projekto ir delegacijos vadovės Svetlanos Čuban, jų šalyje kol kas išvis nėra projektų daugiabučių renovacijai ir dar reiktų gerokai gyventojus įtikinti, kad jie sutiktų. Tačiau taip sutaupomos lėšos šildymui ir pastatų estetinis vaizdas gerokai patrauklesnis.
„Jei žmonės nenorės renovacijos, siųsime juos pas jus įsitikinti, kad verta“, – juokavo viešnia.
Moldavijos delegacija taip pat susipažino su Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro veikla. S. Čuban sakė, kad Moldavijoje kol kas tokių centrų išvis nėra ir atliekos keliauja į sąvartynus.
Ungenio gyventojai mokosi rūšiuoti
Pasak kitos delegacijos narės Viktorijos Darijos, Ungenio mieste rūšiuojamos buitinės atliekos ir plastikas, tam yra įrengtos 36 konteinerių aikštelės–platformos gyvenamųjų namų kvartaluose. Šį projektą rėmė Austrija. O per Slovakijos ambasadą gavusi lėšų Ungenio savivaldybė įsigijo transportą, vienintelį visoje Maldovoje, kuriuo surenkamos radiotechnikos atliekos. Delegacijos atstovų teigimu, apskritai Ungenio miestas pagal švarą ir surenkamų atliekų rūšiavimą yra pavyzdinė savivaldybė visoje šalyje. Tačiau šalyje ne visos atliekos perdirbamos, kai kurios parduodamos Lenkijoje arba Rumunijoje.
Ungenis įsikūręs greta sienos su Rumunija, todėl dalis rūšiuotų atliekų supirktos iškeliauja į gretimą šalį. Didžioji dalis Ungenio gyventojų turi dvigubą pilietybę ir du – Moldavijos bei Rumunijos – pasus.
Autorės nuotr.
Pasak moldavų delgacijos vadovės Svetlanos Čuban (antra iš dešinės), jų šalyje kol kas išvis nėra projektų daugiabučių renovacijai ir dar reiktų gerokai gyventojus įtikinti, kad jie sutiktų.