Moldavams atliekų rūšiavimas dar mažai pažįstamas

Moldavams atliekų rūšiavimas dar mažai pažįstamas

Mol­da­vams at­lie­kų rū­šia­vi­mas dar ma­žai pa­žįs­ta­mas

Mol­da­vi­jos Un­ge­nio mies­to sa­vi­val­dy­bė nuo 2008-ųjų me­tų pra­dė­jo su­rink­ti ir rū­šiuo­ti at­lie­kas, ir tai yra pa­žan­giau­sia sis­te­ma šio­je ša­ly­je. Ta­čiau iki šiol Mol­da­vi­jo­je nė­ra įsteig­tų re­gio­ni­nių at­lie­kų tvar­ky­mo cent­rų, ku­rie rū­pin­tų­si per­dir­bi­mu. Jo­niš­ky­je ke­lias die­nas vie­šė­ju­si Un­ge­nio mies­to de­le­ga­ci­ja sė­mė­si pa­tir­ties, ką ga­lė­tų pri­tai­ky­ti sa­vo kraš­te.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Su­ža­vė­jo re­no­vuo­ti dau­gia­bu­čių kvar­ta­lai

Su Eu­ro­pos Są­jun­gos pa­gal­ba iš­plė­to­ju­si at­lie­kų rū­šia­vi­mo sis­te­mą Lie­tu­va įsi­pa­rei­go­jo sa­vo pa­tir­tį per­duo­ti tre­čio­sioms ša­lims. Jo­niš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė taip pat įsi­jun­gė į šią veik­lą kar­tu su bend­ra­dar­biau­jan­čiu Mol­da­vi­jos mies­tu Un­ge­niu, ku­ris pa­tei­kė pa­raiš­ką Lie­tu­vos am­ba­sa­dai pro­jek­tui, su­si­ju­siam su kli­ma­to po­ky­čių pro­ble­mo­mis, ir ga­vo fi­nan­sa­vi­mą.

Jo­niš­ky­je vie­šė­ju­si aš­tuo­nių as­me­nų de­le­ga­ci­ja la­bai ža­vė­jo­si re­no­vuo­tų dau­gia­bu­čių na­mų kvar­ta­lais. Pa­sak pro­jek­to ir de­le­ga­ci­jos va­do­vės Svet­la­nos Ču­ban, jų ša­ly­je kol kas iš­vis nė­ra pro­jek­tų dau­gia­bu­čių re­no­va­ci­jai ir dar reik­tų ge­ro­kai gy­ven­to­jus įti­kin­ti, kad jie su­tik­tų. Ta­čiau taip su­tau­po­mos lė­šos šil­dy­mui ir pa­sta­tų es­te­ti­nis vaiz­das ge­ro­kai pa­trauk­les­nis.

„Jei žmo­nės ne­no­rės re­no­va­ci­jos, sių­si­me juos pas jus įsi­ti­kin­ti, kad ver­ta“, – juo­ka­vo vieš­nia.

Mol­da­vi­jos de­le­ga­ci­ja taip pat su­si­pa­ži­no su Šiau­lių re­gio­no at­lie­kų tvar­ky­mo cent­ro veik­la. S. Ču­ban sa­kė, kad Mol­da­vi­jo­je kol kas to­kių cent­rų iš­vis nė­ra ir at­lie­kos ke­liau­ja į są­var­ty­nus.

Un­ge­nio gy­ven­to­jai mo­ko­si rū­šiuo­ti

Pa­sak ki­tos de­le­ga­ci­jos na­rės Vik­to­ri­jos Da­ri­jos, Un­ge­nio mies­te rū­šiuo­ja­mos bui­ti­nės at­lie­kos ir plas­ti­kas, tam yra įreng­tos 36 kon­tei­ne­rių aikštelės–platformos gy­ve­na­mų­jų na­mų kvar­ta­luo­se. Šį pro­jek­tą rė­mė Aust­ri­ja. O per Slo­va­ki­jos am­ba­sa­dą ga­vu­si lė­šų Un­ge­nio sa­vi­val­dy­bė įsi­gi­jo trans­por­tą, vie­nin­te­lį vi­so­je Mal­do­vo­je, ku­riuo su­ren­ka­mos ra­dio­tech­ni­kos at­lie­kos. De­le­ga­ci­jos at­sto­vų tei­gi­mu, ap­skri­tai Un­ge­nio mies­tas pa­gal šva­rą ir su­ren­ka­mų at­lie­kų rū­šia­vi­mą yra pa­vyz­di­nė sa­vi­val­dy­bė vi­so­je ša­ly­je. Ta­čiau ša­ly­je ne vi­sos at­lie­kos per­dir­ba­mos, kai ku­rios par­duo­da­mos Len­ki­jo­je ar­ba Ru­mu­ni­jo­je.

Un­ge­nis įsi­kū­ręs gre­ta sie­nos su Ru­mu­ni­ja, to­dėl da­lis rū­šiuo­tų at­lie­kų su­pirk­tos iš­ke­liau­ja į gre­ti­mą ša­lį. Di­džio­ji da­lis Un­ge­nio gy­ven­to­jų tu­ri dvi­gu­bą pi­lie­ty­bę ir du – Mol­da­vi­jos bei Ru­mu­ni­jos – pa­sus.

Au­to­rės nuo­tr.

Pa­sak mol­da­vų del­ga­ci­jos va­do­vės Svet­la­nos Ču­ban (ant­ra iš de­ši­nės), jų ša­ly­je kol kas iš­vis nė­ra pro­jek­tų dau­gia­bu­čių re­no­va­ci­jai ir dar reik­tų ge­ro­kai gy­ven­to­jus įti­kin­ti, kad jie su­tik­tų.