
Naujausios
Mokytojos rankos kuria rankdarbius
Kražiuose (Kelmės r.) gyvenanti Genovaitė Mockuvienė – lietuvių kalbos mokytoja, bet visuomet garsėjo ir kaip auksarankė, kurianti ir dovanojanti unikalius rankdarbius. Kai prieš dvylika metų išėjo į pensiją, rankdarbiai padeda ir išgyventi.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Neria ir ant grėblio
Genovaitė Mockuvienė rodo prabangų, minkštą kiauraraščiu nunertą rožinės spalvos šaliką. „Tai naujausias mano mokslas, – sako moteris. – Mažeikiuose šventėje tautodailininkė demonstravo tokį nėrimo būdą. Pažiūrėjau, išbandžiau ir pavyko.“
Moteris sako, jog, perpratus sistemą, nerti ant grėblio – gana paprasta. Vąšeliu nusineri pynutę, ją užneri ant grėblio, po to pirštais kaišioji siūlus. Taip išgauni įspūdingą kiauraraštį.
Kai pradėjo dirbti mokykloje, ponia Genovaitė nemokėjo megzti. Pradėjusi lauktis sūnaus ir išėjusi dekretinių atostogų, pagalvojo, jog visai neblogai būtų prasimanyti kokių rankdarbių.
Mokyklos sekretorė parodė, kaip megzti lygaus rašto mezginį. Moteris tuoj pat perprato. Rankdarbiai ją gelbėjo ne vienoje gyvenimo situacijoje. Ramino širdį, neleido apsnūsti protui. Padėjo, kai būdavo sunku materialiai.
G. Mockuvienė nepraleido nė vienos progos išmokti ko nors naujo.
Kelmėje vykstančiuose tradicinių amatų kursuose išmoko megzti karoliukais puoštas riešines. Šis papuošalas pareikalauja labai daug darbo. Ypač sudėtinga teisingai įmegzti karoliukus. Pirmiausia reikia pasidaryti brėžinį. Tačiau poniai Genovaitei netrūksta nei kantrybės, nei kruopštumo. Daug riešinių yra primezgusi. Jomis mėgsta puoštis meno saviveiklos kolektyvai.
Kražių kolegijos amatų būrelyje išmoko gaminti papuošalus iš modelino, daryti įspūdingas sages. Gaminant papuošalus daug erdvės fantazijai. Galima nulipdyti vienspalvius arba margus karoliukus. Juos apie 20 minučių pakepini krosnyje. Sustingsta. Tuomet gali verti karolius, apyrankes ar kitokius papuošalus.
Unikalius močiutės papuošalus labai mėgsta studentės anūkės.
Kolegijos būrelyje buvusi mokytoja išmoko iš karoliukų suverti angeliukus, kurie puikiai tiko kaip šventinio stalo ar eglutės dekoracija.
„Ko tik aš nesimokiau, – pasakoja G. Mockuvienė. – Pyniau iš šiaudelių. Buvau pripynusi vazų, dėžučių, lėkštučių. Dabar nebepinu. Sunku gauti ilgų šiaudų, nes ūkininkai dažniausia augina žemaūgius javus. Pyniau ir iš vytelių. Turėjome tokį didelį krepšį, kuriame tilpdavo anūkė. Dabar iš giminaičių gavau maišą avių vilnos. Bandysiu ką nors su ja daryti. Norėčiau išmokti velti. Gal rasiu nemokamų pamokų internete...“
Dovanos iš širdies
G. Mockuvienė dėlioja ant stalo riešines, apsigaubia šaliku. Traukia iš maišo daugybę šiltų vilnonių kojinių, puoštų kiauraraščiu ir pynėmis, pagražintų sagutėmis. Kojinės ilgos – iki kelių ir šiltos, iš natūralios avies vilnos. Gali atstoti ilgus batus. Anūkėms tai pati geriausia dovana. Sušildyta močiutės rankų.
Moteris primezgusi ir vilnonių šlepečių, vyriškų pirštinių. Parvažiavęs aplankyti mamos rankdarbių išsiveža sūnus Giedrius. Tai puiki dovana draugams per jų vardadienius, gimtadienius ir kitas šventes.
Kai rengiami buvusių bendraklasių ar universiteto bendramokslių susitikimai, ponia Genovaitė kiekvienam padovanoja po kokį nors savo darytą darbelį.
„Paties rankų darbo dovana – pati brangiausia, į ją savo širdies esi įdėjęs, be to, nusipirkti lygiai tokios pat niekur negausi“,– dovanų privalumus aiškina ponia Genovaitė.
Autorės nuotr.
Naujausias Genovaitės Mockuvienės mokslas – nerti ant grėblio. Tokiu būdu moteris nusinėrė puošnų šaliką.
Genovaitė Mockuvienė nuolat kuria įvairiausias grožybes – nuo papuošalų iki šlepečių.
Šiltos vilnonės pynėmis ir kiauraraščiu puoštos kojinės gali atstoti ilgus batus.
Prieš daugelį metų Genovaitė Mockuvienė Kelmėje vykstančiuose tradicinių amatų kursuose mokėsi pinti iš vytelių ir šiaudelių. Savo buitį pasipuošė pintomis vazomis ir kitais rankdarbiais.