Mokesčių grąžinimas po darbo užsienyje – jums priklausantys pinigai, kuriuos galite susigrąžinti

Asociatyvios nuotraukos šaltinis: pexels.com
mokesciai
Nepriklausomai nuo gyvenamosios šalies, mokesčius moka kiekvienas pilietis. Tačiau dažnai nutinka taip, kad metų gale atsiranda mokesčių permoka. Šias permokas kiekvienas lietuvis gali susigrąžinti mokestinių metų gale pateikus mokesčių deklaraciją. Tokia pati tvarka galioja ir norint susigrąžinti permokėtus mokesčius po darbo užsienyje. Permokai atgauti reikės pateikti reikalingus dokumentus ir užpildyti specialią grąžinimo formą. Jeigu per pastaruosius metus dirbote užsienyje, ši informacija jums turėtų būti aktuali.

Kas yra mokesčių susigrąžinimas ir ką reikėtų apie tai žinoti?

Pirmiausia svarbu žinoti, kaip vyksta mokesčių susigrąžinimo procesas ir ko reikia, kad sėkmingai susigrąžintumėte visą jums priklausančią permokų sumą. Pasak EMN nacionalinio informacijos centro, jau daugelį metų populiariausia emigracijos šalis tarp lietuvių yra Jungtinė Karalystė, todėl norint geriau suprasti mokesčių grąžinimo procesą, pažvelgsime į konkretų pavyzdį – kaip vyksta mokesčių susigrąžinimas iš Anglijos.

Kaip susidaro mokesčių permoka?

Kiekvieną mėnesį nuo kiekvieno dirbančio asmens algos yra nuskaičiuojami privalomi valstybės mokesčiai. Tiesa, ne visada mokesčiai nuskaičiuojami teisingai, dėl ko atsiranda mokesčių permoka, kurią galima susigrąžinti mokestinių metų gale deklaravus per metus gautas pajamas ir nuo jų atskaičiuotus mokesčius.

Svarbu paminėti tai, kad mokesčių susigrąžinimas galimas tiek esant darbo šalyje, tiek sugrįžus į gimtinę. Šioje vietoje svarbu, kad abi šalys būtų pasirašiusios dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį. Lietuva šią sutartį yra pasirašiusi su dauguma Europos valstybių (sąrašą galite rasti čia), tarp kurių yra ir JAV. Tad jeigu pastaraisiais metais dirbote Anglijoje, nedelskite pildyti mokesčių deklaracijos, nes praėjus senaties terminui, jūsų permokėti mokesčiai virs tos valstybės biudžeto pinigais ir susigrąžinti jų nebegalėsite.

Norintieji susigrąžinti mokesčius turi keletą galimybių: galima šio proceso imtis patiems arba kreiptis į specialistus, kurie viską atliks už jus. Jeigu renkatės pirmąjį variantą, jums reikės labiau pasigilinti į mokesčių grąžinimo proceso taisykles, turėti visus reikalingus dokumentus ir nusiteikti galimybei bendrauti su tos šalies, kurioje dirbote, mokesčių inspekcijos darbuotojais. Neturintys laiko ar noro, gali šį procesą patikėti tarpininkaujančioms įmonėms, kurių specialistai pasirūpina sklandžiu permokų grąžinimo procesu, surenka trūkstamus dokumentus, esant būtinybei bendrauja su asmens darbdaviais bei užsienio mokesčių institucijomis.

Taip pat svarbu pabrėžti, kad yra kriterijų, kurie lemia kiekvieno atvejo mokestinę prievolę ir galimą susigrąžinti sumą (pavyzdžiui, šeiminė padėtis, turimi vaikai ir kita). Todėl puikus tos šalies mokesčių taikymo išmanymas atveria galimybes susigrąžinti visą įmanomą pinigų sumą. Be to, turėkite omenyje, kad sklandus reikiamų dokumentų pildymas ir pateikimas leis greičiau pasiekti tikslą.mokesciai
Asociatyvios nuotraukos šaltinis: pexels.com

Sąlygos, dėl kurių susikaupia permokėti mokesčiai Anglijoje

Anglijoje dirbantys asmenys skirstomi į dvi grupes: laisvai samdomi darbuotojai arba dirbantys pagal darbo sutartį. Nors abiejose grupėse dirbantys žmonės gali sukaupti nemažą permokėtų mokesčių sumą, jos dydis priklausys nuo turimų lengvatų ir nuo pasirašytos darbo sutarties.

Laisvai samdomi darbuotojai patys deklaruoja savo pajamas ir su darbu susijusias išlaidas. Jie turi mokėti 20 proc. nuo pelno, o ne nuo pajamų, kurios skaičiuojamos iš pelno atėmus išlaidas. Mokestinių metų gale (Anglijoje iki balandžio 5 d.) pateikus mokesčių deklaraciją paaiškėja tiksli grąžintina suma, kuri susikaupė per vienus darbo metus. Tiesa, norint pasinaudoti mokesčių grąžinimo iš Anglijos galimybe, verta žinoti, kad tai padaryti galite už praėjusius 5 metus. Jeigu dirbote seniau, susigrąžinti permokėtų mokesčių jau nebegalite – jie atiteko užsienio valstybei.

Jeigu dirbote pagal darbo sutartį, savo pajamas ir išlaidas galite matyti metinėje deklaracijoje. Tiesa, šiuo atveju išlaidų ir lengvatų sistema kiek kitokia. Pavyzdžiui, jeigu dirbote nepilnus mokestinius metus arba gavote mažiau nei minimalią algą, jums bus taikomos lengvatos ir galėsite susigrąžinti didesnę sumokėtų mokesčių dalį.

Reikalingi dokumentai, norint susigrąžinti mokesčius iš Anglijos

Norint susigrąžinti mokesčius iš Anglijos yra numatytas būtinų dokumentų sąrašas. Pirmiausiai jums reikės pateikti tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją. Toliau, specialių formų ir dokumentų pateikimas priklausys nuo kiekvieno individualaus atvejo. Pavyzdžiui, jeigu iš šalies išvyksite anksčiau, nei pasibaigia finansiniai JAV metai, turėsite užpildyti P85 formą. Užsiimantiems savarankiška veikla, reikės pateikti „Subcontractor Monthly Statements“, „Payment Statements (CIS)“ arba banko sąskaitos išrašus. Tai mėnesiniai pajamų išrašai, kuriuose pateikiama informacija apie gautas pajamas ir sumokėtus mokesčius. Jeigu dirbote pagal darbo sutartį, reikalingos P45 ir P60 formos. Jos abi pateikia informaciją apie asmens pajamas ir sumokėtus mokesčius. P45 formą darbdavys turi išduoti jums išėjus iš darbo, o P60 forma išduodama kasmet. Jeigu neturite šių formų arba mėnesinių pajamų išrašų, tuomet reikės pateikti paskutinius algalapius iš visų darboviečių.

Jeigu darbo ir pensijų departamentas Anglijoje jums priskyrė specialų valstybės numerį, pavyzdžiui, NIN (National Insurance Number), turėsite pateikti šio numerio pažymos kopiją. Jeigu registravotės kaip savarankiškas darbuotojas arba dirbote su verslo liudijimu, jums turėjo būti išduotas CIS registracijos – UTR numeris. Jeigu pastebėjote, kad neturite svarbių dokumentų, prašykite darbdavių juos atsiųsti. Neturint laiko ar noro, šį darbą visada galite patikėti mokesčių grąžinimo specialistams.

mokesciu
Asociatyvios nuotraukos šaltinis: pexels.com

Nepraleiskite progos susigrąžinti jums priklausančius pinigus

Nors suprasti pinigų grąžinimo iš užsienio procesą gali būti nelengva, atminkite, kad tai visiškai legalus ir teisėtas būdas atgauti jums priklausančius pinigus. Patikrinkite ar jūsų darbo šalis turi pasirašiusi su Lietuva dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį ir nedelsiant imkitės šio proceso. Pinigus iš Anglijos galite atgauti net už 5 praėjusius metus, tačiau kai kurių šalių senaties terminas gali būti trumpesnis, todėl delsti nereikėtų.

Užs. Nr. 488837