Modeliną paverčia pusbrangiu akmeniu

Modeliną paverčia pusbrangiu akmeniu

Modeliną paverčia pusbrangiu akmeniu

Dalia Pranaitienė įprato, kai jos dėvimus papuošalus moterys nužvelgia smalsiai. Gaminiai iš modelino keri raštų įvairove, spalvų žaismu ir primena gamtoje nematytus akmenis. Ponia Dalia dalijasi originalių papuošalų gamybos subtilybėmis.

Angelė MOCKUTĖ

angele@skrastas.lt

Mokėsi iš interneto

D. Pranaitienė yra Tytuvėnų gimnazijos (Kelmės raj.) technologijų mokytoja, kuriai nesvetimos taikomojo meno, amatų ir dizaino paslaptys.

Kai vaikams pasidarė neįdomūs senoviniai rankdarbiai, mokytoja ėmė ieškoti, kuo juos sudominti? Naują technologiją „nužiūrėjo“ — moters sesuo dirba vaikų darželyje ir darželinukus moko lipdyti iš technikinio modelino (molio, kurio nereikia žiesti).

Nulipdė papuošimus gėlių vazonėliui, dar įlindo į internetą pasmalsauti. Rado visokių grožybių, tarp kurių buvo ir papuošalai.

Jiems reikėjo kitos rūšies modelino. Rado Kelmėje, tačiau papuošalams jis pasirodė netinkamas. Intenetinėje parduotuvėje aptiko FIMO modeliną. Pabandymui užsisakė 6 mėginukus. Juos į Tytuvėnus pristatė per tris dienas. Vienas gabaliukas kainuoja 7 litus.

Papuošalus galima gaminti iš paprasto ir efektinio (akmens masės, skaidraus, metalizuoto) modelino. Spalvų pasirinkimas didelis.

Papuošalus gaminti moteris taip pat mokėsi iš interneto. Paieškos langelyje įvedė raktinius žodžius „modelinas rankdarbiai“ ir pasipylė patarimai, internetinės nuorodos.

Į naujos technologijos subtilybes įnikusi moteris užsidegė; o kaip dar galima, kaip dar? Išbandžiusi keletą technikų, ponia Dalia dabar sustojo ties sudėtinga japoniška — mokume gane.

Kuo sutvirtinti papuošalus, galvos sukti nereikia — bižuterijos parduotuvėse gausu įvairiausių tvirtinimo detalių.

PAPUOŠALAS: Dalia Pranaitienė papuošalais iš modelino puošiasi pati, juos dovanoja draugėms.

FANTAZIJA: Iš modelino dviejų vienodų papuošalų pagaminti neįmanoma — kiekvieną kartą žaidžia fantazija.

TECHNIKA: Išžiesti papuošalai šlifuojami švitriniu popieriumi — panaikinami nelygumai ir pirštų atspaudai. Pačiu smulkiausiu popieriumi papuošalai nublizginami. Jei norisi žvilgesio, dar blizginama vilnoniu audiniu ir lakuojama. 

 

AUSKARAI: Įvaldžius vieną techniką, galima imtis kitos ir kurti vis ką nors naujo. 

Jono TAMULIO nuotr.

Dalios pamoka

Rodydama, kaip naudojant mokume gane technika pasigaminti pakabuką, ponia Dalia supažindina ir su papuošalų gamybos pradžiamoksliu.

1. Atsignybiame gabalėlį patinkančios spalvos modelino ir jį pamaigome tarp pirštų, suformuojame paplotėlį. Jį iškočiojame iki koldūnų tešlos storio. Dalia naudoja jai patogų stiklinį vamzdelį, bet galima įsigyti ir specialius įrankius. 

 

3. Prisidarome kelių skirtingų spalvų paplotėlių (kuo daugiau spalvų, tuo įdomesnis papuošalas). Sudedame vienas ant kito (kiekvieną naują paplotėlį nudailiname pagal pirminę pasirinktą formą — čia yra stačiakampis) ir dar lengvai pakočiojame.

4. Paruošus pakabuko pagrindą, prasideda fantazija. Naudojant nesudėtingas formeles (tinka smulkūs, aštriais kampais daiktai) lengvai įspaudžiami raštai. Raštą galima paįvairinti iš modelino kiaurai išspaudus gabalėlį medžiagos ir vėl įdėjus, tik jau kita kita puse (paįvairinamos spalvos).

5. Spalvų ir raštų grožis atskleidžiamas nuo paviršiaus nusklembiant nedidelius ruoželius ir juos vėl uždedant apsuktus kita puse.

6. Taip „sulopyto“ pakabuko norima forma suformuoja kraštus apspaudant liniuote. 

 

7. Pakabukas yra.

 

8. Nuo pakabuko atlikusi medžiaga susukuma ir supjaustoma gabaliukais. Jiems suteikiama norima forma ir pasigaminamos likusios, smulkesnės vėrinio dalys. Pasidarius viską, ko reikia, detalės suklojamos ant kepimo popieriaus ir 30-iai minučių pašaunamos į 110 laipsnių orkaitę. Kai detalės ataušta, plonu grąžtu išgręžiamos skylutės. 

 

9. Gabalėlį sukant stiklu, suformuojamas sukutis. Iš jų galima gaminti auskarus.