Mityba ir storosios žarnos ligos: Ką reikia žinoti

Autorių nuotr.
Storosios žarnos sveikata, ypač storosios žarnos ligos, yra labai svarbus bendros gerovės aspektas, tačiau į jį dažnai neatsižvelgiama, kol nekyla problemų. Svarbus veiksnys, turintis įtakos storosios ir tiesiosios žarnos sveikatai, yra mityba. Šiame straipsnyje nagrinėjamas ryšys tarp to, ką valgome, ir mūsų storosios žarnos ir tiesiosios žarnos sistemos sveikatos, pateikiamos įžvalgos ir patarimai, kaip palaikyti optimalią sveikatą.

Mitybos ir storosios žarnos ligų ryšys

Storoji ir tiesioji žarnos sudaro svarbią virškinimo sistemos dalį, atsakingą už maistinių medžiagų ir vandens įsisavinimą bei atliekų šalinimą. Tai, ką valgome, tiesiogiai veikia šias funkcijas. Daug perdirbtų maisto produktų ir mažai skaidulų turinti mityba gali sukelti vidurių užkietėjimą ir padidinti tokių ligų kaip hemorojus, divertikulinė liga ir kitos storosios žarnos ligos riziką. Priešingai, subalansuota mityba gali paskatinti reguliarų tuštinimąsi ir sumažinti storosios žarnos ligų, įskaitant storosios žarnos vėžį, riziką.

Pagrindiniai mitybos elementai storosios žarnos sveikatai

● Skaidulos: Skaidulos yra labai svarbios storosios žarnos sveikatai. Ji padidina išmatų tūrį, užtikrina sklandų tuštinimąsi ir sumažina vidurių užkietėjimo bei su storosios žarnos ligomis susijusių komplikacijų riziką.

● Probiotikai: Šios naudingosios bakterijos, esančios fermentuotuose maisto produktuose, pavyzdžiui, jogurte, kimči ir raugintuose kopūstuose, padeda palaikyti sveiką žarnyno florą, kuri yra labai svarbi tinkamam virškinimui ir imuninės sistemos veiklai.

● Vanduo: Vanduo: pakankamas vandens kiekis yra labai svarbus išmatoms minkštinti ir užkirsti kelią vidurių užkietėjimui. Rekomenduojama per dieną išgerti ne mažiau kaip aštuonias stiklines vandens.

● Liesi baltymai: vartojant liesus baltymus, pavyzdžiui, paukštieną, žuvį ir augalinės kilmės produktus, galima pagerinti storosios žarnos sveikatą, nes jie aprūpina būtinomis maistinėmis medžiagomis be riebalų pertekliaus.

● Daug antioksidantų turintys maisto produktai: Daug antioksidantų turintis maistas, pavyzdžiui, uogos, riešutai ir žalios lapinės daržovės, gali padėti apsisaugoti nuo ląstelių pažeidimų ir sumažinti uždegimą, o tai naudinga storosios žarnos ligų prevencijai.

  Maisto produktai, kuriuos reikia riboti arba kurių reikia vengti

  Tam tikri maisto produktai ir mitybos įpročiai gali turėti neigiamos įtakos storosios žarnos ligos gydymo eigai:

  ● Raudona ir perdirbta mėsa: Didelis raudonos ir perdirbtos mėsos vartojimas siejamas su padidėjusia storosios žarnos vėžio ir kitų storosios žarnos ligų rizika. Patartina riboti šių maisto produktų vartojimą.

  ● Rafinuoti grūdai ir cukrus: Tai gali sutrikdyti žarnyno bakterijų pusiausvyrą, sukelti vidurių užkietėjimą ir uždegimą.

  ● Per didelis alkoholio kiekis: gausus alkoholio vartojimas siejamas su padidėjusia storosios žarnos vėžio rizika.

  ● Dirbtiniai saldikliai ir priedai: Kai kurie tyrimai rodo, kad tam tikri dirbtiniai priedai gali sutrikdyti žarnyno mikrobiomą ir paveikti storosios žarnos sveikatą.

   Praktiniai patarimai, kaip laikytis storosios žarnos ligoms palankios mitybos

   ● Palaipsniui didinkite skaidulinių medžiagų kiekį: Kad išvengtumėte pilvo pūtimo, palaipsniui didinkite skaidulų kiekį ir užtikrinkite pakankamą vandens suvartojimą.

   ● Paįvairinkite savo mitybą: Įtraukite įvairių vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų ir liesų baltymų, kad užtikrintumėte platų maistinių medžiagų asortimentą.

   ● Planuokite subalansuotą maistą: Siekite, kad kiekviename patiekale būtų subalansuotas skaidulinių medžiagų, baltymų ir sveikų riebalų kiekis, kad palaikytumėte bendrą sveikatą, įskaitant storosios žarnos sveikatą.

   ● Sąmoningas valgymas: Atkreipkite dėmesį į tai, kaip jūsų organizmas reaguoja į tam tikrus maisto produktus, ir atitinkamai koreguokite mitybą.

    Reguliarios patikros vaidmuo

    Nors mityba yra labai svarbi storosios žarnos sveikatai, labai svarbu reguliariai tikrintis, ypač vyresniems nei 50 metų žmonėms arba tiems, kurių šeimoje yra sergančių storosios žarnos ligomis. Patikrinimai gali padėti anksti nustatyti problemas, kai jos geriausiai gydomos.

    Išvados

    Jūsų mityba turi didelę įtaką jūsų storosios žarnos sveikatai. Skirdami daug dėmesio subalansuotai, daug skaidulų turinčiai mitybai ir ribodami maisto produktus, kurie gali pakenkti virškinimo sistemai, galite reikšmingai prisidėti prie savo storosios ir tiesiosios žarnos sveikatos ir funkcionavimo. Atminkite, kad nedideli pokyčiai gali duoti didelę naudą jūsų bendrai sveikatai, įskaitant rimtų susirgimų, pavyzdžiui, storosios žarnos ligos sumažinimą. Kaip ir dėl bet kokių su sveikata susijusių pokyčių, pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu arba dietologu, kad mitybos pasirinkimai atitiktų jūsų konkrečius poreikius ir aplinkybes.