
Naujausios
Miniatiūrinę pasaką prie namų pradėjo kurti nuo malūnėlio
Aplinkos puošybą kiekvienas suvokia savaip. Dažnas bando pakartoti rojų primenančius vaizdus su fontanais, iškiliais alpinariumais, kiti atsigręžia į praeitį, kieme pastatydami vežimą, užkabindami ratus ant ūkio pastato, nutiesdami pynučių tvorelę, prisodindami rūtų ir jurginų. O Stungių kaimo gyventoja Vera Byčiutė–Vitkienė savo sodyboje kuria miniatiūrinę pasakaitę, kurioje „gyvena“ jos pačios rankomis nulipdytas malūnas, žvejas prie mažučio namelio, laigo elniukas, striksi kiškis. Negana to, moteris nustebina parodydama nuotrauką, kaip prieš trejus ketverius metus pati, užsikabarojusi ant stogo, su anūku keitė jo dangą.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Malūnas primena močiutės brolį
Veros Byčiutės–Vitkienės sodyba dėmesį patraukia ne įmantriais augalais ar jų kompozicijomis, bet rankų darbo vėjo malūnėliu, prie namo beveik „prilipinta“ dar viena trobele, tvorele su pamautais ąsočiais, iš akmenėlių, įvairių šukių nubertais įvairiaspalviais ornamentais.
Namą maždaug prieš tris dešimtis metų moteris paveldėjo iš savo dėdės, kurį jis atgavo Lietuvai vėl tapus nepriklausoma. Kadaise ilgame neaukštame pastate veikė vaikų darželis. Dabartinė šeimininkė nejučiomis, tarsi nesąmoningai pati saugoja tą praeitį, kurdama miniatiūrinių statinių pasaką aplink.
Žmogaus ūgio malūną moteris pastatė pirmiausia. Pagal prisiminimus, kuriuose iškildavo močiutės brolio Juliaus Žlabio gretimame Gražaičių kaime kadaise turėtas tikras vėjinis malūnas, užmaišiusi skiedinį, sulipdė jį iš palaukėse rinktų akmenukų, pagrindui panaudodama sodyboje likusius betono luitus. Vyras Petras prie statinio pridėjo savo ranką, uždėdamas raudoną skardos stogą ir pritaisęs sparnus, kurie, vėjui pūstelėjus, smagiai sukasi.
O vėjų netrūksta. Dažnai jie traukia pro namo kampą, todėl Vera Byčiutė–Vitkienė ne visada gali pakabinti ant verandos sienų ir specialių stovų svyrančių, žiedais apsipylusių surfinijų bei petunijų.
Iš akmenėlių aplink malūną moteris sudėstė ornamentus, toliau nuvingiavo takelius per pasėtą žolyną. Iš parvežto žvyro išrinkusi stambesnius akmenis, sudėstė alpinariumus.
Riešutmedis iš Moldavijos
Kadangi kiemas žemesnėje vietoje, kelias iškilęs aukščiau, dažnai pavasarį netrūksta drėgmės, ypač, jei žiema pasitaiko labiau snieginga.
„Tarsi kokioje pelkėje gyvename. Tačiau sugalvojau racionalizaciją. Padariau baseiniuką, į kurį vanduo nuo stogo patenka tekėdamas požeminiu vamzdeliu. Paskui iš ten semiu vandenį gėlėms laistyti. Tik šiemet sausringas pavasaris ir vasaros pradžia, tai vandenėlio jau nėra“, – pasakojo stungiškė.
Apie 20, o gal ir daugiau metų sodyboje veši graikinis riešutmedis, atkeliavęs iš Moldavijos. Kadaise Stungiuose veikusiame sodų ūkyje su Veros vyru Petru dirbo moldavas. Vyrai gerai sutarė, tad bičiulis iš savo šalies atsiuntė vynuogių, vėliau ir riešutmedį. Supakuotas medelis buvo gal pusmetrio dydžio. Dabar jis – galingas medis, teikiantis pavėsį ir nešantis derlių.
Kadangi prie medžio žolė gerai neaugo, ją nupurškė ir iš akmenukų, raudonų skaldytų plytų ir ir seno klozeto duženų, – jų visų spalvos ar atspalviai skyrėsi, – sudėstė gėlės žiedlapius primenančią kompoziciją.
Moteris mėgsta įprastas gėles, labiau daugiametes. Prie namo skleidžiasi rožės, svyra surfinijos ir petunijos. Pavasarį žiedais apsipila „samanėlės“.
Kieme pastatė kelmą, ant jo uždėjo plastmasinį stalviršį, kurį dar pamargino kaip musmirę. Medžio kaladės atstoja kėdes.
O štai pavėsinės prieangio lubas padengė kankorėžiais. Jais iškalė visą plotą.
Su anūku dengė namo stogą
Naginga moteris sako pati ir stogo dangą keitusi. Buvo galvojusi pasinaudoti teikiama parama, bet paėmusi pildyti paraišką, suprato, kad pernelyg daug painiavos, popierizmo, o dar ir medžiagas turi pirkti, kokios nurodytos, samdyti firmą darbams. Suskaičiavus paaiškėjo, kad išeis triskart brangiau nei savo jėgomis.
Kadangi vyrui svaigsta galva, jis galėjo tiesiog nukristi, Vera Byčiutė–Vitkienė kartu su anūku Tadu pati kopė ant stogo. Kiek tą dieną planuodavo uždengti, tiek senos dangos nuimdavo, užklodavo polietileno plėvele ir kaldavo šiferio lakštus. Per porą mėnesių neskubėdami įveikė.
Autorės nuotr.
KOMPOZICIJA: Malūnėlį moteris pastatė savo rankomis, tik sparnus ir stogą pritaisė vyras, priekyje patupdė elniuko figūrėlę.
GĖLĖS: Surfinijomis Verta Byčiutė–Vitkienė papuošia visą verandą.
KANKORĖŽIAI: Moteris pavėsinės pastogę iškalė eglės kankorėžiais.
KILIMĖLIS: Po riešutmedžiu iš akmenukų ir sudaužyto klozeto šukių suformuotas kilimėlis, lapeliai.
TROBELYTĖ: Stungiškė bandė sukurti ir žvejo trobelę, tik gelda, turėjusi atstoti valtį, per keletą metų sutrešo, tad teko išmesti.
FORMA: Bukmedžius moteris susodino „S“ raidės forma.
ROŽĖS: Stungiškės sodyboje prie namo pasitinka žydinčios rožės.
STOGAS: Prieš kelerius metus namo stogą Vera Byčiutė–Vitkienė keitė pati kartu su anūku.