
Naujausios
Medienos verslas laukia šalčių
Kelmės rajone Lupikų kaime gyvenantys Vaida ir Arvydas Šaltmeriai beveik du dešimtmečiai užsiima medienos apdirbimu. Praėjęs pusmetis nelengvas verslui. Lietinga vasara ir šilta žiema neleidžia iš miško išvežti nupjautų medžių. Jie mirksta lietuje, prastėja kokybė – tiks tik malkoms.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Medienos gaminiai – į užsienį
Vaidos Šaltmerienės individuali įmonė gamina padėklus, brusus, išdžiovina ir suskaldo malkas. Visa pagaminta produkcija pakuojama ir vežama į Olandiją, Prancūziją, kartais į Vokietiją.
Anksčiau savo gaminius įmonė veždavo ir į Latviją, Daniją, tačiau dabar verslininkė pasiliko tik patikimiausius ir naudingiausius klientus.
„Mūsų klientai – labai įnoringi. Gaminiai ir malkos turi būti labai kokybiški, – pasakoja V. Šaltmerienė. – Kol kas jų nenuvylėme. Privalome stengtis, nes Lietuvoje mažai pirktų sausų skaldytų malkų, padėklų. Jau keleri metai per tarpininkus savo gaminius parduodame užsieniečiams. Parduoti per tarpininkus pasirinkome todėl, kad neturėjome savo transporto. Iš verslo gautas lėšas investavome įrengti medžio apdirbimo cechą.“
Verslininkai Vaiguvos seniūnijoje, Pakėvio kaime, nupirko buvusias mechanines dirbtuves. Jas atnaujino, nupirko stakles, gaterį, medienos džiovinimo įrangą.
Cechą prižiūri Vaida. Jos vyras Arvydas rūpinasi, kad pakaktų medienos.
Lietūs trukdo ištraukti rąstus
Kiekvieną žiemą samdyta brigada prikerta po 400–500 kubinių metrų medienos. Šių atsargų užtekdavo gamybai. Tačiau šią žiemą dar nepavyko ištraukti nė vieno kubinio metro. Nupjauti, krūvose sudėti rąstai guli miškuose. Dėl drėgnų orų neįmanoma į mišką išvažiuoti.
„Išmaurotume kelius ir sugadintume miško paklotę. Nenorime turėti nemalonumų su aplinkosauga ir seniūnija, kuri labai saugo kelius. Laukiame šaltuko. Dabar miško paklotė taip įmirkusi, kad bent keletą dienų turėtų paspausti 25 laipsnių šaltis, kad miškavežiai galėtų įvažiuoti į mišką. Su šia problema susiduria visi „medinukai“, – malonybiniu vardu ponia Vaida vadina visus medienos apdirbimu užsiimančius verslininkus.
Gamybai įmonė kol kas užtenka pernykštės medienos. Tik apmaudu, kad vandenyje mirkstantys rąstai praranda kokybę, parvežti jie tiks tik malkoms.
Keli etapai
Ponios Vaidos profesija – statybininkė-apdailininkė. Visuomet labiau mėgo vyriškas profesijas, bet baigus mokslus paaiškėjo, kad apdailininkės darbas moteriai per sunkus.
Jos vyras Arvydas – šaldytuvų ir kitos buitinės technikos meistras.
Veiklos idėją jiems pasufleravo tuo metu prasidėjęs miškų kirtimo verslas. Iš pradžių tvarkė tėvų mišką. Paskui įkūrė miško kirtimo brigadą ir teikė paslaugas kitiems miškų tvarkytojams ar medienos apdirbimo įmonėms.
Pirmoji Šaltmerių investicija buvo į miško kirtimo reikmenis. Įdarbino aštuonis žmones. Nupirko viską, kas reikalinga jų darbui. Šią paslaugą teikė apie šešerius metus.
Uždirbę lėšų ir sukaupę daugiau informacijos bei patirties, įkūrė medienos apdirbimo cechą. Jame dirba šeši darbininkai. Patikimi, laiko išbandyti. Moterys nužievina lenteles, kala padėklus. Vyrai dirba prie rąstų.
Verslininkai stengiasi visuomet už darbą sumokėti laiku, nes patikimų darbuotojų kaime trūksta. „Daug paklydusių žmonių. Jiems geriau gyventi iš pašalpų“, – apgailestauja verslininkė.
Įbrido į mišką
Nors susiduria su daugybe problemų, V. Šaltmerienė tvirtina, jog iš medienos apdirbimo gyventi galima. Tik nuolat reikia galvoti, kaip teisingai paskirstyti pinigus, kuo racionaliau juos panaudoti.
Išlaidų gana nemažai: mokesčiai „Sodrai“ ir valstybei, atlyginimai, daug kainuoja elektra. Kol buvo litai, verstis buvo lengviau. Euras – slidesnis pinigas.
Verslo apimtys – plačios. Šaltmeriai turi savų miškų. Iškirtus juos reikia atsodinti, samdo brigadas. Po to sodinukus reikia prižiūrėti. Kiek spėja, tuo užsiima patys. Jei nespėja, tenka samdyti žmones.
Gamybai dalį apvalios jau paruoštos medienos verslininkai perka. Tai atsieina brangiau, tačiau, kai tokios žiemos, nebūtų ką daryti. Privalo vykdyti įsipareigojimus klientams. Kad išvežtų vieną sunkvežimį, reikia prigaminti 2 200 padėklų.
„Miškas toks yra. Įbridai į jį ir neišbrisi“, – filosofiškai į savo veiklą žiūri ponia Vaida.
Duoną jiems uždirbantį medį verslininkai brangina. Sunaudoja jį iki pjuvenų. Visus lentgalius, kitas gamybos atliekas, pjuvenas parduoda biokurą gaminančiai bendrovei. Atvažiuoja šios bendrovės technika, išvalo teritoriją, visas atliekas sumala ir išsiveža.
Gamybos atliekos – vienintelis V. Šaltmerienės įmonės produktas parduodamas Lietuvoje.
Vietoj žoliapjovės – avys
V. ir A. Šaltmeriai gyvena ne tik iš verslo, turi ir ūkį. 30 hektarų žemės išsimėtę per tris seniūnijas: Vaiguvos, Kukečių, Kelmės apylinkių.
Žemės pirko iš privačių savininkų ir valstybės. Dalį padovanojo tėvai.
Jeigu kada nors sugalvotų atsisakyti verslo, žemė galėtų būti atsarginis variantas. Kol kas jų ūkis – nedidelis. Dalį grūdų parduoda. Dalį sušeria savo gyvuliams.
„Laikome kiaulių savo poreikiams. Turime avyčių: trylika „mamų“ ir vieną „tėtį“. Atsiveda ėriukų. Mėsą pasidalijame su tėvais ir giminėmis. Avytės – mano žoliapjovės. Nuėda žolę ten, kur sunku prieiti ją nupjauti, – pasakoja ponia Vaida. – Jeigu norėčiau naudos, reikėtų laikyti jų didesnį būrį.“
Kaip jauna moteris suspėja sužiūrėti ir verslą, ir ūkį?
„Tiesiog suspėju, – sako ponia Vaida. – Esu ryto vaikas. Penktą valandą aš jau gyva. Tačiau vakare pati sau painiojuosi po kojomis. Visada stengiuosi visus darbus baigti iki septynių vakaro. Žiemą tokiu metu kartais jau einu miegoti. Vasarą tokios prabangos negaliu sau leisti. Yra daržai, daugiau darbo kieme.“
Autorės nuotr.
„Šiemet nėra net įšalo. Net nesimato perspektyvos parsivežti iškirstus medžius. Bet gamtos nepakoreguosi,“ – sako Vaida Šaltmerienė.
„Mėgstu šeimininkauti, bet visuomet labiau mėgau vyriškus darbus. Gal todėl ir tokį verslą pasirinkau“, – šypsosi Vaida Šaltmerienė.
Prigaminus padėklų, brusų ir malkų, atliekos virsta biokuru.