
Naujausios
Maži stebuklai gimsta po darbo
Grakščios lėlyčių figūros, drugelių sparneliai – keliolika Šiaulių apskrities policijos Migracijos skyriaus darbuotojų kuria žaismingus paveikslėlius. Į kūrybines dirbtuves moterys susirenka pabūti kartu ir išmokti. Savo kūrybą jos jau eksponavo šešiose parodose.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Kūrybos džiaugsmas
Pirmadienio vakaras, kelios minutės po 17 valandos. Baigusios darbus, Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Migracijos skyriaus darbuotojos neišskuba namo, o susirenka kurti.
Policijos asociacijos patalpose prie stalo ir rankdarbių palinksta moterys, kurias suvienijo noras mokytis, fantazuoti, tobulėti.
Kartais į kūrybinį procesą įsijungia moterų iš kitų policijos skyrių. Būna, kad mamos atsiveda ir vaikų.
Prie stalo – smagūs pokalbiai, kleketavimas. Rankose – teptukai, žirklės, vielutės – viskas, ko reikia sumanymui įgyvendinti.
Prieš akis – darbo pavyzdžiai: paveikslėliai su boruže ir drugeliu.
Šiaulių apskrities VPK Migracijos skyriaus viršininkė Lolita Šalkauskienė kantriai kiekvienai moteriai paaiškina, kaip ir ką daryti, parodo klaidas, pasiūlo išeitis.
„Ar geras kūnelis?“ – rodydama lėlės karkasą iš vielučių, klausia viena iš darbuotojų. „Liemuo per ilgas. Prisiminkime anatomiją“, – smagiai paaiškina L. Šalkauskienė.
Lėlytes moterys lanksto iš vielutės, popieriaus, modelino. Kurdamos paveiksliuką, vienos naudoja lentutes, kitos – popierių, dažo akvarele arba akriliniais dažais.
Medžiagas perka ir asmeniškai, ir iš bendro biudžeto, nes kai kurios priemonės yra brangokos.
Įdomus laisvalaikis
Gitana Kančauskienė, Pasų poskyrio specialistė, susikaupusi – dažo lėlytės suknelę. Jau anksčiau ant lentelės akvarele nupiešė drugelio sparnus. Pasvarsto, kad vertėjo dažyti akriliniais dažais, nes lentelę dar reikės lakuoti: baiminasi, kad vandeninių dažų spalvos gali kiek išsilieti.
Į užsiėmimą G. Kančauskienė atsivedė ir vienuolikmetę dukrą Kotryną.
„Iki tol rankdarbių nelabai mėgau, bet dabar, kai matau rezultatą, patinka, – sako moteris. – Džiaugiuosi, kad kas kartą sužinau ir išmokstu kažką naujo.“
Lida Miliuvienė, Pasų poskyrio specialistė, rankdarbių būrelyje lankosi nuo įkūrimo pradžios, stengiasi užsiėmimų nepraleisti.
„Smagu pabendrauti su kolektyvu, pasidalyti mintimis, padėti viena kitai. Įdomus laisvalaikis“, – sako moteris. Jos noras – kitoms Kalėdoms surengti parodą.
Džeiraną Janavičienę, Pasų poskyrio specialistę, į būrelį atvedė noras išmokti: „Esame suaugusios moterys, užauginau dukrą, turiu laiko, tad užsiėmimai – savęs realizacija ir malonus laiko praleidimas.“
Moteris šypsosi: kuo toliau, tuo įdomiau, o malonus laiko praleidimas turi ir naudos – galės ateityje anūkus pamokyti.
„Nebereikės stresuoti kaip tada, kai vaikams kaukes darydavome, – juokiasi. – Be to, jokio mokslo ant kupros nereikia nešti.“
Kūryba, parodos suteikia puikių emocijų, kurios išlieka ilgam. Juokiasi, kad pasigėrėjimo vertą tapybos parodą ant šilko prisimins ir senatvėje.
Dž. Janavičienė draugams dažnai dovanoja savo rankų darbus. Jie nėra prabangūs ar labai sudėtingi, bet sukurti iš visos širdies.
Kartelė pakelta
Po darbų pasinerti į kūrybą L. Šalkauskienė kolegėms pasiūlė prieš ketverius metus.
„Yra poreikis rinktis kartu. Ne tik išvirti skanią vakarienę, bet dar ir kažkuo kitu užsiimti“, – sako Migracijos skyriaus viršininkė.
L. Šalkauskienė lanko meno studiją „Menoja“, ten pasisemia minčių, idėjų.
Nė viena užsiėmimuose dalyvaujanti moteris neturi meninio išsilavinimo ar specialaus pasirengimo – visos mokosi kartu, kurdamos randa tai, kas buvo užslėpta, neiškelta į paviršių. Kol galiausiai apima malonus jausmas, suvokus: „Mes galime!“
Pirmuosius kūrybinius ieškojimus moterys pradėjo nuo dekupažo technikos. Darbeliai buvo susiję su buitimi – dėžutės, paveiksliukai.
Gražiadarbės jau yra surengusios šešias kūrybos parodas. Kalėdinės parodos kolegoms jau tapo tradicija.
Pirmosios parodos, šypsosi L. Šalkauskienė, buvo „paprastesnės“, dabar matyti tobulėjimas. Apie tai kalba ir parodų lankytojai.
Parodos eksponuotos Policijos komisariate, Šiaulių kultūros centro Rėkyvos filiale, o šių metų pradžioje – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje.
„Kartelę susikėlėme“, – šypsosi L. Šalkauskienė.
Moterys kuria įvairiomis technikomis – pradėjusios nuo dekupažo, ėmėsi šilko, koliažo, mišrios technikos.
„Pabandome, kas mums prilimpa, ko dauguma nori“, – sako L. Šalkauskienė.
Šypsosi: susirenka dviem valandoms, bet dažniausiai tiek laiko nepakanka, jis ištirpsta. Atsisakė ir arbatos – kad daugiau laiko galėtų skirti kūrybai.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
POMĖGIS: Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Migracijos skyriaus darbuotojos kurti susirenka po darbų.
INICIATORĖ: Moteris kurti kartu subūrė Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Migracijos skyriaus viršininkė Lolita Šalkauskienė.
BORUŽĖ: Ant medinės lentutės įsitaisiusi boružėlė.
DRUGELIS: Žaisminga lėlytė tapo drugeliu.
SPALVINIMAS: Spalvinami drugelio sparnai, nupiešti ant medinės lentelės.
LĖLYTĖS GAMYBA
Lėlytei pagaminti reikia vielutės, popierinio rankšluosčio juostelių, klijų, modelino, dažų.
VIELUTĖ: Iš vielutės sulankstytas karkasas apvyniojamas klijais pateptomis popierinio rankšluosčio juostelėmis.
PROCESAS: Lėlytei priklijuojama popierinė suknelė.
SPALVINIMAS: Suknelė nudažoma pasirinkta spalva.