Maržos reikalavimai – tai, ką reikia žinoti, prekiaujant finansų rinkose

Kaip marža veikia Forex ir kitų prekybos priemonių CFD rinkose, kuo skiriasi maržos reikalavimai mažmeninės prekybos klientams ir tiems, kurie turi profesionalių prekiautojų statusą? Šiame straipsnyje mes aptarsime viską, kas susiję su marža, prekiaujant finansų rinkose, ir, žinoma, nepraleisime tokių sąvokų kaip maržos reikalavimai ir priverstinis sandorių uždarymas.

Maržinės prekybos principas

Maržinė prekyba leidžia daugeliui prekiautojų prekiauti tokiomis priemonėmis ir tokiomis apimtimis, kurios jiems paprastai nebūtų prieinamos. Jeigu prekiaujate su marža, tai yra naudojate finansinį svertą, tuomet jums tikrai reikia įdėti tik dalį viso sandorio apimties sumos. Kiek? Priklauso nuo maržos reikalavimų – sverto.

Kad būtų paprastesnis skaičiavimas, naudosime 1:100 finansinį svertą – tokiu atveju, kad sudarytume sandorį, mums reikia tik šimtosios visos operacijos apimties. Maržos reikalavimai yra 1 procentas nuo apimties, tai reiškia, kad brokeris tokią jūsų sumą blokuos, atidarant poziciją, o „MetaTrader 5“ prekybos platfomoje tai matysite kaip „Margin“ (marža).

Pavyzdinį sandorį sudarysime išgalvotoje sąskaitoje, kurioje bus 10 000 EUR, ir mes prekiausime 1 lotu EUR/USD valiutų pora, kad būtų paprasčiau prekybos išlaidų neskaičiuosime. Vienas EUR USD lotas yra 100 000 EUR, taigi prekybos apimtis yra tokia pati, kaip mūsų finansinis svertas 1:100, tad prekybos sąskaitoje turime turėti tik 1000 eurų, šią sumą brokeris blokuoja kaip maržą. 

„Marža“ ir „laisva marža“ sudaro visą mūsų turtą, o santykis tarp maržos ir turto yra svarbus ir pateikiamas kaip procentinė maržos lygio dalis. Mūsų atveju tai būtų 1000 %. Jeigu pirktume 5 lotus, tada maržos lygis būtų 200 %, o kai 10 lotų – 100 %, daugiau jau negalėtume, nes gautųsi mažiau nei 100 %, tokiu atveju turėtumėte į savo sąskaitą pervesti daugiau pinigų arba padidinti svertą.

Tarkime, kad mes tikrai norime sudaryti daugiau nei 10 lotų sandorį, pavyzdžiui, 20 lotų. Norėdami gauti bent 100 % padengimą (prekyba su tokiu mažu padengimu yra labai pavojinga), sąskaitoje mums reikia turėti bent 20 000 eurų arba turime prekiauti bent 1:200 svertu. Su 1:500 svertų 20 lotų užtenka ir 4000 EUR.

Mažmeninė prekyba lyginant su profesionalų prekyba

Deja, pagal dabartinius Europos teisės aktus ne visi klientai gali prekiauti tiek, kiek nori.

Paprastam mirtingajam, pradedančiajam prekiautojui, neturinčiam tinkamo išsilavinimo ar darbo patirties finansų sektoriuje, didžiausias leidžiamas svertas yra 1:30 su pagrindinėmis valiutų poromis, o su kitomis prekybos priemonėmis – dar mažiau.

Kita vertus, profesionalūs klientai neturi tokių apribojimų ir gali prekiauti mažesniu arba didesniu finansiniu svertu, jeigu reikia, ES brokeriai siūlo svertą iki 1:500. Kitas profesionalių klientų pranašumas yra tas, kad brokeriai gali suteikti jiems įvairių lengvatų, kurias pagal galiojančius ES teisės aktus draudžiama teikti mažmeninės prekybos sąskaitoms – pavyzdžiui, dalies sumokėtų mokesčių grąžinimas.

„Margin Call“ ir „Stop Out“

Abu šie terminai reiškia ribinę vertę ir būtent dėl ​​jų maržos lygis yra toks svarbus. „Margin Call“ yra įspėjimas apie per mažą maržos lygį, kiekvienas brokeris jį gali nustatyti skirtingą. Pavyzdžiui galite gauti įspėjimą, pasiekus 130 % lygį, tačiau, dirbdami su bet kuriuo brokeriu, turėtumėte gauti įspėjimą, prieš maržos lygiui nukrentant žemiau 100 %. 

Žinoma, jeigu susiformavo didžiulis kainų trūkis, pavyzdžiui, po savaitgalio, gali suveikti ir „Stop Out“. Mažmeninių sąskaitų klientams teisės aktai numato 50 % maržos sustabdymą, tai yra kai turtas yra pusė maržos. Praktiškai tai reiškia vieną dalyką – brokeris privalo pradėti uždaryti kliento pozicijas palaipsniui nuo tos, kuri patiria didžiausius nuostolius, kol maržos lygis viršija 50 %.

„Stop Out“ situacija paprastai pasitaiko profesionaliems klientams, tačiau jiems dažniausiai taikomas žemesnis lygis, pavyzdžiui, 30 %. Taip yra todėl, kad profesionaliems klientams Europos teisės aktai negarantuoja apsaugos nuo neigiamo sąskaitos likuči, tačiau brokeriai vis tiek nenori rizikuoti klientų pinigais, kuriuos turės grąžinti. Abiems pusėms geriau uždaryti pozicijas, nei uždaryti sąskaitą.

Maržos reikalavimų pokyčiai

Maržos reikalavimai ne visada būna vienodi, jie gali keistis. Kai tikimasi didelio rinkų kintamumo (pavyzdžiui, vykstant JAV prezidento rinkimams ar bet kokiems kitiems tikėtiniems ir dažnai minimiems politiniams įvykiams arba laukiant svarbių ekonominių pranešimų), brokeriai gali laikinai padidinti savo maržos reikalavimus ir taip sumažinti svertą. Brokeriai apie tai savo klientus informuoja daugiausia automatiškai elektroniniu paštu, tačiau informaciją apie tai visada galite rasti brokerio elektroninėje svetainėje.

Maržos reikalavimai taip pat gali keistis esant kitoms aplinkybėms, pavyzdžiui, kai klientas visas laisvas pozicijas arba prekiauja tam tikru laiku. Bet kokiu atveju tokie maržos reikalavimų pakeitimai turėtų būti taikomi tik prekiautojams, turintiems profesionalų statusą, ir tiems, kurie prekiauja dideliu svertu už ES teisinio reguliavimo ribų, be to, vis ši informacija turėtų būti pateikiama brokerio svetainėje.

Prekyba, naudojant maržinę sąskaitą, – išvada

Dėl maržos ir lėšų skolinimo savo prekybos sąskaitoje jūs galite prekiauti kur kas didesnėmis apimtimis nei tuo atveju, jeigu turėtumėte prekiauti santykiu 1:1, tačiau nepersistenkite ir nepamirškite apie kartu kylančią riziką. Kiekvienas prekybai renkasi skirtingą svertą, tačiau dėl taikomos strategijos pasirinkus didelį svertą, būtina tinkamai valdyti riziką – taip kad svertas būtų jūsų sąjungininkas, o ne priešas.