Mano namas — mano tvirtovė

Mano namas —  mano tvirtovė

DIZAINERIS PATARIA

Mano namas — mano tvirtovė

„Dizainas yra funkcijos ir grožio sintezė. Bet pirmiausiai įrengtas būstas turi būti patogus“, — sako Giedrius Šiukščius, Šiaulių universiteto Menų fakulteto Dizaino katedros vedėjas.

* Visuomeninių pastatų ir individualių būstų interjerų reikalavimai skiriasi. Jei įrengiant visuomenines patalpas reikia laikytis griežtų principų, tai privačiai erdvei galioja frazė: „Mano namas — mano tvirtovė“. Šis posakis atpalaiduoja žmogų nuo griežtų reikalavimų. Svarbu namus susitvarkyti pagal poreikius, pomėgius.

* Užuot pasikliovus specialistu, kuriant namus idėjų dairomasi iš viešai reklamuojamų prabangių interjerų. Tačiau ir kažką nužiūrėjus ir pritaikius savo būstui, rezultatas gaunasi ne toks, kokio tikėtasi — namai turi būti kuriami atsižvelgiant į erdvių dydį.

* Tipiniame daugiaaukščio namo bute erdvė yra ribota. Ją pasididinti galima išgriovus pertvaras (laikančiųjų konstrukcijų liesti negalima). Bet ir čia gali būti klaidų: perplanuojant butą ir keičiant erdves reikia prisiminti, kad kambariai buvo planuoti įvertinant apšildymą, ventiliaciją, natūralų ir dirbtinį apšvietimą. Pavyzdžiui, virtuvę jungiant su greta esančiu kambariu nepagalvojama apie ventiliaciją ir kepamos kiaušinienės kvapas pasklinda visame bute.

* Kur yra didesnė erdvė, ten turi būti ir aukštesnės lubos. Išgriovus pertvaras bute negalima pakelti lubų ir butas vizualiai tampa per žemas.

* Namų tvarkymo stilių yra įvairių, bet mūsų interjerus galima suskirstyti į tris pagrindines kryptis. Iš šiaurės kraštų atėjo skandinaviškas minimalizmas (sterilūs, racionalūs namai). Iš Pietų Europos (Italijos, Prancūzijos) nusižiūrėta priešingai — į namus įsileidžiama daugiau spalvų, įmantresnių formų, antikvarinių baldų.

Trečias stilius ateina su iš Amerikos grįžtančiais išeiviais. Vertinat mūsų akimis, tai yra eklektika — visko daug, vienoje erdvėje derinami 2-3 ir daugiau stilių. Toks stilius gali pasiteisinti tik didelėje erdvėje. Tipiniai butai amerikietiškam skoniui yra priešas.

* Buvo laikas, kai rengiant namus vadovautasi madingomis rytietiškomis filosofijomis ir idėjomis. Mes turime būti savimi, paisyti savo tradicijų, kultūros sampratos, geografinės padėties net kūno sudėjimo. Rytų filosofijos galima įsileisti tiek, kiek ji pačiam šeimininkui daro įspūdį.

* Spalvos žmones veikia skirtingai, tai priklauso nuo temperamento, net nuo kraujo spaudimo. Visada galvojau, kad žmonėms patinka mėlynas dangus ir giedras oras. Pasirodo, iš dešimties studentų du-trys mėgsta darganą.

* Renkantis spalvas dažniausiai paisoma bendros taisyklės: jaukesni yra kambariai pietų-pietvakarių pusėje, nes į juos patenka daugiau šviesos ir saulės.

* Šiaurinėje pusėje nepatartina rinktis šaltų spalvų gamos. Remiantis mūsų geografinės platumos tyrimais, 70-80 procentų geriau nuteikia šiltos spalvos. Šiltomis ir šaltomis spalvomis išdažytame interjere žmogus jaučia 1-1,5 laipsnio temperatūrų skirtumą. Tai vadinama spalvų psichofiziologiniu poveikiu. Jautresnės spalvoms yra moterys.

* Interjero kūrimo tendencijų yra daug. Bet pati aukščiausia mada yra nesekti mada ir ją kurti pačiam, laikantis pagrindinės taisyklės: interjero kūrimas prasideda ne nuo grožio — nuo racionaliai sustatytų baldų ir tinkamai išnaudotos natūralios šviesos.

CITATA: „Pati aukščiausia mada yra nesekti mada ir ją kurti pačiam,

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.