Ma­ži ste­buk­lai gimsta iš at­lie­kų

Ma­ži ste­buk­lai gimsta iš at­lie­kų

Maži stebuklai gimsta iš atliekų

Šarūnė Vaitekūnė iš Saugėlaukio (Joniškio rajonas) praėjusį rudenį pabandė iš klevo lapų susukti rožių žiedus. Iškritus sniegui, lapai pasislėpė, bet niekur nedingo jaunos moters noras kurti. Tada prasidėjo kūryba iš popieriaus, riešutų kevalų, apelsinų žievelių ir kitų įprastai atliekomis vadinamų ir į šiukšlių kibirą patenkančių medžiagų.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Lapus maišais tempė į namus

Viskas prasidėjo praėjusių metų lapkritį. Pasiimdama vyresnėlį sūnų Žygimantą iš darželio Šarūnė Vaitekūnė pamatė vienos auklėtojos kabinetą papuoštą rožių iš klevo lapų puokšte.

„Visi žmonės grėbė lapus ir krovė į konteinerius, o mes dėjome į plastikinius maišus ir nešėme namo,“ – juokiasi jauna moteris.

Klevo rožės jai pavyko. Pirmąją puokštę dovanojo močiutei. Padarė du rožių medžius namams papuošti. Nors vienas medis stovėjo virtuvėje ir gėrė kvapus bei garus, lapų spalvos kol kas puikiai išsilaikė. Šarūnė sako girdėjusi, kad norint išsaugoti spalvą reikia gaminį apipurkšti plaukų laku.

Puokščių šūsnis jau buvo išdalinta, o ir medžiagos netrukus baigėsi, nes užsnigo.

Daiktai iš popieriaus masės

Tačiau kūrybinio azarto pagauta moteris sugalvojo ieškoti kitokių užsiėmimų, kuriems būtų galima panaudoti nebereikalingas medžiagas.

„Idėjų internete – nors kibiru semk, – sako Šarūnė. – Suradau, kaip galima iš popieriaus masės sulipdyti dubenį. Tam tereikia daug atliekamo popieriaus, vandens ir „Lipalo“ klijų. Vėliau nudažoma guašu.“

Popieriaus masei paruošti moteris naudoja laikraščius, žurnalus, kartoną.

Popierius suplėšomas skiautelėmis, išmirkomas vandenyje. Tada išradinga gražiadarbė jį sumala į skutelius kokteiliams gaminti skirtu smulkintuvu. Po to masę nusunkia ir sumaišo ją su lipalu. Klijų reikia tiek, kad šiek tiek sudrėgtų ir sukibtų tarpusavyje.

Tada pripučiamas balionas ir ant jo klijuojamas šios masės sluoksnis. Jis džiovinamas natūraliai kambaryje maždaug 5 dienas. Sudžiūvus nuimame nuo baliono ir jau turime dubenį, kurį galime dažyti norima spalva, apklijuoti aplikacijomis.

Tokį dubenį pridėjusi vaišių moteris kartą užsuko į Kriukų miestelio biblioteką. Bibliotekininkei Violetai Navickienei tai nepraslydo pro akis ir ji pasiūlė Šarūnei surengti parodą, kuri šiuo metu ir veikia Kriukuose.

Stebuklingos popieriaus juostelės

Perskaityti laikraščiai bei žurnalai gali virsti ir vytelėmis. Reikia popieriaus lapą sukarpyti plačiomis juostomis ir vynioti ant medinių maistui skirtų iešmukų arba virbalų. Suvyniojus juostą, iešmukas ištraukiamas, juostos galas priklijuojamas.

Tokios žaliavos, pasak Šarūnės, galima prisigaminti per vakarą sėdint prie televizoriaus.

O toliau darykite, ką fantazija leidžia. Galima juosteles suploti tarp pirštų ir pinti iš jų kaip iš vytelių krepšiukus, padėklus. Galima juosteles sudrėkinti lipalu ir vyniojant formuoti dubenėlį.

Iš juostelės puikiai pavyks susukti ir suklijuoti „blyną“, kuris nudažytas tinkama spalva ir pakabintas ant dailios juostelės taps išskirtiniu papuošalu.

„Man pačiai taip ir atsitiko. Reikėjo vykti į pobūvį, bet niekaip negalėjau priderinti turimų papuošalų prie trijų spalvų suknelės. Tada ir kilo mintis pasipuošti popieriniu savo rankų dirbiniu. Tai buvo dar ir labai praktiška mintis, nes kūrinį gali nudažyti, kokia nori spalva ir prisiderinti, o jei nusibos, negaila bus išmesti,“ – pasakoja Šarūnė Vaitekūnė.

Papuošalai iš riešutų kevalų ir lapų

Papuošalus ji daro ir iš kitų nereikalingų medžiagų. Pavyzdžiui, kaklo papuošalą pagamino iš graikinių riešutų kevalų ir drobinio maišo medžiagos skiaučių, skoningai suderinusi ir priklijavusi prie kartono.

Pakabuką galima padaryti net iš klevo lapų ar kankorėžių, juos pritvirtinus prie derančios juostelės ir nudažius. O štai susiraičiusios išdžiovintos apelsino žievelės tinka net nedažytos. Tik pati Šarūnė abejoja, ar dažna moteris išdrįstų tokiu aksesuaru pasipuošti, gal gėdytųsi apkalbų. Kita vertus, tai originalu ir prisidedame prie gamtos tausojimo.

Antras diskelių gyvenimas

Moteris mėgsta servetėlėmis apklijuoti įvairius stiklinius indelius, skardines. Į jas galima sudėti birius produktus, prieskonius.

Prisirinkus daug pušies kankorėžių, galima suklijuoti arba surišti viela iš jų krepšelį.

Antrą gyvenimą Šarūnė suteikia ir nebereikalingiems diskeliams. Juos gražiadarbė paverčia padėkliukais puodeliams. Diskelius gražiadarbė apklijuoja servetėlėmis ir nulakuoja arba nudažo ir nulakuoja.

Antram variantui reikia pirmiausia nudažyti diskelį norimos spalvos akriliniais dažais, tada lakuoti specialiu dekupažui skirtu skeldinimo laku, o po to vėl padengti dažais. Skeldinimo lakas viršutinį dažų sluoksnį sutraukia ir suskaldo, tai suteikia pageidaujamą grublėtumą.

Tiesiogiai su menu Šarūnė nesusijusi. Ji yra baigusi lietuvių filologiją ir šiuo metu augina su vyru du sūnus – Žygimantą ir Eimantą, kurie, anot mamos, jai padeda kūryboje.

Autorės nuotr.

ORIGINALUMAS: Gražiadarbė Šarūnė Vaitekūnė sako, kad turbūt ne kiekviena moteris išdrįstų nešioti tokį pakabuką iš klevo lapų ir riešutų kevalų, nes ne kiekvienas tokį originalų papuošalą suprastų ir įvertintų.

DISKELIAI: Diskelius gabi moteris pavertė padėkliukais.

BUTELIS: Šis butelis, apvyniotas siūlu ir papuoštas dažais nupurkštu kankorėžiu.

POPIERIUS: Sunku patikėti, kas šie daiktai pagaminti iš popieriaus juostelių, o kiaušinis – ant pripūsto baliono apklijavus siūlus.

JUOSTELĖS: Iš laikraščių ir žurnalų lapų susuktos juostelės – pagrindinė daugelio gražiadarbės kūrinių medžiaga.

IŠBANDYMAS: Lipdymą iš popieriaus masės išmėgina kriukietė Neringa Jankauskienė.

KREPŠELIS: Iš sūnaus Žygimanto surinktų kankorėžių mama pagamino krepšelį.

PAKABUKAI: Gražiadarbė įrodė, kad iš paprastų medžiagų ir atliekų, pavyzdžiui, riešutų kevalų, galima pasigaminti pakabukus.

PAPUOŠALAI: Šie papuošalai – ne iš odos ar kitų brangesnių medžiagų, o iš dažytų popieriaus juostelių ir klevo lapų.

KŪRINIAI: Iš popieriaus masės Šarūnė Vaitekūnė gamina padėklus, dubenis, vazas.

SKARDINĖS: Skardines apklijavus servetėlėmis ir dailiai sukabinus, galima į jas dėti įvairius smulkius daiktus.

DEKORACIJA: Sienos dekoracija pagaminta iš popieriaus juostelių, kurios nudažytos ir viena šalia kitos suklijuotos ant kartono primena bambuko lazdeles. Dekoracija dar papuošta priklijuotomis iškarpomis iš servetėlių.

STIKLAINIUKAI: Bet kokie stiklainiukai, apklijuoti servetėlėmis, tampa gražiu indelių rinkiniu.

KREPŠYS: Gražiadarbės močiutės Valerijos Aperavičienės rankose – iš popieriaus juostelių nupintas ir nudažytas krepšys.