Lauko dienoje – elitiniai limuzinai

Lauko dienoje – elitiniai limuzinai

Lau­ko die­no­je – eli­ti­niai li­mu­zi­nai

Praė­ju­sį penk­ta­die­nį Kel­mės ra­jo­ne, Pak­ra­žan­čio se­niū­ni­jos Ūpai­nių kai­me, Vy­tau­to Bar­kaus­ko ūky­je, su­reng­ta Lau­ko die­na „Mė­si­nių gal­vi­jų au­gi­ni­mas“. Ši ūkio ša­ka žem­dir­biams siū­ly­ta kaip al­ter­na­ty­va pie­no ūkiui, ku­ris dėl men­kų ža­lia­vos su­pir­ki­mo kai­nų tam­pa nuo­sto­lin­gas.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Di­džiu­lį pul­ką ra­jo­no ūki­nin­kų ir Lau­ko die­nos sve­čių li­mu­zi­nų au­gin­to­jo Vy­tau­to Bar­kaus­ko so­dy­bos kie­me pa­si­ti­ko Pak­ra­žan­čio kul­tū­ros cent­ro mu­zi­kan­tai.

Kie­me pa­sta­ty­ta erd­vi pa­la­pi­nė. Sta­lus at­sto­ja aukš­ti šie­nai­nio ritiniai, kė­des – pre­suo­to šie­no ga­ba­lai. Šie­nu kve­pian­čio­je pa­tal­po­je bus pa­mi­nė­tas Lie­tu­vos že­mės ūkio rū­mų de­vy­nias­de­šimt­me­tis ir iš­klau­sy­ti pra­ne­ši­mai apie mė­si­nių gal­vi­jų au­gi­ni­mą.

Net­ru­kus pa­si­ro­do ir pa­ts so­dy­bos šei­mi­nin­kas Vy­tau­tas Bar­kaus­kas, kaip ir de­ra fer­me­riui, už­si­dė­jęs pla­čiab­ry­lę skry­bė­lę. Trys ža­lų li­mu­zi­nų ban­dos par­va­ry­tos ar­čiau na­mų, kad Lau­ko die­nos da­ly­viams pa­pras­čiau jas bū­tų ap­žiū­rė­ti.

Li­mu­zi­nus ūki­nin­kas pra­dė­jo au­gin­ti prieš 18 me­tų. Pir­mie­ji gy­vu­liai par­vež­ti iš Vo­kie­ti­jos. Da­bar jo ūky­je – 51 eli­ti­nės veis­lės li­mu­zi­nas su kil­mės do­ku­men­tais. Veis­li­nius gy­vu­lius ūki­nin­kas per­ka Vo­kie­ti­jos ir Pran­cū­zi­jos auk­cio­nuo­se. Kai­nos sie­kia nuo 5 000 eu­rų. Ne auk­cio­ne Vo­kie­ti­jo­je li­mu­zi­nų veis­lės gy­vu­lį ga­li­ma nu­pirk­ti už 2 800 eu­rų, Pran­cū­zi­jo­je – už 3 500 eu­rų.

Iš vi­so Vy­tau­to Bar­kaus­ko ūky­je per 200 gal­vi­jų. Jie su­skirs­ty­ti į tris ban­das. Dau­giau plės­tis ūki­nin­kas ne­ke­ti­na, nes rei­kė­tų sta­ty­ti dar vie­ną fer­mą.

Kaip vė­liau sa­kys Že­mės ūkio mi­nis­te­ri­jos ver­tin­to­jas Al­vy­das Pe­čiu­lai­tis, tai stip­ri mo­ti­ni­nė ban­da iš vo­kiš­kos, pran­cū­ziš­kos ir ai­riš­kos ge­ne­ti­nės me­džia­gos. Iš V. Bar­kaus­ko veis­lei gy­vu­lius per­ka ir ki­ti ra­jo­no ūki­nin­kai, laips­niš­kai pe­rei­nan­tys nuo pie­no ūkio prie mė­si­nių gal­vi­jų au­gi­ni­mo. Lau­ko die­no­je da­ly­va­vę pir­kė­jai džiau­gė­si, jog pa­si­se­kė nu­si­pirk­ti gal­vi­jų. Ūki­nin­kas są­ži­nin­gai at­rin­ko pa­čius tin­ka­miau­sius.

Tris kar­ves ir po­rą bu­lių ūki­nin­kas par­da­vė veis­lei į Švei­ca­ri­ją. Ta­čiau daž­niau­siai švei­ca­rai per­ka li­mu­zi­nų mė­są.

Praė­ju­siais me­tais V. Bar­kaus­kas Švei­ca­ri­jos res­to­ra­nams par­da­vė 9 160 ki­log­ra­mų li­mu­zi­nų mė­sos. Švei­ca­rai per­ka tik pa­čią ge­riau­sią­ sker­die­ną. Pa­vyz­džiui, šon­kau­liai lie­ka Lie­tu­vo­je. Bran­giau­siai mo­ka už te­ly­čių ir kast­ruo­tų bu­liu­kų mė­są. Ne­kast­ruo­tų bu­lių sker­die­ną ten­ka par­duo­ti pi­giau.

Lie­tu­viai mar­mu­ri­ne va­di­na­mos cho­les­te­ro­lio be­veik ne­tu­rin­čios li­mu­zi­nų mė­sos neį­per­ka. Jos ki­log­ra­mas kai­nuo­tų apie 6 eu­rus. Ūki­nin­kai iš mė­sos per­dir­bė­jų gir­dė­ję, jog Lie­tu­vos var­to­to­jams lie­ka tik se­nos kar­vės, o par­duo­dant sker­die­ną – ta gy­vu­lio da­lis, ku­rios ne­per­ka už­sie­nie­čiai.

Tur­tin­goms ša­lims vi­sa­da rei­kės ge­ros, ko­ky­biš­kos mė­sos.

„Jei per­dir­bė­jai žem­dir­bius dar la­biau spaus, mė­si­niai gal­vi­jai yra al­ter­na­ty­vi veik­la“, – į Lau­ko die­ną su­si­rin­ku­siems ra­jo­no ūki­nin­kams sa­kė Lie­tu­vos že­mės ūkio rū­mų pir­mi­nin­kas And­rie­jus Stan­či­kas.

Jis dė­ko­jo pi­ke­to prie Že­mės ūkio mi­nis­te­ri­jos da­ly­viams. Pro­tes­to ak­ci­jos da­vė re­zul­ta­tų. Tie­sio­gi­nės iš­mo­kos už hek­ta­rą pa­sė­lių išau­go nuo 144 iki 196 eu­rų. Ta­čiau Eu­ro­pos vi­dur­kio dar ne­pa­siek­ta. To­dėl Lie­tu­vos žem­dir­biai pa­ti­ria iš­kreip­tas kon­ku­ren­ci­nes są­ly­gas.

Di­džiau­sia klai­da, pa­sak A. Stan­či­ko, pa­da­ry­ta 2008 me­tais, kai bu­vo pa­nai­kin­tos pie­no kvo­tos. Da­bar pie­no su­per­ka­ma 6 pro­cen­tais dau­giau, ne­gu rei­kia. Per­dir­bė­jai ir pre­ky­bi­nin­kai nau­do­ja­si ta si­tua­ci­ja ir ma­ži­na ža­lia­vos kai­nas.

„Var­to­to­jui pie­no pro­duk­tų kai­nos su­ma­žė­jo 1–2 pro­cen­tais, o ža­lia­vos kai­na kri­to per­pus. Kur dings­ta pi­ni­gai?“ – klau­sė Že­mės ūkio rū­mų pir­mi­nin­kas.

Jo nuo­mo­ne, rei­ka­lin­gas kai­nų re­gu­lia­vi­mas. Ge­ras pa­vyz­dys ir koo­pe­ra­ci­ja. Kur iš­vys­ty­ta koo­pe­ra­ci­ja, koo­pe­ra­ty­vai kom­pen­suo­ja ūki­nin­kų pa­tir­tus nuo­sto­lius.

Lie­tu­vo­je koo­pe­ra­ci­ja – silp­na. O Eu­ro­pos Są­jun­ga ne­no­ri kom­pen­suo­ti Lie­tu­vos žem­dir­biams dėl Ru­si­jos em­bar­go pa­tir­tų nuo­sto­lių. Ma­žes­nes iš­mo­kas gau­nan­čios nau­jos Eu­ro­pos Są­jun­gos ša­lys tu­rė­tų vie­ny­tis ir ko­vo­ti dėl ne­vie­no­dų kon­ku­ren­ci­nių są­ly­gų.

Že­mės ūkio mi­nis­te­ri­jos ver­tin­to­jas Al­vy­das Pe­čiu­lai­tis pa­ta­rė mė­si­nius gal­vi­jus ap­si­spren­du­siems au­gin­ti ūki­nin­kams ne­gai­lė­ti pi­ni­gų veis­li­niams gy­vu­liams. Kar­tais ūki­nin­kai veis­li­nį bu­liu­ką iš Lie­tu­vos ūkių nu­per­ka ir už 1 000 eu­rų. Ta­čiau jis ne­ver­tin­tas, ne­tu­ri kil­mės do­ku­men­tų. Po pen­ke­rių me­tų at­si­ran­da prieaug­lio. Jį teks par­duo­ti pi­giau, nes taip pat bus ne­ver­tin­tas ir be do­ku­men­tų.

„Ge­riau iš pra­džių įsi­gy­ti ma­žiau gal­vi­jų, bet ko­ky­biš­kes­nių. Vė­liau in­ves­ti­ci­ja at­si­pirks su kau­pu,– sa­kė A. Pe­čiu­lai­tis.  – Pirk­ti veis­li­nį gy­vu­lį be do­ku­men­tų tas pa­ts, kas be do­ku­men­tų pirk­tum au­to­mo­bi­lį.“

Ver­ti­na­mos mo­ti­nos ir bu­liu­kai iki 18 mė­ne­sių. Nor­ma­lus veis­li­nis gy­vu­lys per pa­rą tu­ri priaug­ti dau­giau kaip ki­log­ra­mą, maž­daug 1,3–1,5 ki­log­ra­mo.

Au­gi­nant mė­si­nius gal­vi­jus, bū­ti­na juos sver­ti. Jau­nik­lio prieau­gis pa­ro­do, kiek pie­no jam ati­duo­da mo­ti­na. Jei­gu jis gry­na­veis­lis ir men­kai au­ga, rei­kia bro­kuo­ti mo­ti­ną.

Mė­si­nių gal­vi­jų au­gin­to­jai, kaip ir pie­no ūkiai, nė­ra ap­sau­go­ti nuo ap­suk­ruo­lių su­pir­kė­jų, ku­rie kar­tais gal­būt už­sii­ma net per­par­da­vi­nė­ji­mu. Pa­vyz­džiui, švei­ca­rai už gy­vo svo­rio ki­log­ra­mą mo­ka po 3,26 eu­ro, lie­tu­viai – tik po 2,40 eu­ro.

„Kaip ma­no­te, ko­dėl per­dir­bė­jai reiš­kia pre­ten­zi­jas dėl ma­žė­jan­čių iš­mo­kų žem­dir­biams už gy­vu­lius? To­dėl, kad žem­dir­bių iš­mo­kas jie įsi­kal­ku­liuo­ja į sa­vo pel­ną, ūki­nin­kams siū­ly­da­mi ma­žes­nes su­pir­ki­mo kai­nas, – sa­kė A. Pe­čiu­lai­tis. – Ūki­nin­kas, 18 mė­ne­sių au­gi­nęs gy­vu­lį, ne­tu­ri jo par­duo­ti už to­kią kai­ną, kad su­pir­kė­jas plo­tų ran­ko­mis dėl ge­ro pir­ki­nio. To­dėl ne­pa­tar­ti­na par­duo­ti gy­vo gy­vu­lio. Nau­din­giau par­duo­ti sker­die­ną.“

A. Pe­čiu­lai­tis Lau­ko die­nos da­ly­viams pa­ro­dė ūki­nin­ko V. Bar­kaus­ko ban­dą. Pa­ko­men­ta­vo į ką at­kreip­ti dė­me­sį, kad įsi­ti­kin­tum, jog gal­vi­jas iš tie­sų bus pro­duk­ty­vus.

Že­mės ūkio rū­mų at­sto­vas Kel­mės ra­jo­ne Al­ber­tas Mac­ke­vi­čius, Že­mės ūkio sky­riaus ve­dė­jas Juo­zas Rim­kus ir ki­ti Sa­vi­val­dy­bės at­sto­vai pa­svei­ki­no Že­mės ūkio rū­mų pir­mi­nin­ką su 48 žem­dir­bių in­te­re­sus gi­nan­čias or­ga­ni­za­ci­jas jun­gian­čių rū­mų 90-me­čiu.

Ap­žiū­rė­ję ūki­nin­ko V. Bar­kaus­ko ban­das Lau­ko die­nos da­ly­viai bu­vo vai­ši­na­mi li­mu­zi­nų mė­sos troš­ki­niu su dar­žo­vė­mis.

Au­to­rės nuo­tr.

ŪKI­NIN­KAS: Ūpai­nių kai­mo ūki­nin­kas Vy­tau­tas Bar­kaus­kas, iš pra­džių tu­rė­jęs miš­rų ūkį, su­si­kon­cent­ra­vo į mė­si­nių gal­vi­jų li­mu­zi­nų vei­si­mą ir au­gi­ni­mą mė­sai.

AL­TER­NA­TY­VA: Lie­tu­vos že­mės ūkio rū­mų pir­mi­nin­kas And­rie­jus Stan­či­kas (de­ši­nė­je) Lau­ko die­no­je žem­dir­biams siū­lė al­ter­na­ty­vą pie­no ūkiui – mė­si­nių gal­vi­jų au­gi­ni­mą. Ša­lia ūki­nin­kas Vy­tau­tas Bar­kaus­kas ir Že­mės ūkio rū­mų sa­vi­val­dos or­ga­ni­za­to­rius Kel­mės ra­jo­ne Al­ber­tas Mac­ke­vi­čius.

BAN­DA: Per ke­lio­li­ka me­tų su­for­muota pui­ki li­mu­zi­nų ban­da.

KO­MEN­TA­RAI: Že­mės ūkio mi­nis­te­ri­jos ver­tin­to­jas Al­vy­das Pe­čiu­lai­tis Lau­ko die­nos da­ly­viams pa­sa­ko­jo, kaip tu­ri at­ro­dy­ti ge­ro įmi­ti­mo mė­si­niai gal­vi­jai, į ką at­kreip­ti dė­me­sį per­kant gy­vu­lį veis­lei ir mė­sai.

PIE­TŪS: Ma­žy­lis li­mu­zi­nas pie­tau­ja.

PA­VO­JUS: Pa­ma­tęs daug žmo­nių bu­lius be per­sto­jo bau­bė.

SU­SI­PA­ŽI­NI­MAS: Pul­kas Lau­ko die­nos da­ly­vių ap­žiū­rė­jo ūki­nin­ko Vy­tau­to Bar­kaus­ko li­mu­zi­nų ban­das.