Kūryba gydo ir džiugina

Kūryba gydo ir džiugina

Kūryba gydo ir džiugina

Floristikos studijas baigusi 23-ejų Sandra Sabaliauskaitė-Butkienė moko darbelių trigubai už save vyresnius Liolių (Kelmės rajonas) senelių namų ir dienos centro globotinius. Sandra įsitikinusi, jog kūrybos procesas gydo, o rezultatas džiugina.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Meno terapija

Liolių senelių namų koridoriai, fojė, kabinetai išpuošti įvairiausiomis sausų puokščių kompozicijomis, popierinėmis gėlėmis. Nuo šviestuvų nukarę spalvingi burbulai, padaryti iš servetėlių.

„Mūsų floristė labai gabi“, – su pasididžiavimu kalba Senelių namų direktorius Stepas Dzimidas, pabrėždamas, jog tai – S. Sabaliauskaitės-Butkienės ir jos mokinių darbai. Skoninga senelių namų ir dienos užimtumo centro puošyba suteikia jaukumo gyventojams ir svečiams.

Sandra mokymo klasėje dirba su keliomis mokinėmis. Šiandien garbaus amžiaus moterys spalvina. Jų mokytoja iš interneto atspausdina piešinėlių, o dienos centro lankytojos nuspalvina. Šį užsiėmimą floristė vadina spalvų terapija. Spalvindamos gėles ryškiomis spalvomis, moterys tampa geresnės nuotaikos. O pabaigusios darbą labai džiaugiasi savo paveikslėliais.

Devyni tūkstančiai lapų gulbei

Jaunoji mokytoja kasdien taikosi prie žmonių, kurie ateina. Privalo įvertinti, ką jie sugebėtų padaryti, ir kas teiktų daugiausia džiaugsmo. Nes jeigu darbelį pradės ir nepajėgs pabaigti, dienos centrą lankantys neįgalieji taps liūdni, nukris ūpas, daugiau nenorės mokytis.

Todėl jiems skiriamos tik nesunkiai įveikiamos užduotys.

Dažniausiai didesnį darbą atlieka visa grupė. Pavyzdžiui, origamio užsiėmimui yra daug skirtingų darbų. Norint išlankstyti gulbę reikia sulankstyti ir sujungti tūkstančius lapų.

„Didesnei gulbei sunaudojome 9300 balto popieriaus lapus. Todėl tenka dalytis darbus. Yra jauna labai darbšti mergaitė. Bet ji sunkiai valdo rankas. Jai patikime subraižyti popierių. Kiti sukarpo, treti sulanksto, ketvirti sujungia, kad darbelis įgautų pavidalą“, – sako Sandra.

Kai kurie centro lankytojai gražiai piešia. Kiti kuria koliažus iš sausų augalų. Treti veria iš karoliukų laumžirgius, gėlytes ir kitokias grožybes. Ketvirti riša kilimėlius iš pagaliukų.

Sukurtus darbelius kaupia. Jais puošia patalpas. Kai susikaupia daugiau, parengia parodėlę miestelio žmonėms. Nemažai darbų padovanoja svečiams.

„Kai kūrinėlis pavyksta, centro lankytojai džiaugiasi kaip vaikai. Šypsosi, kai darbelis atsiduria parodoje arba kam nors padovanojamas“, – sako floristė.

Kūrybai tinka viskas

Senelių namų gyventojai ir dienos centro lankytojai kūrybingai panaudoja net pasivaikščiojimus gamtoje. Visuomet ką nors parsineša būsimiems savo kūrinėliams.

Renka smilgas, lapus, varpas, augalėlius, žiedus, šakeles, giles, kaštonus, konkorėžius, medžių žievę.

„Gamtoje nėra dalyko, iš kurio negalėtum ko nors sukurti. Grožybių galima išspausti net iš akmens“, – sako Sandra, sukdama rožes iš šalnų paliestų klevo lapų.

Įspūdingomis iš popierinių servetėlių darytomis gėlėmis papuošti stalai. Šios gėlės „nenuvysta“ kelis mėnesius. Kai praranda spalvą, negaila išmesti.

Darbo teko laukti pusmetį

Nuo pat mažumės Sandrą traukė menas. Svajojo tapti tautodailininke ir kurti. Baigusi Liolių pagrindinę mokyklą išvažiavo į Šiaulius mokytis floristės amato.

Baigus mokslus, teko grįžti namo. Šiauliuose darbo niekas nepasiūlė. Vienoje Kelmės gėlių parduotuvėje pažadėjo priimti po pusmečio.

Teko registruotis darbo biržoje. Darbo biržos darbuotojos paklausė, kodėl ji neina dirbti į Liolių senelių namų dienos užimtumo centrą. Ten reikia floristės.

Jaunai moteriai teko rinktis, ar dirbti valstybinėje įstaigoje gimtinėje, ar važinėti į gėlių parduotuvę į Kelmę.

Pasirinko stabilesnį variantą.

Autorės nuotr.

DŽIAUGSMAS: Sandra Sabaliauskaitė-Butkienė džiaugiasi turėdama darbo gimtinėje ir galėdama kurti.

ROŽĖS: Nukritę klevo lapai įgavo dar vieną gyvenimą. Sandros Sabaliauskaitės-Butkienės rankose jie virsta rožėmis.

PUOKŠTĖ: Puokštei sumaniai panaudotos gamtos medžiagos.

GULBĖS: Šioms baltoms gražuolėms padaryti reikėjo keliolikos tūkstančių popieriaus lapų.

RYŠKUMAS: Sandros ir jos mokinių darbeliai yra ryškių spalvų. Tai vyresnio amžiaus žmonėms kelia nuotaiką.

SPALVOS: Dienos centro lankytojos mėgsta spalvinti.

MOKINĖ: Mokinės su džiaugsmu imasi kūrybos.