Krizė ištirpdė dalį milijonų

Krizė ištirpdė dalį milijonų

Krizė ištirpdė dalį milijonų

2010 metai gerokai pakoregavo Šiaulių apskrities milijonierių kišenių svorį. Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (Šiaulių AVMI) duomenimis, pernai, palyginus su 2009 metais, milijonierių apskrityje sumažėjo, tačiau jų gautos pajamos išaugo. Pernai pagal turto deklaracijas sumažėjo ne tik milijonierių, bet sutirpo ir jų turtai.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Turtingiausi — 2009-ieji

Didesnį nei milijono litų vertės turtą pagal metines gyventojo (šeimos) turto deklaracijas 2010 metais turėjo 60 Šiaulių apskrities gyventojų (šeimų) — už 145 milijonus litų, vidutiniškai kiekvienas asmuo valdė turto už 2,4 milijono litų.

Užpernai vidutinė vieno asmens valdomo turto vertė buvo ta pati — 2,4 milijono litų, tačiau milijonierių skaičius tuomet šoktelėjo iki 95, o valdomas turtas iki 215-os milijonų litų.

Skurdžiausi apskrities milijonieriams buvo 2008 metai: tuomet apskrityje gyveno 63 gyventojai, turintys turto už beveik 130 tūkstančių litų.

Šiaulių AVMI administruojamoje teritorijoje yra 58 valstybės ir savivaldybės įmonės. Pajamas deklaravę 33 įmonių vadovai ir jų sutuoktiniai pernai valdė septynių milijonų litų turtą.

Tačiau 2008-ieji metai išskirtiniai gyventojų gautų pajamų dydžiu: tuomet net 168 gyventojai deklaravo bendrai gavę 408 milijonus litų pajamų.

Milijonierių skaičius 2009 metais sumažėjo iki 31 — bendrai jie gavo 123 milijonus litų pajamų.

2010-aisiais daugiau nei milijoną gavo tik 29 apskrities gyventojai, tačiau jų gautos pajamos išaugo iki 129 milijonų litų, vidutiniškai po daugiau nei keturis milijonus litų.

Daugiausiai pajamų ir turto — iš žemės ūkio

Pagal pateiktas gyventojų pajamų deklaracijas Šiaulių apskrities gyventojai, už 2010 metus deklaravę vieną milijoną litų viršijančias pajamas, daugiausiai jų gavo iš žemės ūkio veiklos — beveik 86 milijonus litų.

Į šias pajamas, anot Šiaulių AVMI Mokestinių prievolių departamento direktorės Virginijos Pabrėžienės, neįeina tiesioginės ir kompensacinės išmokos, išmokėtos pagal Žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatymą.

Beveik 11 milijonų litų pernai gauta iš paskirstyto pelno (dividendai).

Daugiau nei pusdešimto milijono — iš vertybinių popierių pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamų.

Su darbo santykiais susijusių pajamų pernai gauta daugiau nei puspenkto milijono litų.

Per 3,5 milijono litų -- tiesioginių išmokų, išmokėtų pagal Žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatymą.

Pagal gyventojų, 2010 metais deklaravusių vieno milijono litų vertę viršijantį turtą, pajamų deklaracijas, daugiausia pajamų taip pat gauta iš žemės ūkio veiklos — per 22 milijonus litų.

Šalyje pelningiausia vertybinių popierių prekyba

Šalyje pernai buvo 1265 didesnį nei vieno milijono litų turtą deklaravę žmonės. 2009 metais turintys daugiau nei milijono litų vertės turtą, atėmus negrąžinamas paskolas, deklaravo 989 šalies gyventojai.

256 valstybės ir savivaldybės akcinių bendrovių vadovai ir jų šeimos nariai pernai valdė beveik 70-ies milijonų litų vertės privalomai registruoto turto.

Pajamų šaltiniai Lietuvos mastu skiriasi nuo Šiaulių apskrities, kur daugiausiai lėšų gauta iš žemės ūkio.

Vertinant visas Lietuvos gyventojų deklaracijas, daugiausiai pajamų pernai gauta iš vertybinių popierių pardavimo.

Deklaravimas nuo pajamų dydžio nepriklauso

Šiaulių AVMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Virginija PABRĖŽIENĖ:

— Kaip matyti iš pateiktų duomenų, pagal gyventojų, deklaravusių milijoną litų viršijančias pajamas, Šiaulių apskrityje turtingiausi metai buvo 2008 metai.

Pagal gyventojo (šeimos) turto deklaracijas daugiausia turto jį deklaravę gyventojai turėjo 2009-aisiais.

Prievolė gyventojams deklaruoti pajamas nepriklauso nuo gaunamų pajamų dydžio (gyventojas gali gauti ir ypatingai dideles pajamas, tačiau gavus tokias pajamas jis neprivalo teikti deklaracijos jei jos priskiriamos neapmokestinamoms nedeklaruotinoms pajamoms).

Tokiomis, pavyzdžiui, laikomos nekilnojamojo turto, esančio Lietuvoje, pardavimo pajamos, išlaikius šį turtą nustatytą terminą, Taip pat — kai įstatymo nustatyta tvarka pajamų mokestį nuo tam tikrų pajamų išskaičiavo ir sumokėjo bei duomenis apie tokias pajamas ir išskaičiuotą mokestį pateikė įmonė.

Pravartu žinoti

Nuolatiniai Lietuvos gyventojai privalo deklaruoti pajamas:

-- gavę su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių pajamų ir kuriems darbovietėje pritaikytas neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) turi būti perskaičiuotas. Pavyzdžiui, gyventojas tuo pačiu metu gavo darbo užmokestį ne iš vienos darbovietės; gyventojas sirgo ir gavo ligos pašalpą; be darbo užmokesčio gavo kitokių apmokestinamųjų pajamų (nuomos ir kt.);

-- valstybės politikai, valstybės tarnautojai ir jų šeimos nariai ir kiti;

-- gyventojai, vykdantys individualią veiklą (įsigiję verslo liudijimą ar įregistravę individualią veiklą, nepriklausomai nuo to, ar gavo individualios veiklos pajamų, ar ne);

-- ūkininkai ir jų partneriai, kiti žemės ūkio veiklą vykdantys gyventojai;

-- asmenys, gavę pajamų už parduotą ar kitaip perleistą nuosavybėn turtą ( vis dėlto yra atvejų, kai, gavus neapmokestinamų turto pardavimo pajamų, jų deklaruoti nereikia);

-- kitokių privalomų deklaruoti pajamų gavę gyventojai (pavyzdžiui, gavusieji nustatyto dydžio sumą viršijančių dovanų; gavę pajamų iš užsienio; individualių įmonių savininkai, išsiėmę pajamų iš savo individualios įmonės pelno; gyventojai iš kitų gyventojų gavę apmokestinamųjų pajamų;

-- pageidaujantieji susigrąžinti pajamų mokestį naudojantis įstatymo teikiamomis lengvatomis, tai yra mokėjus įmokas už gyvybės draudimą ir/ar į pensijų fondus, palūkanas už paskolas, sudarytas iki 2009 metų gruodžio 31 dienos, būsto įsigijimui ar statymui bei įmokas už studijas ar profesinį mokymą, kai įgyjamas pirmas atitinkamos rūšies išsilavinimas;

-- taip pat išvykstantieji iš Lietuvos visam laikui.

PAJAMOS: 2010-ieji gerokai apkarpė apskrities gyventojų turtą ir pajamas. Turtais apskrities gyventojai galėjo džiaugtis užpernai, o gautomis pajamomis — 2008 metais.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

Šiaulių AVMI Mokestinių prievolių departamento direktorės Virginijos Pabrėžienės teigimu, daugiausiai pajamų pernai gauta žemės ūkio sektoriuje.

Šiaulių AVMI nuotr.