Krizę išgyvens užgrūdintas verslas

Krizę išgyvens užgrūdintas verslas

Krizę išgyvens užgrūdintas verslas

Šiauliuose smulkaus ir vidutinio verslo atstovams seminarą vedęs ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto lektorius Benas Adomavičius sako, kad ekonominė krizė Lietuvoje turės ir šviesių pusių.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Atėjo stabtelėjimas

Pasak B. Adomavičiaus, krizę Lietuvoje įtakoja keletas pagrindinių priežasčių: spartus energetikos nešiklių brangimas, ekonominė krizė JAV, nekilnojamo turto bumas, aukštesnės palūkanų normos, menki darbuotojų resursai, žemas užsienio investicijų lygis.

B. Adomavičiaus teigimu, rinkų ciklas išsivysčiusiose šalyse — 5 metai, todėl normalu, kad ateina stabtelėjimas. Pasak ekonomisto, situacija nekilnojamo turto rinkoje Lietuvoje nebebuvo normali. Buvo metas, kuomet Vilniuje pirkėjai pirko ne butus, bet orą — įsivaizduojamą butą pamatę tik brėžiniuose.

Seminaro vedėjas pateikė išraiškingą būsto pirkimo-pardavimo Lietuvoje statistiką: sandorių skaičius, lyginant su praėjusių metų pirmu ketvirčiu, nukrito 45 procentais.

Ekonomisto teigimu, ateities prognozės — nedžiuginančios. Prognozuojama, kad Lietuvoje, paskutiniu metu pripratusioje prie maždaug 8 procentų BVP augimo, 2010 metais, po Ignalinos atominės elektrinės uždarymo, BVP augs tik 3 procentais. Tuo pat metu infliacija kils iki 11 procentų.

Įvardijo klaidas

B. Adomavičius sako, kad krizės metu universalaus patarimo verslininkams nėra: kiekvienas individualiai turi apmąstyti ir įvertinti blogiausią scenarijų.

Ekonomistas išvardino dažniausias klaidas, pasitaikančias krizių metu. Tai — žiūrėjimas ir reagavimas tik į trumpalaikę situaciją, pernelyg lėtas reagavimas į ekonomikos pagerėjimą, sutelktas dėmesys ne į senus, o naujus klientus.

Dabartinėje situacijoje B. Adomavičius pataria: naujų darbuotojų priėmimo ir algų kėlimo sustabdymas yra geresnė išeitis nei juos atleisti.

Ekonomistas siūlo peržiūrėti biudžetą, panaikinti nebūtinas išlaidas ir klientų įsiskolinimus, įdėmiau kontroliuoti vėluojančius mokėjimus, derėtis su tiekėjais, partneriais. B. Adomavičius primena apie dar vieną pavojų: pavojinga atsipalaiduoti, kai krizė baigiasi.

Krizė keičia mąstymą

B. Adomavičius sako, kad atsakyti vienareikšmiškai, kokia dabar smulkaus ir vidutinio verslo padėtis Lietuvoje, neįmanoma: užsiimantys nekilnojamu turtu jaučia didelį skausmą, bet daug geresnė situacija, kas užsiima žemės ūkio produkcija.

„Esminis dalykas — nebūti automatais, nepasinerti į rutiną. Versle labai svarbu pažvelgti toliau ir giliau. Kai sausra — statyk elektrinę. Tai reiškia — nedaryk kaip visi. Nes visi teisūs negali būti“, — sako B. Adomavičius.

Ekonomisto teigimu, bus ir tokių verslų, kurie laimės iš krizės todėl, kad atsidūrė geroje vietoje geru laiku.

Laimės tie, kurie galvoja ne tik apie Lietuvos rinką, bet ir eksportuoja, nes tai leidžia sumažinti kaštus, pasiekti didesnes rinkas. „Eksportuojančios įmonės tampa stipresnės, jos konkuruoja su galingesniais, o tai užgrūdina. Gyvenantys šiltnamio sąlygomis greitai persišaldo. Siūlau verslams grūdintis“, — pataria B. Adomavičius.

Kaip vieną iš geriausių prisitaikymo prie rinkos pavyzdžių jis pateikia spaudos kioskus, kurie pradėjo pardavinėti kavą: karštas gėrimas stovint autobuso stotelėje šaltu metu — puiki idėja.

Juodasis krizės scenarijus — bankrotas. „Ekonomistai sako, kad mūsų laukia minkštas nusileidimas. Manau, kad dalis verslų bankrutuos, bet ši krizė Lietuvos verslui bei žmonėms turės ir geros įtakos: verslas supras, kad yra ne tik pakilimai, bet ir nusileidimai“, — sako B. Adomavičius.

Kaip pavyzdį jis pateikia Rusijos krizę. Jeigu prieš krizę beveik visas eksportas keliavo į Rusiją, po krizės eksporto santykis pakito.

Galimybė laimėti

B. Adomavičius pataria nesivadovauti tuo, ką sako premjeras, banko ekonomistas, akademikas ar kaimynas, o analizuoti savo verslą ir priimti sprendimus patiems. Nes ir krizės, ir ekonomika neauga vienodai, skirtingos verslo šakos reaguoja skirtingai.

Pasak ekonomisto, krizių metu yra geriausios sąlygos nusipirkti konkurentus. Krizės metu didžiausia galimybė iš mažo žaidėjo tapti didesniu ir atvirkščiai — iškristi iš žaidimo.

B. Adomavičius mano: nors ir veikiant krizei, per Lietuvą didės prekių srautai, nes yra geros transporto sektoriaus perspektyvos. Tebėra didelis turizmo paslaugų potencialas.

Ekonomiką teigiamai gali įtakoti augančios Rytų rinkos. Be to, pasaulinės tendencijos palankios Žemės ūkio ir maisto sektoriams.

Lietuvoje perspektyvi tebėra inžinerinė pramonė, nemaža erdvė informatikos, prekybos tarpininkavimo, finansinių ir statybos paslaugų eksporto plėtrai.

Daugiau: CRM sistema

 

PATARIMAS: ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto lektorius Benas Adomavičius sako, kad krizės metu kiekvienas turi galvoti savo galva: universalaus patarimo nėra.

RIZIKA: Benas Adomavičius sako, kad krizės metu yra didžiausia galimybė iš mažo žaidėjo tapti didesniu. Bet yra ir pavojus iškristi iš žaidimo.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.